Rahvusvahelisel fotoonikapäeval näidatakse valguskatseid

18. okt. 2016 - Kommenteeri artiklit

21. oktoobril 1983 kiideti heaks valguse kiiruse väärtus 299 792 458 m/s – selle sündmuse auks tähistatakse seda päeva kui rahvusvahelist fotoonikapäeva. Sel kuupäeval tähistatakse fotoonikapäeva teist korda ka Eestis: Tartu ülikooli füüsika instituut avab huvilistele oma uksed, näitab valguskatseid ning tutvustab viimase aja saavutusi ja valdkonna arenguid Eestis.

Fotoonikapäeva ühe korraldaja, Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklastri esindaja Sandhra-Mirelle Valdma sõnul on Euroopa kogukond valinud fotoonika üheks tulevikku suunatud võtmetehnoloogiaks ning selle teadvustamiseks korraldatakse 21. oktoobril üle terve maailma sündmusi teema olulisuse ja potentsiaali tutvustamiseks.

TÜ füüsika instituudi üliõpilaste ja teadlaste fotoonikateadmised ja -oskused on maailmas saanud tunnustust mitmel mainekal konkursil. Nii tutvustatakse fotoonikapäeval valdkonda muu hulgas nende edulugude kontekstis. Ühte edulugu avatakse näiteks üliõpilaste näitel, kes mõtlesid rahvusvahelise võistluse jaoks välja, kuidas võltsida kujutletava tulevikuraha holograafilisi turvaelemente. Oma lahendusega võitsid nad noorima meeskonnana Saksamaal toimunud rahvusvahelisel võistlusel „Open Research Challenge” fotoonika tehnoloogia kategoorias esikoha.

Tutvustamisele tuleb ka võistlusülesanne ja lahendus, millega füüsika instituudi doktorandid ja teadlased hiljuti Harvardi ülikooli ees rahvusvahelise kõrglahutus-mikroskoopia tarkvara loomise võistluse 3D-mikroskoopia kategoorias võitsid.

Sõna fotoonika tuleb sõnast footon, mis on vähim võimalik valguse osake. Selle mõistega tähistatakse nii tööstussektorit kui ka teadusharu, mis tegelevad tehnoloogiatega valguse tekitamiseks (nt LED-id, laserid), muundamiseks (nt läätsed, optilised kiud) ja neelamiseks (nt päikesepatareid, CCD detektorid).

Fotoonikapäeva korraldavad Tartus Tartu ülikooli füüsika instituudi fotoonikaklubi, Eesti füüsika selts ja Teadusbuss koostöös Eesti fotoonikaettevõtete ja Balti fotoonika klastriga ning selle korraldus koordineerib üle maailma Euroopa fotoonikatööstuse konsortsium. Sündmus leiab aset 21. oktoobril algusega kell 12 Tartu ülikooli füüsika instituudis. Kõik huvilised, sh gümnaasiumiõpilased on sündmusele oodatud.

Tutvu ürituse kavaga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!