Usuteaduskonna taasavamise pidustused tutvustavad teoloogiahariduse tänast palet

26. okt. 2016 - Kommenteeri artiklit

Sel reedel, 28. oktoobril arutletakse teoloogia- ja religiooniuuringute üle Tartu ülikoolis ja tähistatakse usuteaduskonna taasavamise 25. aastapäeva seminariga „Teoloogiaharidusest Tartu ülikoolis – Schleiermacherist religiooniuuringuteni”.

Kirikuloo teaduri Priit Rohtmetsa sõnul avati usuteaduskond taas 1991. aastal uue rahvusliku ärkamise harjal ja eestvedajateks olid nii ülikooli kui ka luterliku kiriku esindajad. „Ülikooli nõukogule esitasid taotluse professor Sulev Vahtre, Jaan Unt, Kalle Kasemaa, Hando Runnel ja Peeter Olesk argumendiga, et usuteaduskond peab ühe universitas’e juurde kindlasti kuuluma ning seega tuleb 1940. aastal nõukogude võimu poolt suletud teaduskond taastada,“ ütles ta.

Kuigi ülikooli struktuur on praeguseks muutunud ja senisest väikseimast teaduskonnast on saanud instituut, on usuteadlaste identiteet säilinud. „Oleme oluline osa ülikooli humanitaarvaldkonnast. Oleme suutnud koolitada arvestatava hulga teolooge, kes juhivad eesti päevalehti, on riigiametnikud, tõlkijad, vaimulikud,” tõdeb Rohtmets.

Taasavamise aastapäevale pühendatud seminari eesmärk on näidata, kuhu on teoloogiaharidus arenenud, kui palju mitmekesisemaks see on muutunud ning kuidas on kohanetud tänapäeva maailmaga.

Tartu ülikooli taasavamisel 1802. aastal oli teoloogiastuudium väga praktilise suunaga, peamine eesmärk oli koolitada praktiseerivaid vaimulikke. Praegu on ülikoolis kiriklikuma ja konventsionaalsema teoloogia suuna kõrval ka religiooniuuringute suund, mis on Rohtmetsa sõnul võrdlevam ja käsitleb protsesse, mis on käimas laias maailmas. „Ühiskonnaga dialoogis olek on meile oluline. Hoiame kätt pulsil, et suudaksime ühiskonnale selgitada meil ja mujal toimuvaid protsesse ja osaleda rahvusvahelises teaduselus. Meie õppejõud ja teadlased osalevad aktiivselt diskussioonis ühiskonnas toimuva üle,” avab Rohtmets Tartu ülikooli usuteaduskonna tänast palet.

Seminar algab kell 16.30 Tartu ülikooli aulas, ettekannetega esinevad Aira Võsa, Thomas-Andreas Põder ning Anu Põldsam. Paneeldiskussioonis osalevad Marju Lepajõe, Toivo Pilli, Ain Riistan, Tauri Tölpt ning Marko Tiitus.

Aastapäeva pidustustel külastatakse ka õppejõudude haudu Raadi kalmistul ning kell 15 toimub oikumeeniline palvus Tartu Jaani kirikus. Päev lõpeb piduõhtuga Eesti Üliõpilaste Seltsi majas. Oodatud on nii vilistlased kui sõbrad, registreerimisinfo on usuteaduskonna kodulehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!