Haridusuudiseid välismaalt

11. nov. 2016 - Kommenteeri artiklit

Vaimne tervis sõltub lapsepõlvest

Skautidel ja gaididel on hilisemas elus vähem vaimse tervise häireid, vahendab tes.com. Rahvuslik lapse arengu uuring jälgis 10 000 1958. aasta novembris sündinud inimese elu. Edinburghi ja Glasgow’ ülikooli teadlased avastasid, et neil, kes olid tegutsenud skautide või gaididena, esines 15% vähem ärevuse või tujukusega seotud vaimseid häireid.

Grupitegevused õues arendavad iseseisvust, mis omakorda aitab elus rohkem edu saavutada, vähendades nii tavalisi stressi langemise põhjuseid.

Koolipäev võib lõppeda haiglas

Saksamaal viib koolivägivald lapsi haiglasse, vahendab Der Spiegel. Vahetunni ajal ründas kolm 13−16-aastast noort Thüringenis 11-aastast õpilast, mille tagajärjel viidi kannatanu peavigastusega haiglasse. Rünnaku põhjus ei ole teada.

Õpilase vigastused ei ole eluohtlikud, aga politsei algatas juurdluse ohtlike kehavigastuste tekitamise eest. Septembris rünnati Euskircheni piirkonna koolis 12-aastast poissi, kelle vigastused olid eluohtlikud. Kuriteo toimepanijana kahtlustatakse 14-aastast noort.

Rohkem aega mängimiseks

The Times vahendab, et Šotimaal 193 õpilasega Inverlochy algkoolis Fort Williamis hääletasid lapsevanemad koduste ülesannete ärajätmise poolt. Eelmisel aastal testiti kuuel nädalal kodutöödeta õppekorraldust. Õpilastele jäeti rohkem aega mängimiseks ja kooliväliste ringidega tegelemiseks. Pärast testperioodi toimus hääletus. 62% vanematest oli koduste ülesannete ärajätmise poolt, 79% õpilastest soovisid samuti kodutöödevaba aega, kümne õpetaja vahel jagunesid poolt- ja vastuhääled võrdselt.

Brasiilia koolitüdruk räägib

Interneti on vallutanud 16-aastase Brasiilia koolitüdruku Ana Julia Ribeiro kõne Brasiilia seadusandjatele. Parana osariigis peetud kõne oli vastuseks riigi plaanile peatada investeeringud haridusvaldkonda järgmiseks 20 aastaks.

Kõnes kaitseb tüdruk õpilaste õigusi. Tema sõnul ei olnud tal aega kõnet ette valmistada ja ta rääkis asjadest nii, nagu need on, puudutades ka poliitilise arutelu keelamist koolides, vahendab BBC. „Poliitiliste arutelude keeld haavab õpilaste iseseisva mõtlemise võimet,” ütles ta.

Leiutaja hakkab koolitama insenere

Leiutaja Sir James Dyson hakkab Suurbritannias Malmesburys koostöös Warwicki ülikooliga insenere koolitama. Dysoni tehnoloogiainstituut avab uksed 2017. aasta sügisel.

Dysoni sõnul tekkis vajadus haridusasutuse järele, sest 2020. aastaks vajab Ühendkuningriik konkurentsis püsimiseks miljonit inseneri, kes oleksid pädevad tarkvara, riistvara ja elektroonika vallas. Õpingute ajal töötavad üliõpilased neid juhendavate teadlastega väljaspool asutust kasutust leidvate projektide kallal, kirjutab BBC.

Saksa ülikoolid muutuvad kitsimaks

Saksamaal võttis Baden-Württembergi liidumaa vastu otsuse, mille kohaselt kehtestatakse õppemaks väljaspoolt Euroopa Liitu saabunud üliõpilastele, kirjutab Der Spiegel. Õppemaksunõue hakkab kehtima 2017/2018. õppeaastast.

Semestri tasu ei ole veel kindlaks määratud. Lisaks Euroopa Liidu kodanikele ei pea õppemaksu maksma Erasmuse üliõpilasvahetusprogrammis osalejad, pagulased ja väga vaesed üliõpilased. Õppemaksuga soovitakse vähendada eelarvepuudujääke.

Inglise koole vaevab kaadrivoolavus

Kolmandik 2010. aastal tööle asunud uutest inglise õpetajatest on koolidest jäädavalt lahkunud ja valinud töötamiseks teise valdkonna, vahendab The Independent. Nende tööleasumise aasta tähistas samal ajal suurte reformide aastat Inglise haridussüsteemis.

13% värsketest õpetajatest lahkus esimese tööaasta jooksul. Lahkumise peamisteks põhjusteks peetakse suurenenud töökoormust ja palgaga seotud probleeme. Lisaks õpetajate jäädavale lahkumisele kimbutab Inglise koole üldine kaadrivoolavus.

Ühiselamust eemaldatakse uksed

Indoneeslasi ärritab sotsiaalminister Khofifah Indar Parawansa mõte, et ühiselamutes peaks eemaldama tubadelt uksed – see on tema sõnul vajalik samasooliste paaride tekke vältimiseks. Minister külastas prestiižset ülikooli, kus uksed puuduvad ning üliõpilaste tegevust tubades saab jälgida. Ülikooli nime ta ei avaldanud, aga väidab, et külastatud ülikool peab saama teistele eeskujuks. Kava vastased arvavad, et uste eemaldamine kõrgendaks turvariske ja kaotaks vajaliku privaatsuse, vahendab The Guardian.

Hispaania lapsevanemad streigivad koduste ülesannete vastu

Esimesena streigivad nad nädalavahetuseks antava kodutöö vastu. OECD uuringul peab 15-aastane õpilane nädala sees tegema Hispaanias 6,5 tundi koduseid ülesandeid, koos nädalavahetusega üle kümne tunni. Streigiga viitavad lapsevanemad ÜRO lapse õiguste konventsiooni 31. artiklile, mille kohaselt on lapsel õigus puhkusele ja jõudeajale, mida ta saab kasutada mänguks ja meelelahutuslikuks tegevuseks vastavalt eale, vahendab Der Spiegel.

Kõrgkoolis nr 42 pole ühtegi õppejõudu

Californias avati kõrgkool, mille nimeks sai seriaalimaastikul elu mõtet tähistav arv ‒ 42. Kõrgkool 42 on Prantsusmaal tegutseva sama numbriga kõrgkooli filiaal.

Unikaalseks muudab kooli fakt, et seal puuduvad õppejõud ja õpetajad. Üliõpilased juhendavad üksteist ja hindavad üksteise tööd. Kooli lõpetamiseks on vaja saavutada 21. tasand, milleks kulub vähemalt kolm aastat. Üliõpilased tegelevad koos tarkvaraprojektidega. Õppimine on tasuta ja kandideerimisel ei ole vajalik eelnev keskharidus, vahendab BBC.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!