Jõulud Nigulistes!

15. nov. 2016 Merike Kurisoo Niguliste muuseumi kuraator-programmijuht - Kommenteeri artiklit

1Vanalinna südames asuv Niguliste muuseum kutsub osa saama muinasjutulisest jõuluajast. Pidulikkust ja pühademeeleolu loob juba väärikas muuseumihoone – keskaegne kirik, mis seekord üllatab Tallinna moodsaima jõulukuusega.

Koostöös interjööridisainifirmaga Shishi avatakse esimesel advendipühal, 27. novembril kuue meetri kõrgune jõulupuu, mida kaunistab Shishi kõige uuem ja lummavalt eriline ehtekollektsioon. Jõuluehete valik on inspireeritud kuulsast Bernt Notke „Surmatantsust” ning Niguliste kiriku imelisest interjöörist.

Jõuluaeg paneb kõige rohkem särama laste silmad! Ootame nii väikseid kui ka suuri osa saama jõulumeeleolust meie perehommikutel. Teise, kolmanda ja neljanda advendi pühapäeval toimuvad perehommikud, kus Teoteater mängib jõuluetendust „Sussid püsti” (04.12) ja eesti kirjanikud jutustavad jõulu- ja muinasjutte (11.12 ja 18.12).

Niguliste kirik on pühendatud pühale Nikolausele – laste kaitsepühakule ja jõuluvana algkujule. Lood sellest, kuidas Nikolaus aitas lapsi, vaeseid ja süütuid, on aluseks tänasele jõuluvana tavale. Juba keskajal kujunes detsembrikuisest nigulapäevast traditsiooniline lastele kingituste jagamise päev. Senini toob mitmel pool jõuluajal kinke piiskopimantlis Nikolaus. Niguliste kiriku uhkel kappaltaril, mis on valminud Lübecki meistri Hermen Rode töökojas aastatel 1478–1481, näeme kaheksat lugu armastatud pühaku Nikolause elust.

Niguliste muuseumis tähistatakse traditsioonilist nigulapäeva sel aastal kolmapäeval, 7. detsembril. Rode kapp­altar on kõigile külastajatele avatud oma kõige pidulikumas vaates, kus vaatajate ees on uhked kullatud pühaku­skulptuurid. Päeva lõpetab konserveerimis- ja uurimisprojekti „Rode altar lähivaates” eriprogramm ja raamatu esitlus. Niguliste muuseum on 7. detsembril avatud kl 10–19.

Niguliste muuseum kutsub kooli- ja lasteaialapsi osa saama meie traditsioonilistest jõuluteemalistest muuseumitundidest.

Püha Nikolause piiskopiks pühitsemine. Detail Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaablilt. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda, 1478–1481.

Püha Nikolause piiskopiks pühitsemine. Detail Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaablilt. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda, 1478–1481.

Jõulutunnis „Püha Nikolause legendid” tutvutakse Nikolause lugudega ja uuritakse välja, kuidas on ta seotud jõuluvanaga. Koos vaadatakse Nikolausega seotud legende ning võrreldakse, millised on tema ja tänapäeva jõuluvana sarnasused ja erinevused. Tunni lõpus meisterdatakse Nikolause kullakotikesi.

Jõulutund „Inglid Niguliste kunstiteostel” räägib sellest, kes on ingel ja millistena me tänapäeval ingleid ette kujutame? Koos vaadatakse, kuidas ja miks kujutati ingleid vanemas kunstis just sel moel, ning joonistatakse oma kaitseingel või jõulukaart.

Jõulukuuske, muuseumiekskursiooni, orelimuusikat, väikseid üllatusi ning mõnusat ja maitsvat koosviibimist pakub Niguliste muuseum koostöös Reval Caféga – ootame kollektiive ja sõpruskondi erilisele jõuluüritusele „Jõulupidu vanas Tallinnas”.

Nigulistes on seekord traditsiooniline ühendatud kaasaegsega. Ootame teid jõulurõõmust osa saama!

 

 

 

 


Vaata ka galeriid

https://opleht.ee/40491-galerii-niguliste-muuseum-ullatas-tanavu-tallinna-moodsaima-joulupuuga/


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!