Konverentsil uuritakse pärandtehnoloogia seoseid keelega

15. nov. 2016 TÜ Viljandi kultuuriakadeemia - Kommenteeri artiklit

Reedel, 18. novembril kella 11–16.30 peetakse TÜ Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia konverentsi teemal „Käsitöö kirjeldamise keeled”. Sel aastal vaadeldakse pärandtehnoloogia seoseid keelega, juttu tuleb nii murdetekstidest ja rahvaluulest käsitöö uurimise allikana, kirjelduskeeltest kui ka käsitöö terminoloogiast.

„Käsitöölised on harjunud pigem tegema kui rääkima. Samas on väga oluline praktikat peegeldada. Mõtiskleme koos kõnelejatega selle üle, kuidas valada sõnadesse teinekord sõnastamatut tegevust, millised on keeled käsitööst rääkimiseks ja mil viisil need keeled korrastuvad, kuidas peegeldavad pärandoskusi meie murdetekstid ja rahvaluule ning millisel viisil mõjutab meie tegevusvaldkonda sõnadega seotud kultuuriline kontekst,” andis kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin ülevaate konverentsi sisust.

Ettekannetega esinevad kirjandusteadlane ja semiootik Peeter Torop, Eesti murrete teadur Kristel Uiboaed, rahvamuusika õpetaja Õie Sarv, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse programmijuht ning ajakirja Studia Vernacula peatoimetaja Priit-Kalev Parts, rahvsuliku käsitöö osakonna vilistlased Anu Pink ja Marja-Leena Jaanus.

Pärast esinejaid antakse üle Anu Raua stipendium TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna üliõpilastele, kes on silma paistnud ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega. Stipendiumi moodustab rahatoetus 1000 eurot ning teise osa naturaalmajanduslik toetus, mis sümboliseerib seotust maakultuuriga.

Samuti tutvustatakse trükisooja osakonna ajakirja Studia Vernacula 2016. aasta numbrit „Käekirjad”. Tegemist on väljaandega, mis keskendub käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi uurimisele.

Konverentsi korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond neljandat korda.

Konverentsi ajakava loe siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!