Konverentsil võetakse luubi alla globaalsed probleemid

23. nov. 2016 - Kommenteeri artiklit

28. novembril toimub Tallinnas ülemaailmsetele keskkonnaprobleemidele keskenduv konverents „Global change in marine environment: ocean acidification and warming”, kus on kõrgendatud tähelepanu all muutused Läänemere piirkonnas.

Ookeanide hapestumine ja soojenemine on ülemaailmsed keskkonnaprobleemid, mis on otseselt seotud inimtekkelise süsihappegaasi (CO2) paiskumisega atmosfääri. Alates tööstusrevolutsioonist 18. sajandi lõpul on umbes kolmandik inimtegevuse tõttu atmosfääri eraldunud CO2-st talletunud maailma ookeanides, põhjustades ookeanide pinnavee pH taseme langust. Senised uuringud on näidanud, et prognoositavad muutused võivad tugevalt mõjutada mereökosüsteemide funktsioneerimist. Sarnaseid muutusi ennustatakse ka Läänemere piirkonnas.

TÜ Eesti mereinstituudi juhtivteaduri Georg Martini sõnul on kliimamuutustest tulenevaid nähtuseid kirjeldatud küll mõnda aega, kuid merevee hapestumine on Läänemere piirkonna jaoks üsna uus ja kuum teema. „Eelkõige oleme aru saanud, et ka Läänemerele avaldab see protsess olulist mõju. Praktilise poole pealt on Läänemere puhul põhiprobleem eutrofeerumine. Läänemere-äärsed riigid on kõik pingutanud toitainete koormuse alandamise nimel, et vähendada selliseid eutrofeerumisega kaasas käivaid nähtuseid nagu sinivetikaõitsengud ja niitjate suurvetikate vohamine. Hiljutised uuringud aga näitavad, et nendele samadele nähtustele aitab kaasa merevee hapestumine. Hapestumisel on oluline mõju kogu mereelustikule, alates bakteritest ja lõpetades kaladega, ja paljud seosed pole veel päris täpselt teadagi,” rääkis Martin.

Konverentsil esinevad ettekannetega teadlased Uus-Meremaalt, Kanadast, Rootsist ja Eestist. Konverents algab 28. novembril kell 9 Tallinnas hotellis Euroopa aadressil Paadi 5. Ettekanded on inglise keeles ja kõigile huvilistele kuulamiseks tasuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!