NUKU avamiseni on jäänud …

11. nov. 2016 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit
Mõni päev enne teatrimaja avamist oli kõigil tegemist palju. Pildi tegemiseks leidsid vaba hetke (vasakult) turundusjuht Annika Metsala, müügiadministraator Liisa Eomois, bussijuht ja näitleja Riho Tammert, müügijuht Anneli Albert. Foto: Tiina Vapper

Mõni päev enne teatrimaja avamist oli kõigil tegemist palju. Pildi tegemiseks leidsid vaba hetke (vasakult) turundusjuht Annika Metsala, müügiadministraator Liisa Eomois, bussijuht ja näitleja Riho Tammert, müügijuht Anneli Albert. Foto: Tiina Vapper

NUKU uuenenud teatrimaja avamiseni pühapäeval, 13. novembril on jäänud kaks päeva.

Rohkem kui aasta andis teater etendusi teistel lavadel ning oma päriskoju tagasitulek on kogu teatripere jaoks rõõmus ja kauaoodatud sündmus. Ajutise saali asemele kerkinud hoones on suur 422 istekohaga saal, ruumi sai juurde muuseum ning ehitati lisaks tehnilisi ruume ja ladusid. Ühtekokku tuli ruumi juurde 1400 ruutmeetrit. NUKU kommunikatsioonijuht Hannele Känd räägib, et ruumi on esialgu isegi harjumatult palju ning enda sisseseadmine ja harjumine võtab veel tükk aega.

Teatrihoone laienduse arhitektuurse lahenduse töötas välja OÜ Karisma Arhitektid (Risto Parve, Diana Taalfeld, Kai Süda ja Kristo Kaskpeit). Punastes-hallides toonides sisekujunduse autorid on Maile ja Elina Grünberg.

Teatri kolmes saalis on nüüd 702 kohta – ovaalsaalis 80, väikeses saalis 200 ja uues, Ferdinandi saalis 422. Mõte anda suurele saalile nukuteatri asutaja ja kauaaegse peanäitejuhi Ferdinand Veike auks Ferdinandi nimi, tundus Hannele Kännu sõnul teatripere jaoks ainuõige. Oli ju nukuteatrile avaramate ja paremate tingimuste loomine vanameistri mure teatri loomisest saati. Ka olid kõik ühel meelel, et teatri kohvik peaks kandma legendaarse nukunäitleja Hendrik Toompere auks Hendriku nime. Seda enam, et näitleja üks harrastustest oli söögitegemine, mida ta oskas väga hästi.

Laienenud on ka NUKU muuseum, mille kontseptsiooni saab kokku võtta sõnadega nukuteatri loomise lugu. Üks ruum ongi pühendatud algelementidele õhule, tulele, veele ja maale. Lapsed saavad tutvuda kõigi tuntud nukuliikidega ja proovida nendega ise mängida; teada saada, mida teevad teatris näitleja, lavastaja, inspitsient, butafoor, lavameister; osaleda ekskursioonidel ja töötubades; kohtuda näitlejate ja teiste teatritöötajatega, pidada klassiõhtuid ja sünnipäevi. Selle eest, et haridusprogrammid uueneksid, hoolitseb muuseumi juhataja Maria Usk.

13. novembri hommik algab piduliku lindilõikamisega, kusjuures sissepääs teatrisse hakkabki nüüdsest olema Nunne tänavalt. Pärast seda on huvilistel võimalik minna NUKU töötajatega mööda maja ekskursioonile, külastada muuseumi ja vaadata etendusi. Ovaalsaalis mängitakse väikelastele lavastust „Kodud” ning Ferdinandi saalis etendub „Emma ja ajakivi ehk Nukkude teater”, kus teeb kaasa kogu trupp. Pühapäeval kõlab esmakordselt ka teatri uus publikukutsung, mis valiti välja 20 konkursile esitatud töö seast. Õhtuks on teater kutsunud külalisi ja peab uue teatrimaja valmimise puhul pidu.

Esimese uuslavastuse Ferdinandi saalis, jõululavastuse „Mustkunstniku elevant” toob detsembris lavale Sander Pukk. Muuseumis esietendub Edgar Valteri ainetel „Ahaa, kummitab!”. Uue aasta esimene lavastus on Saint-Exupéry „Väike prints”, mille lavastab Mirko Rajas ning kunstnik on Rosita Raud. See on suurepärane materjal, mis nagu nukuteatergi sobib igas vanuses vaatajale.

Hannele Känd ütleb, et teater on tänulik NUKU toredale publikule, kes neid ka ajutistest mängupaikadest üles leidis. „Usume, et uus saal toob meile publikut juurde. Hea, kui iga Eesti laps saaks vähemalt korra elus nukuteatris käia, ja loodetavasti nad siia ka jõuavad. Nii nagu teatri kunstiline juht Taavi Tõnisson ütles, annab uus maja palju uusi võimalusi, aga see on ka suur vastutus. Meie ülesanne on nüüd see maja heade lavastustega täita. Arvame, et oleme selleks võimelised. Tahtmist ja indu meil on.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!