President Kaljulaid: parim majanduspoliitika on hariduspoliitika

21. nov. 2016 Vabariigi presidendi kantselei - Kommenteeri artiklit

Raili Vilt, Kadi Kruusmaa, president Kaljulaid, Kersti Veskimets ja Mart Laas. Foto: Arno Mikkor (vabariigi presidendi kantselei)

„Haridus annab oskuse mõista, mis on tähtis, ja tõstab inimeste eluiga. Olen kindel, et parim majanduspoliitika on hariduspoliitika,” ütles president Kersti Kaljulaid täna Kadriorus vabariigi presidendi kultuurirahastu 2016. aasta hariduspreemiaid ja reaalteaduste eripreemiat üle andes.

2016. aasta hariduspreemiad said Rakvere gümnaasiumi õppealajuhataja Kadi Kruusmaa, Tallinna muusikakeskkooli tšelloõpetaja Mart Laas ja Tallinna reaalkooli bioloogiaõpetaja Kersti Veskimets. Reaalteaduste eripreemia pälvis Tartu ülikooli teaduskooli metoodik Raili Vilt.

Riigipea sõnul peaks ühiskonnas hariduse olulisusest rohkem rääkima. Ta nentis, et riiklikud ja riikidevahelised haridust puudutavad edetabelid on küll toredad, aga sellest tähtsam on hariduse sisu. „Eestis saab head haridust,” rõhutas vabariigi president.

Laureaatide nimel kõnelnud Mart Laas tänas riigipead tunnustuse eest. „Me armastame oma tööd õpetajatena ja aitame noortel leida eriala, mida nemad armastaksid. Mida vanemaks ma saan, seda rohkem ma sellele mõtlen. Ma olen õnnelik inimene. Kui inimesed on õnnelikud, siis on õnnelik ka riik, sest riik ongi inimesed,” ütles Mart Laas.

Hariduspreemiaid rahastab Danske Bank ning nende suurus oli kõikide laureaatide puhul 4000 eurot. Danske Banki tegevjuhi Ivar Pae sõnul on haridus ühiskonna pikaaegse arengu alustala. „Meil on vaja väärtustada neid inimesi, kes edendavad Eesti haridussüsteemi ning seeläbi kujundavad homset ühiskonda. Tihti teevad need inimesed rohkem, kui nende ametijuhend ette näeb, nad teevad oma tööd südame ja suure pühendumisega,” lisas Pae.

Reaalteaduste eripreemiat rahastab Skype Eesti ja selle suurus on 4000 eurot. Skype Eesti juhi Andrus Järgi sõnul on tal reaalteaduste esindajana rõõm, et reaalteaduste eripreemia läheb Tartu ülikooli teaduskooli metoodikule Raili Viltile, kelle imetlusväärse töö tulemusena on tee reaalteaduste juurde leidnud paljud noored.  Andrus Järg lisas, et just Raili aitab kasvatada noorte huvi matemaatika vastu, mis on oluline alustala reaalteaduste omandamisel.

Kadi Kruusmaa töötab Rakvere gümnaasiumi õppealajuhatajana. Tal on Tallinna ülikooli haridusteaduste magistri kraad ning 28. aastat koolikogemust. 1995–2006 töötas ta Rakvere linna algkoolis algklassiõpetajana, seejärel Rakvere gümnaasiumis algklassiõpetajana. Alates 2007. aastast on Kadi Kruusmaa Rakvere gümnaasiumi Tallina tänava koolihoone õppealajuhataja. Rakvere gümnaasiumil on tulnud seoses Rakvere linna koolivõrgu korrastamisega liita endaga kaks väga erinäolist kooli:  2011. aastal endine Rakvere vene gümnaasium ja 2012. aastal Rakvere linna algkool. Kadi Kruusmaal on olnud kolme kooli liitmise korraldamises  ja järgnevas ühtse koolikultuuri kujundamises oluline roll. Kadi Kruusmaa on ka olnud aktiivne projektide kirjutaja ja elluviija ning viinud läbi projekte ettevõtliku õppe rakendamiseks, Ida-Virumaa koolide aitamiseks, mitmekultuurilise kooli ülesehitamiseks, loodushariduse arendamiseks ja ka IT-arendusteks.

Mart Laas töötab Tallinna muusikakeskkooli tšello eriala õpetaja  ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia interpretatsiooni-pedagoogika instituudi õppejõuna. Mart Laas on juba palju aastaid kuulunud Eesti  juhtivate keelpillipedagoogide hulka. Viimastel aastatel on tema õpilastel väljapaistvaid rahvusvahelisi  ja  Eesti-siseseid saavutusi.  Mitmed Mart Laasi õpilastena lõpetanud noored muusikud on pärast keskastme lõpetamist jätkanud õpinguid Euroopa juhtivates  muusikakõrgkoolides. Mart Laas on töötanud aastatel 1991–1992 ERSO tšellorühma kontsertmeistrina ja 1993–2004 Tallinna kammerorkestri tšellorühma kontsertmeistrina. Aastast 1995 töötab rahvusooper Estonia orkestris, aastast 2004 tšellorühma kontsertmeistrina. Aastast 2014 on ta Eesti Kontserdi nõukogu liige. Mart Laas on kogu Eesti tšelloõpetajate mentor –  ta annab aastaid lahtisi tunde Värska  ja Haapsalu  suvistes keelpillilaagrites ning on viinud  läbi koolituse üleriigilise tšellistide festivali raames. Ta on saanud mitmeid tunnustusi, 2016. aastal – pälvis ta Eesti muusikakoolide liidu pedagoogi tunnustuspreemia.

Kersti Veskimets töötab Tallinna Reaalkooli gümnaasiumi bioloogiaõpetaja-metoodikuna alates 2010. aastast. 2000. aastal töötas Kersti Veskimets välja geenitehnoloogia valikaine, mida senini õpetab. Selle käigus on gümnaasiumiõpilastel võimalus Tallinna tehnikaülikooli õppelaboris omandada  geenitehnoloogilisi meetodeid.  Kersti Veskimets on juhendanud õpilasi üleriigilistel ja rahvusvahelistel olümpiaadidel, koostanud ja toimetanud metoodilisi materjale, algatanud ja viinud ellu uuendusi õpetamises ning jaganud seda kogemust paljude kolleegidega. Ta kasutab abstraktsete ja keeruliselt mõistetavate protsesside selgitamisel ja tundmaõppimisel palju näitlikke vahendeid (eriti animatsioone) ning on sellist efektiivset õppimist ja õpetamist edukalt propageerinud kolleegide hulgas. Ta on populaarne gümnaasiumiõpilaste uurimistööde juhendaja ning aitab teadushuvilistel õpilastel leida kaasjuhendaja ülikoolidest-uurimisasutustest, et pakkuda neile laboris töötamise kogemust. Tema juhendatud õpilaste uurimistööd on pälvinud preemiaid.  Kersti Veskimets on enam kui kümme aastat juhtinud Tallinna bioloogiaõpetajate ainesektsiooni.

Raili Vilt töötab 1994. aastast Tartu ülikooli teaduskooli metoodikuna. Tema tööülesanded on korraldada ja koordineerida põhikoolile suunatud matemaatikategevust ning õppetööd: töötada välja teaduskooli kursuste materjale ning hinnata kursustel osalevate õpilaste tööd ja anda neile tagasisidet. Raili Vildil on matemaatika magistri kraad Tartu ülikoolist. Ta loob matemaatika õppematerjale, ülesandeid ja võistlusi, mis aitavad võimekamatel õpilastel leida tee huvitavate ja vaimset pingutust nõudvate harjutusteni. Raili Vilt on matemaatikavõistluse Känguru eestvedaja ja assotsiatsiooni L’Kangourou sans Frontieres Eesti esindaja. 2010. aastal sai ta matemaatikuvõistluse Känguru eest riikliku teaduse populariseerimise auhinna. Raili Vilt koostab ka Nupuvere veebilehe ülesandeid, mis pakub lisamaterjali matemaatikas, keemias ja füüsikas tuhandetele Eesti põhikooliõpilastele ja õpetajatele. Raili Vilt on Eesti matemaatika seltsi juhatuse liige ning kuulub Eesti matemaatikaolümpiaadi žüriisse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!