Raplamaa kalender ühendab korvpalli ja pärimuskultuuri

25. nov. 2016 Sander-Mel Mellikov Rapla korvpallikooli noortespordi juht - Kommenteeri artiklit
Raplamaa korvpalli ja pärimuskultuuri kalendri veebruarikuu foto. Foto: Siim Solman

Raplamaa korvpalli ja pärimuskultuuri kalendri veebruarikuu foto. Foto: Siim Solman

 

Raplamaa korvpalli ja pärimuskultuuri kalendri eesmärk on nihutada harjumuspäraseid piire pärimuskultuurist mõtlemises ning näidata, et see on elav, põnev ja meid kõiki ühendav, nagu ka korvpall, mis on kogukondlik ja intellektuaalne sport.

Kalender valmis Avis Rapla korvpallimeeskonna, rahvakultuuri keskuse ja ajalehe Raplamaa Sõnumid koostöös. „Raplamaa korvpalli ja pärimuskultuuri kalender on unikaalne. See pole lihtsalt ilusate piltide rida, vaid lavastatud fotod ja kõrvalolev tekst moodustavad terviku ja sõnum saab selgeks Raplamaalt pärit rahvatarkuse kaudu,” rõõmustas Rapla maavanem Tõnis Blank.

Kalendrist leiab 14 fotot, mis on lavastatud Raplamaalt üles kirjutatud vanasõnade, regilaulukatkendite ja rahvakalendri tavade järgi. Fotode peategelased on Avis Rapla korvpallurid, kes on sattunud pärimusmaailma ja sellest täie tõsidusega osa võtavad. Nõnda võib korvpallureid näha rabas, sepikojas, kõrtsis, köögis, puutööl jne. Pildistamisest ei pääsenud ka Avis Rapla korvpallimeeskonna peatreener Aivar Kuusmaa: „Olen oma pika mängijakarjääri jooksul osalenud paljudes aktsioonides, kuid midagi sellist pole ma läbi teinud. Kiidan idee autorit ja mängijaid.”

Projektijuht Mari Tammar rõhutas, et kalendri eesmärk on näidata, et pärimuskultuur ei ole muuseumieksponaat, vaid elav nähtus: „Kuna kalendri tegemises osalesid ka Avis Rapla võõrleegionärid, on see näide sellestki, kuidas eri kultuurid mahuvad ühise laua taha. Kalender tõstabki esile eri huvigruppide, põlvkondade ja kultuuride ühisosa.”

Kalendri tegemisega seoses korraldati kaks kogukondlikku üritust. Esimesel kutsuti publikut korvpalli vaatama rahvariietes, et teha maikuud illustreeriv foto. Kohale tuli 200 inimest ehk tribüünitäis rahvarõivas fänne. Teise aktsiooniga koguti Hooandja portaalis toetust, et saada kokku kalendri trükkimiseks puuduolev summa. Hooandjaid oli 90. „Tegemist on tõelise kogukonna projektiga,” lisas Tammar.

Kalendri fotod pildistas Siim Solman. Kalendri valmimist toetasid teiste seas Eesti kultuurkapital ja rahandusministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

Kalendrit on võimalik tellida, kirjutades annika@raplakk.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!