Tartu ülikool räägib kaasa Euroopa teaduspoliitikas

21. nov. 2016 - 1 Kommentaar

Täna, 21. novembril toimub Brüsselis Euroopa teadusülikoolide uue võrgustiku GUILD avaüritus. 18 Euroopa juhtiva ülikooli kohtumise fookuses on teadus- ja innovatsioonipoliitika ning ühiskonna majanduslike, kultuuriliste ja sotsiaalsete muutuste keskel juhtrolli haaramine.

Ühenduse avaüritus keskendub diskussioonile, et Euroopa Liit on eraldanud sadu miljoneid eurosid lõhe vähendamiseks teaduse tõhususe ja innovatsiooni taseme vahel Euroopa eri paigus, kuid sellegipoolest ei ole seda juhtunud. Rektor Volli Kalm selgitab Tartu ülikooli panust kohtumisel: „Tekib küsimus, miks on nii läinud ja kuidas edasi tegutseda. Mõned üksikud riigid ja nende ülikoolid on sellega paremini hakkama saanud, näiteks Eesti ja Sloveenia, ning seetõttu on Tartu ülikoolil olulisi kogemusi, kuidas reformida ja mida arendada ning missuguseid eesmärke seada.” Ta lisab: „Ülikoolidel on ühiskonnas väga oluline intellektuaalse liidri roll ja üheskoos saame tõesti mõjutada Euroopa teaduspoliitikat.”

Sel suvel loodud ühendusse on Baltimaadest kutsutud vaid Tartu ülikool ning kogu Ida-Euroopa regiooni peale kokku kolm ülikooli. Lisaks GUILD-ile sai Tartu ülikool hiljuti kutse liituda ka Euroopa teadusülikoolide võrgustiku LERU Ida- ja Kesk-Euroopa partnerlusprogrammiga, millesse kuulub 21 Euroopa tugevaimat ülikooli. Taas tuli ainus Baltikumi kutse Tartu ülikooli.

Rektor Volli Kalm ütles, et nii GUILD kui ka LERU koosnevad teadusülikoolide tippudest. „Need kutsed on tunnustus sellele, mida ülikoolis töötavad inimesed on suutnud teha, ja see kõik väljendub ka rahvusvahelistes edetabelites, aga samuti Horisont 2020 rahastustaotluste edukuses,” ütles Kalm.

Rahvusvahelise koostöö talituse juhi Kristi Kerge sõnul kinnitab see Tartu ülikooli taset teadusülikoolina ja võimaldab meil maailma tipus silma paista. „Kui esialgu ongi oluline kuuluda nii-öelda klubisse, siis edaspidi annab see partnerlus meile ka võimalusi osaleda suuremates ja olulisemates teadusprojektides ning tuua ülikooli rohkem teadusraha,” selgitas Kerge.

GUILD on uus Euroopa teadusülikoolide organisatsioon, mille eesmärk on teaduspoliitikasse suunatava raha suurendamine, humanitaar- ja sotsiaalteaduste rolli tähtsustamine loodus- ja täppisteaduste kõrval ning ettevõtlussuhete ja innovatsiooni arendamine. Täpsemalt ühendusest saab lugeda kodulehelt.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Tartu ülikool räägib kaasa Euroopa teaduspoliitikas”

  1. inseneR ütleb:

    #GUILD on uus Euroopa teadusülikoolide organisatsioon, mille eesmärk on teaduspoliitikasse suunatava raha suurendamine, humanitaar- ja sotsiaalteaduste rolli tähtsustamine loodus- ja täppisteaduste kõrval ning ettevõtlussuhete ja innovatsiooni arendamine. Täpsemalt ühendusest saab lugeda kodulehelt.#

    Olematu senise tööstuspoliitikaga Eesti tööstuspoliitikast saab lugeda varsti Eesti Tööstuspoliitka Rohelisest Raamatust.
    Kust raamatust saaks lugeda Eesti teaduspoliitikast, et aru saada kuhu suunatakse raha, mida suunatakse teaduspoliitikasse?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!