Ustus Aguri nimelise stipendiumi sai Artjom Rjabov

18. nov. 2016 Hariduse Infotehnoloogia SA - Kommenteeri artiklit
Stipendiaat Artjom Rjabov. Foto: Kristiina Rõžova

Stipendiaat Artjom Rjabov. Foto: Kristiina Rõžova

Eile, 17. novembril kuulutasid Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA) ja Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) välja Ustus Aguri nimelise stipendiumi saaja. Tänavune stipendiaat on Tallinna tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonna doktorant Artjom Rjabov.

Arvutusmahukate infotehnoloogiliste ülesannete lahendamiseks jagatakse tööd sageli eri süsteemide vahel. Et luua säästlikumaid süsteeme ja kasutada ressursse efektiivsemalt, on riistvara seadistamiseks loodud spetsiaalsed tarkvaralised lahendused. Artjom Rjabovi doktoritöö „Arvutusmahukate protsesside paralleeltöötlus riistvaralistes aktseleraatorites” pakub lahendusi, mis aitavad optimeerida tootmisprotsesse ning säästavad nii riistvaralisi ressursse kui ka aega. „Minu töö on keskendunud rekonfigureerivate platvormide rakendamise olulisemate alade peal ‒ tootmise optimeerimisele ja kiirendamisele. Probleemide uurimisel kujundatud lahendused on nõutud nii tootmises kui ka akadeemilistes uuringutes,” selgitas Rjabov.

Rjabovi doktoritöö kirjeldab FPGA (field-programmable gate array) baasil seadistatud süsteeme kombinatoorsete ülesannete lahendamiseks. Doktoritöö tulemusi on võimalik rakendada näiteks ülesannete puhul, mis omavad suurt hulka sisendeid ja väljundeid, vajavad informatsiooni edastamist suurel kiirusel või on olulised väljatöötatud infosüsteemide turvalisuse tagamiseks. Samuti on doktoritöö tulemustest kasu digitaalsete videoaparatuuride töös ning kvantarvutuste puhul.

ITL-i Ustus Aguri stipendium on mõeldud avalik-õigusliku ülikooli doktorandi õpingute toetamiseks IKT õppekaval. Stipendiumi andmisel arvestati kandidaadi doktoritöö teema oodatavat mõju infoühiskonna arengule Eestis ning senist erialast tegevust. Stipendiumi suurus on 2000 eurot, seda annab välja Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit koostöös Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!