ESTCube-i meeskond sõlmis esimese lepingu kosmosekaamerate ehitamiseks

14. dets. 2016 - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli, Tartu observatooriumi ja teiste teadusasutustega koostöös Maa orbiidile saadetud Eesti esimene satelliit ESTCube-1 tegi asjatundjate sõnul nii hea kvaliteediga pilte, et kosmosetööstuselt hakkavad Tartu teadlastele laekuma esimesed tellimustööd. 2017. aasta jaanuaris monteeritakse esimene tellimusena tehtud kosmosekaamera Euroopa Kosmoseagentuuri tudengisatelliidile.

Tartu ülikooli õppeprorektor ja ESTCube projekti algataja Mart Noorma näeb siin kauaoodatud akent kosmosetehnoloogia arenguks: „Me näeme siin võimalust ettevõtluseks. Euroopa kosmoseagentuuril oli vaja uuele satelliidile kvaliteetset fotokaamera süsteemi ning valikusse jäi terve Euroopa peale vaid kaks töörühma, nende seas ka meie.”

Andris Slavinskis, Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja, lisab, et järgmine samm ongi ettevõtte loomine ning ESTCube’i sarnastele kuupsatelliitidele sobilike kaamerate valmistamine.

Tartus toimunud sTARTUp Day konverentsil kuulutas Euroopa kosmoseagentuur välja järgmise ettevõtluse arenduskeskuse (Business Incubation Centre – BIC) loomise just Tartusse. See annab võimaluse saada kosmosekaamerate ja teiste sarnaste tehnoloogiate väljatöötamisel tuge ja kontakte siinsamas Eestis.

„Iga kuupsatelliit soovib enda pardale kaamerat, sest see on tõenduseks kosmoses käimise kohta. Oleme sõlmimas esimest lepingut kaamera ehitamiseks, kuigi pole sellele veel reklaamigi teinud,” on Slavinskis enesekindel.

Euroopa kosmoseagentuuri satelliidi orbiidile viimise aega pole praeguseks veel kinnitatud. Ühe satelliidile sobiliku väikekaamera maksumus jääb suurusjärku 10 000 eurot. Töö käib ka uuendatud ESTCube-2 orbiidile lennutamiseks aastal 2018 ning ESTCube-3 saatmiseks Kuu orbiidile tulevikus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!