Haridusuudiseid välismaalt

9. dets. 2016 - Kommenteeri artiklit

Inglismaal möllab gripp

Gripi tõttu suleti Suurbritannias viieks päevaks Stockportis tegutsev Bramhalli keskkool. BBC teatel on haigestunud üks kolmandik õpilastest ja töötajatest. 1200 õpilasega kooli desinfiteeritakse ja puhastatakse viie päeva jooksul põhjalikult, et vältida võimalikku uuesti nakatumist. Lisaks soovitab juhtkond end gripi vastu vaktsineerida eelkõige nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel ning näiteks südame- ja neeruhaigetel.

Le Pen sakutab immigrante

Üks kahest Prantsusmaa presidendikandidaadist Marine Le Pen teatas valimiskampaanias radikaalsest muudatusest Prantsusmaa haridussüsteemis. Ta soovib lõpetada tasuta hariduse andmise illegaalsete immigrantide lastele.

Marine Le Peni sõnul ei ole tal midagi välismaalaste vastu, aga ta soovib, et riigi elanikud panustaksid riigi heaolusse; illegaalid makse aga ei maksa. Siit tulenevalt soovib ta lubada tasuta õppida neil legaalsete immigrantide lastel, kelle vanemad maksavad riigile makse ja kes elavad riigis ametlikult, vahendab BBC.

Raamat 120 aastaks

Raamatukogust laenutatud raamat oli 120 aastat kogust eemal. Arthur Boycott laenutas 1890. aastatel Herefordi Katedrali koolist raamatu „The Microscope and its Revelations”. Mehest sai hiljem kuulus patoloog ja loodusteadlane, kel lapselapse mäletamist mööda pidevalt teod taskus olid. Raamatu unustas ta aga tagastada.

Just lapselaps viis raamatu kooli raamatukogule tagasi. Viivist ta maksma ei pidanud, sest erandina sealne kool viivist ei võta, kirjutab The Guardian. Herefordi raamatukogu oleks aga küsinud viivist üle seitsme tuhande naela.

Jätta istuma või mitte?

Der Spiegel kirjutab istumajäämisest, millel on sama palju vastaseid kui pooldajaid. Näiteks Hamburgis ei jäeta õpilasi üldjuhul istuma, v.a juhul, kui õpilane väga pikalt tervislikel põhjustel õppetööst eemal on.

Halbade õppetulemustega õpilaste puhul rakendatakse järeleaitamistunde. Berliinis võib sõltuvalt juhtumist istuma jätta. Baierimaal aga jäetakse lapsi istuma. Istumajätmise häbi peaks lapsi õppima innustama, samuti ebamugavustunne, kui peab sõpradest eemal õppetööd jätkama.

Medõeks töökohapõhises õppes

Kes soovib Ühendkuningriigis medõeks saada, sel tuleb tavaliselt õppida rakenduskõrgkoolis päevases õppes mitmeid aastaid. Aga peagi avatakse alternatiivne õppevorm: alates järgmisest õppeaastast saab õenduse erialal kraadi omandada töökohapõhise kutseõppe vormis, mis kestab viis aastat.

Töökohapõhine õpe avab tee õenduseni ka neile, kes ei soovi või ei saa läbida traditsioonilist kõrgkooliõpet. Nii saavad kutset õppida ka juba töötavad tervishoiutöötajad. Õppima oodatakse kuni 1000 uut õppurit, vahendab BBC.

Ingliskeelsete õpilaslehtede võistlus

Jaapanis korraldati esimest korda ingliskeelsete õpilaslehtede võistlus. Osa võttis kümme keskkooli ja kaks ettevalmistuskooli. Iga kooli võistkond esitas neljaleheküljelise ajalehe. Esikoha saavutas 16 õpilasega Soka Senior High Schooli võistkond lehega Soka Gakuen Times. Võitjad rääkisid, et lisaks inglise keele arendamisele omandasid nad töö jooksul meediateadmisi. Lehes kirjutati muu seas Okinawa lahingust ja avaldati õpilaste arvamusi inimõiguste teemadel, kirjutab japantimes.co.jp.

Saksamaa panustab elanike kirjaoskusesse

Saksamaal ei oska üle seitsme miljoni täiskasvanu korralikult lugeda ega kirjutada. Saksamaa haridusministri Johanna Wanka sõnul on infoühiskonnas üha raskem kirjaoskamatust varjata, aga riigis on kirjaoskamatus endiselt tabuteema.

Olukorra parandamiseks eraldatakse 180 miljonit eurot. Järgmise kümne aasta jooksul soovitakse vähendada nii kirjaoskamatute arvu kui ka muuta teemasse suhtumine avatumaks. Kirjaoskamatuse korral teab inimene tihti vaid tähti või oskab lugeda mõnda sõna, vahendab Der Spiegel.

Eurooplased on hädas matemaatikaga

Sakslasi kurvastavad eelmise aasta rahvusvahelise võrdlusuuringu TIMSS testi tulemused: matemaatika ja loodusteaduste uuringus jäävad 4. klassi sakslased Euroopa Liidu ja OECD keskmisele alla, vahendab Der Spiegel.

Matemaatikas juhib 618 punktiga Singapur, kes 590 punktiga on ka loodusteaduste liider. Euroopa riikidest tunneb matemaatikat kõige paremini kuuendal kohal asuv Põhja-Iirimaa. Loodusteadustes on Euroopa Liidu riikidest kõige tublim Soome seitsmenda kohaga.

Taastav lähenemine aitab lahendada õpilaste käitumisprobleeme, kirjutab BBC. Taastava lähenemise viljelemine tähendab seda, et õpilasi julgustatakse omavahelisi probleeme lahendama üksteisega rääkides, selle asemel et minna õpetaja juurde.

Walesis kasutavad mitmed koolid juba kaks aastat nimetatud lähenemist. Nad on õpetanud välja õpilasi, kes aitavad teistel õpilastel probleeme lahendada, küsides näiteks „Mida sa tundsid?”. Abilistele julgetakse rääkida teemadest, millest õpetajatele vaikitakse.

Koolitee sai turvalisemaks

Mõni kuu tagasi levisid internetis pildid Hiina Sichuani provintsi lastest, kes pidid kooli jõudmiseks ronima kaljudel 800 meetrit kohati mädanenud mitmesaja-aastaste redelite abil. 72 perest koosneva kogukonna ainus tee kooli oli mööda kaljut alla laskudes. Fotograaf Chen Jie lootis, et tema pildid aitavad olukorda muuta. Selle kuu alguses paigaldasid võimukandjad kaljule uue metallredeli, mis muudab koolitee ohutumaks ja lühemaks. Laste koolitee lühenes tunni võrra, vahendab The Guardian.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!