Haridusuudiseid välismaalt

5. dets. 2016 - Kommenteeri artiklit

Medõeks töökohapõhises õppes

Kes soovib Ühendkuningriigis medõeks saada, sel tuleb tavaliselt õppida rakenduskõrgkoolis päevases õppes mitmeid aastaid. Aga peagi avatakse alternatiivne õppevorm: alates järgmisest õppeaastast saab õenduse erialal kraadi omandada töökohapõhise kutseõppe vormis, mis kestab viis aastat.

Töökohapõhine õpe avab tee õenduseni ka neile, kes ei soovi või ei saa läbida traditsioonilist kõrgkooliõpet. Nii saavad kutset õppida ka juba töötavad tervishoiutöötajad. Õppima oodatakse kuni 1000 uut õppurit, vahendab BBC.

Ingliskeelsete õpilaslehtede võistlus

Jaapanis korraldati esimest korda ingliskeelsete õpilaslehtede võistlus. Osa võttis kümme keskkooli ja kaks ettevalmistuskooli. Iga kooli võistkond esitas neljaleheküljelise ajalehe. Esikoha saavutas 16 õpilasega Soka Senior High Schooli võistkond lehega Soka Gakuen Times. Võitjad rääkisid, et lisaks inglise keele arendamisele omandasid nad töö jooksul meediateadmisi. Lehes kirjutati muu seas Okinawa lahingust ja avaldati õpilaste arvamusi inimõiguste teemadel, kirjutab japantimes.co.jp.

Saksamaa panustab elanike kirjaoskusesse

Saksamaal ei oska üle seitsme miljoni täiskasvanu korralikult lugeda ega kirjutada. Saksamaa haridusministri Johanna Wanka sõnul on infoühiskonnas üha raskem kirjaoskamatust varjata, aga riigis on kirjaoskamatus endiselt tabuteema.

Olukorra parandamiseks eraldatakse 180 miljonit eurot. Järgmise kümne aasta jooksul soovitakse vähendada nii kirjaoskamatute arvu kui ka muuta teemasse suhtumine avatumaks. Kirjaoskamatuse korral teab inimene tihti vaid tähti või oskab lugeda mõnda sõna, vahendab Der Spiegel.

Eurooplased on hädas matemaatikaga

Sakslasi kurvastavad eelmise aasta rahvusvahelise võrdlusuuringu TIMSS testi tulemused: matemaatika ja loodusteaduste uuringus jäävad 4. klassi sakslased Euroopa Liidu ja OECD keskmisele alla, vahendab Der Spiegel.

Matemaatikas juhib 618 punktiga Singapur, kes 590 punktiga on ka loodusteaduste liider. Euroopa riikidest tunneb matemaatikat kõige paremini kuuendal kohal asuv Põhja-Iirimaa. Loodusteadustes on Euroopa Liidu riikidest kõige tublim Soome seitsmenda kohaga.

Taastav lähenemine aitab lahendada õpilaste käitumisprobleeme, kirjutab BBC. Taastava lähenemise viljelemine tähendab seda, et õpilasi julgustatakse omavahelisi probleeme lahendama üksteisega rääkides, selle asemel et minna õpetaja juurde.

Walesis kasutavad mitmed koolid juba kaks aastat nimetatud lähenemist. Nad on õpetanud välja õpilasi, kes aitavad teistel õpilastel probleeme lahendada, küsides näiteks „Mida sa tundsid?”. Abilistele julgetakse rääkida teemadest, millest õpetajatele vaikitakse.

Koolitee sai turvalisemaks

Mõni kuu tagasi levisid internetis pildid Hiina Sichuani provintsi lastest, kes pidid kooli jõudmiseks ronima kaljudel 800 meetrit kohati mädanenud mitmesaja-aastaste redelite abil. 72 perest koosneva kogukonna ainus tee kooli oli mööda kaljut alla laskudes. Fotograaf Chen Jie lootis, et tema pildid aitavad olukorda muuta. Selle kuu alguses paigaldasid võimukandjad kaljule uue metallredeli, mis muudab koolitee ohutumaks ja lühemaks. Laste koolitee lühenes tunni võrra, vahendab The Guardian.

Ausad saksa õpilased

Neli poissi ja kaks 12‒13-aastast õpilast leidsid Freiburgi lähedal Gundelfingenis teel kooli tänavalt 30 000 eurot sularaha. Õpilased ei kahelnud hetkekski, mida rahaga ette võtta ‒ nad viisid leiu politseisse. Kuna nad pidid seetõttu koolist puuduma, kirjutas üks ametnik neile puudumistõendi. Kui nad kooli hilinesid, ei kurjustanud õpetaja nendega. Vastupidi, loost teadasaamise järel kiitis nende ausat käitumist, vahendab Der Spiegel.

Poolakad protestivad

Poolas protesteerisid õpetaja koolireformide vastu. 50 000 õpetajat, lapsevanemat ja teist reformivastast protesteerisid Varssavi tänavatel, vahendab thenews.pl. Kehtiv koolisüsteem viidi sisse 17 aastat tagasi ja see koosneb kuueaastasest algkooliastmest, kolmeaastasest põhikooliastmest ja kolmeaastasest keskkooliastmest. Uue kava kohaselt kaob ära põhikooliosa, algharidus kestab kaheksa aastat, millele järgneb viis aastat tehnikumi või neli aastat keskkooli. Õpetajad kardavad koondamist.

India õppurid eelistavad USA-d

Teist aastat järjest kasvab USA-s kõige rohkem Indiast pärit üliõpilaste arv. Kui 2014/2015. õppeaastal õppis USA-s 132 888 Indiast pärit üliõpilast, siis praeguseks on nende arv tõusnud 165 918-ni. Põhjuseks peetakse ruupia ja dollari vahelise kursi stabiliseerumist ja Ühendkuningriigi karmistunud viisatingimusi. Kuigi kõige kiiremini kasvab India tudengite osakaal, on arvuliselt USA-s kõige rohkem Hiina päritolu tudengeid, keda on indialastest kaks korda enam, vahendab BBC.

Õpetajad saadetakse digikoolitusele

Google toob virtuaalreaalsuse Ühendkuningriigi koolidesse, kirjutab tes.com. Õpetajatele pakutakse viietunnilist digitaalse garaaži nimelist digitaalsete oskuste parandamise koolitust, mis on mõeldud virtuaalreaalsuses vajalike oskuste omandamiseks.

Google on saanud tuhandetelt õpetajatelt head tagasisidet. Virtuaalreaalsus meeldib õpilastele. Muu seas arvatakse, et virtuaalreaalsus parandab õpilaste kirjaoskust. Koolitusi viiakse läbi rohkem kui sajas riigi linnas.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!