Ilmub esinduslik ülevaade Eesti teadusest

5. dets. 2016 Eesti teadusagentuur - Kommenteeri artiklit

Teadusagentuuri eestvõttel koostatud Eesti teadust kajastav kogumik „Eesti teadus 2016” on esimene omataoline, pakkudes kokkuvõtlikku ülevaadet nii Eesti teaduse arengust, mõjust majandusele kui ka Eesti teaduse positsioonist rahvusvahelises võrdluses ning teistest aktuaalsetest teemadest.

Lisaks põhjalikele statistilist analüüsi sisaldavatele artiklitele käsitletakse kogumikus ka teisi aktuaalseid teemasid, nagu avatud teadus, teaduse rahastamissüsteemi puudutavad muudatused, teadlaskonna järelkasv ja tähtsus majandusarengule. Lugemisele pakuvad vaheldust teadlaste tehtud teadusfotod.

Üks kogumiku autoritest, Eesti teadusagentuuri nõukogu liige, professor Toivo Maimets pidas väga oluliseks, et selline, „suuremat pilti” haarav käsitlus Eesti teaduse kohta on nüüd olemas, ning avaldas lootust, et omataoliste seerias see on alles esimene. „Asjaolu, et lisaks statistikale leiavad kogumikus käsitlust ka teemad teadlaste järelkasvust ja teaduseetikast, näitab meie teadussüsteemi küpsust ja äratab usaldust edaspidiseks,” sõnas Toivo Maimets.

„Eesti teaduse viimaste aastakümnete arengut võib kindlalt Eesti edulugude hulka arvata,” kommenteeris kogumikku Eesti teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel. „Eesti on hea näide selle kohta, kuidas tark strateegiline kavandamine ja teadust toetav poliitiline raamistik on teaduse võimekust kasvatanud,” lisas Andres Koppel.

Kogumiku toimetuskolleegiumi liikme, professor Tiit Tammaru sõnul aitavad teaduse arengu analüüsimine ja võrdlus OECD riikidega paremat teadus- ja innovatsioonipoliitikat teha. „Näiteks doktorikraadiga inimeste osakaalu järgi tööealise elanikkonna seas oleme pigem Euroopa mahajäänud riikide rühmas, kuna Eesti ühiskond ja majandus pole seni soosinud pürgimist kõrgeimale haridusredeli astmele samal määral kui Lääne- ja Põhja-Euroopa riigid,” konstateeris Tiit Tammaru.

Lisaks Tiit Tammarule kuulusid kogumiku toimetuskolleegiumi ja autorite hulka Tartu ülikooli professorid Urmas Varblane, Jüri Allik ning Andres Koppel. Kogumikus on kirjutisi professortite Olle Hintsi (TTÜ), vanemteadur Heli Lukneri (TÜ), pangajuhi ning TTÜ külalisprofessori Robert Kiti ja teiste sulest.

Kuigi paljudes Euroopa riikides antakse teaduse olukorda kajastavaid kogumikke välja juba aastaid, ei ole Eestis sellises mahus seda varem tehtud. Edaspidi on sellised mahukad ülevaated kavas muuta perioodiliseks ja välja anda üle kahe aasta.

Kogumik „Eesti teadus 2016” ilmub esialgu eesti keeles, peagi antakse välja ka ingliskeelne tõlge.

Paberil raamatuna saab kogumikku Eesti teadusagentuuri Tartu kontorist ja 8. detsembril toimuval teadlaste foorumil „teadusEst 2016”. Eesti teadusagentuuri koduleheküljel publikatsioonide loetelus on üleval kogumiku pdf-versioon. Sealt leiab ka kogumikus toodud jooniste andmed tabelitena.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!