Loodusteaduse mäng pakkus konkurentsi Pokemonide otsijaile

2. dets. 2016 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Teaduse populariseerimise auhinna saanud Kaidi Randpõld, Sigrid Sepp ja Maris Mägi koos HTM-i asekantsleri Indrek Reimandi ja auhinnakonkursi hindamiskomisjoni esimehe akadeemik Enn Tõuguga. Foto: Sander Hiire

Teaduse populariseerimise auhinna saanud Kaidi Randpõld, Sigrid Sepp ja Maris Mägi koos HTM-i asekantsleri Indrek Reimandi ja auhinnakonkursi hindamiskomisjoni esimehe akadeemik Enn Tõuguga. Foto: Sander Hiire

 

H₂O külastusmäng meelitas suvel Tartu- ja Jõgevamaa loodus- ning teaduskeskustesse sadu külastajaid ning tõi mängu loojatele, Sigrid Sepale, Kaidi Randpõllule ja Maris Mägile, 2200 euro suuruse peapreemia teaduse populariseerimise konkursil teaduse ja tehnoloogia uue algatuse kategoorias.

Mõte luua kahe maakonna tosinat keskust haarav suvine külastusmäng tuli Maris Mägile (Tartu keskkonnahariduse keskus), Sigrid Sepale ja Kaidi Randpõllule (jääaja keskus) tänavu aprillis. Et suveni polnud enam palju aega, tuli kiiresti tegutseda.

Saime keskused ühe mütsi alla väga lihtsalt: kutsusime esindajad kokku, kõik olid innustunud,” meenutas Sepp. „Mõne keskuse esindaja käis ise enne keskused läbi. Hooga läks, maikuus tegimegi mõtte teoks.”

Punti lõid jääaja keskus, teaduskeskus AHHAA, TÜ loodusmuuseum, Tartu loodusmaja, Vapramäe loodusmaja, Võrtsjärve järvemuuseum, Alatskivi looduskeskus, Peipsi järve elutuba Kasepääl, Luua arboreetum, Elistvere loomapark, Tartu tähetorn ja TÜ botaanikaaed.

Mängus osalejad said igas keskuses ülesande ja pidid vihikutesse koguma templeid õige lahenduse eest. Miinimum oli kuus templit. Kes sai 12 templit, osales peaauhinna loosimises. Kõige esimene poiss kogus 12 templit vähem kui kahe nädalaga.

Tekkis äge hasart,” lausus Randpõld. „Tähetornist räägiti, kuidas lastel oli tüli, kes saab anda vihiku, et tempel lüüakse. Lausa pisarad voolasid!”

Mängu eesmärk polnud siiski sõpru tülli ajada, vaid teha hoole ja armastusega loodud teadus- ja looduskeskusi üheskoos nähtavamaks. Hea algatus on andnud keskustele uue hingamise ja pannud mõtlema, kuidas olla veelgi atraktiivsem ja mida muuta.

Osalejaile vanusepiirangut polnud, käisid vanaemad lastelastega, pered, noored paarid tulid Lõuna-Eestit avastama. Motoks oli „Sellel suvel mängeldes targaks”.

Rääkisin ühe Viimsi perega, nad ütlesid, et nii äge asi,” vahendas Sepp muljeid. „Jagasid perekonnaliikmete vahel keskused ära – kes kuhu lastega läheb. Isegi Soomest tuldi. Vanaema koos lapselastega, mängisid nii Pokemonide otsimist kui ka meie mängu.”

Mängul ka hulk auhindu, üle 30 asutuse pani välja. Peaauhind oli Läti koostööpartneri poolt seikluspargi külastus koos õhtusöögiga restoranis, kohale aitas sõita kütusekaart. Ettevõtted uskusid mängu ideesse. Mängu käivitamist rahastasid Tartu maavalitsus, Tartu vallavalitsus ja keskused ise.

Saime väikese rahaga nii suure asja,” ütles Randpõld. „Tegemise rõõm oli meil väga suur, meeskonnatöö sünergiline. Ka endal oli huvitav käia keskused läbi. Saime näha kõrvalt emotsioone. Mäng pakub kõigile midagi. Enamik mänge on toas, aga Luua arboreetumis sai viibida metsas ja Elistveres näha mõnusat mõmmikut.

Auhind seab meile suure kohustuse, jätkame heal meelel.”

Hasardis osalejad ongi juba küsinud uut teemat. Järgmisel suvel plaanivad mängu loojad vee teemal jätkata, kuid pakkuda kõrvale ka järgmist teemat.

 


Tiiu Silla nimelise elutööpreemia laureaat teadusajakirjanik Tiit Kändler.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia laureaat teadusajakirjanik Tiit Kändler. Foto: Sander Hiire

 

TEADUSE POPULARISEERIMISE AUHINNA LAUREAADID


Tiiu Silla nimeline elutööpreemia
pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest (6500 eurot) – teadusajakirjanik Tiit Kändler.


Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil”:

  • peapreemia (2200 eurot) – „Eesti keele instituudi keeleklipid”, projektijuhid Tõnu Tender, Tiina Laansalu,
  • II preemia (800 eurot) – teadusfotovõistlus, eestvedaja Ivo Kruusamägi.


Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil”:

  • peapreemia (2200 eurot) – ajuteadust populariseeriva artikliseeria „Mõtlemise masinavärk” eest, autorid Jaan Aru, Andres Laan, Allan-Hermann Pool,
  • II preemia (800 eurot) – kogemusliku raamatu-õppekomplekti „Seiklused lõhnade ja maitsete maailmas” koostamise eest, autor Kristel Vene.


Kategoorias „Tegevused / tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel”:

  • peapreemia (2200 eurot) – TTÜ Mektory tehnoloogiakool, LTT- ja inseneeria valdkondade tutvustamiseks ning arendamiseks süsteemsete ja järjepidevate tegevuste korraldamise eest, projektijuht Kristina Piliste,
  • II preemia (800 eurot) – Tartu ülikooli loodusmuuseumi uus püsiekspositsioon „Maa. Elu. Lugu”, eestvedaja Urmas Kõljalg koos meeskonnaga.


Kategoorias „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija (teadlane, ajakirjanik, õpetaja jne)”:

  • peapreemia (2200 eurot) – Peeter Lorents mitmekülgse ja aktiivse teaduse populariseerimise ning õpilaste teadusliku ühingu pikaaegse eestvedamise eest,
  • II preemia (800 eurot) – Veljo Runnel Eesti harrastusteaduse edendamise ja  loodushelide salvestamise eest.


Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel”:

  • peapreemia (2200 eurot) – Tartu- ja Jõgevamaa loodus- ja teaduskeskustes „H₂O külastusmängu” korraldamise eest eestvedajad Maris Mägi (Tartu keskkonnahariduse keskus), Sigrid Sepp, Kaidi Randpõld (jääaja keskus),
  • II preemia (800 eurot) – SA Innovatsioonikeskus INNOKAS ettevõtlus- ja teadushuvi edendamise eest Läänemaal, eestvedaja Angela Leppik.

 

Teaduse populariseerimise auhinda annavad ühiselt välja Eesti teadusagentuur ja teaduste akadeemia, rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Allikas: ETAg


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!