Noorteadlased vajavad tuge

2. dets. 2016 HTM/ÕpL - Kommenteeri artiklit
Eesti uus haridus- ja teaduminister Mailis Reps. Foto: Raivo Juurak

Eesti uus haridus- ja teaduminister
Mailis Reps. Foto: Raivo Juurak

Teisipäeval Brüsselis kogunenud Euroliidu teadusministrid kiitsid heaks noorteadlaste toetamise põhimõtted, mida peaks järgima kõikjal Euroopas, et teadustöö ja teadlaskarjäär oleks noortele karjääri planeerimisel konkurentsivõimeline valik võrdselt teiste valdkondadega.

Teadlase karjääri valimine eeldab noorelt suurt pühendumist ja kui soovime teaduses tugevat järelkasvu, siis peame noori senisest rohkem motiveerima. Seetõttu kavandame ka Eestis doktorantide toetusi tõsta,” märkis värske haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja lisas, et noorte siirdumist teadusest muudele erialadele mõjutab nii teaduse vähene rahastamine kui ka teadlaskarjääri vähene atraktiivsus, kesised võimalused ühendada tööd pereeluga ning võimalused pärast edukat töökogemust välisriikides pöörduda tagasi koduriiki.

Üks oluline puudus on arenguvõimaluste puudumine pärast järeldoktorantuuri, sealhulgas teadustööks erasektoris. Ministrite kokku lepitud noorteadlaste toetamise põhimõtted pööravadki tähelepanu olulistele kitsaskohtadele.

Liikmesriigid leppisid kokku, et võimaldavad noorteadlastele sotsiaalseid tagatisi, kutsuvad ülikoole ja teadusasutusi üles looma paremaid võimalusi noorteadlaste ­uurimistöö ja kõrgkoolis õpetamise tasakaalustamiseks, peresõbraliku töökeskkonna kujundamiseks ning pöörama tähelepanu noorte naisteadlaste karjäärivõimaluste parandamisele, et naistel oleksid meestega võrdsed võimalused osaleda teadlaskarjääri kõrgetel ametipositsioonidel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!