„Pähklikuninga mäng” ärgitab headust ja kujutlusvõimet

9. dets. 2016 Kirjastus Atlex - Kommenteeri artiklit


1-14

Heiki Krips

„Pähklikuninga mäng”

 

Muinasjutud sirelikaru ja loomade seiklustest

Atlex, 2016, kõva köide, 128 lk, A4

Hind 12 eurot

www.atlex.ee

Parim kink igal ajal!

 

Lastekirjaniku, suhtlemis­psühholoogi ja pedagoogikadoktori Heiki Kripsi sulest on ilmunud uus muinasjutukogumik „Pähklikuninga mäng”. Kogumikus sisalduvad muinasjutud pajatavad sirelikaru ja loomade seiklustest ning selle on välja andnud kirjastus Atlex.

Autor ütleb, et raamatu muinasjuttude seiklusliku ja sageli naljaka sisu taha peidetud sõnumid aitavad lapsel mõista, miks tuleb teisi aidata ja olla sõbralik, aga ka seda, mis on headus. Muinasjututegelaste käitumise kaudu õpetatakse lapsele koostegutsemise põhimõtteid, selgitatakse, et liigse enesekesksuse tõttu võib sõbrad kaotada. Ka ärgitab see sallivust endast erineva suhtes ja muudki.

Raamatu nimiloos edastatakse sõnum sellest, et teiste juhtimine tähendab eelkõige õiglust ja ausust, mitte kamandamist. „Lugu jänesest ja võõrast loomast kaugelt maalt” paneb mõtlema selle üle, kuidas liialdavad kuulujutud võivad tekitada võõraviha ja hirmu. Lugu väikesest karust, metsavanast ja lohest käsitleb esmapilgul lihtsat küsimust, mille küsib lohe.

Lohe, kes oli nende omavahelist vestlust jälginud, ütles süngel ilmel: „Noh, mis see on, mis paneb pereliikmeid üksteist aitama? Kas see on omakasu? Sulle ju antakse abi eest asju. Või on see kiitus? Sulle ju meeldib kiita saada. Või on see hoopis hirm? Sest kui sa ei aita, siis saad karistada.””

Raamatu „Pähklikuninga mäng” eripära on iga jutu järel olevad küsimused, mida lapsele saab kodus või lasteaias esitada. Vastuste leidmine on lapsele huvitav, aidates samas kaasa lapse tunnetus-, sotsiaalsete ja enesekohaste oskuste arengule. Nimetatud oskuste arendamise olulisust 6–7-aastaste laste õpetamisel rõhutab ka koolieelse lasteasutuse riiklik õppekava.

Küsimuste näiteid: Kuidas head loomad oleksid saanud sirelikaru kaitsta? Miks tuleb seda aidata, kellele liiga tehakse? Mida sina tundsid, kui sirelikaru oli augus ja teda taheti põlema pista? Kui sa oskaksid võluda, siis mida sa võluksid? Miks on vaja andeks paluda, kui oled halvasti käitunud?

Muinasjutu järel olevate küsimuste abil lapsega muinasjutu üle arutlemine aitab kaasa lapse empaatiavõime, hoolivuse ja kujutlusvõime arendamisele. Autor peab eriti oluliseks arendada muinasjuttude ettelugemise kaudu laste fantaasiat ja kujutlusvõimet. Loovus tugineb suuresti kujutlusvõimele ja mida enamat me oskame soovida, kui et meie lapsed oskaksid olla oma edasises elus loovad.

Pähklikuninga mängu” muinasjutud sobivad lastele nii kodus kui ka lasteaias ettelugemiseks, aga ka algklassiõpilastele nii iseseisvaks kui ka koolikohustuslikuks (1.–3. kl) lugemiseks. Miks mitte ka täiskasvanutele meelelahutuslikuks lugemiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!