Raamatuid

9. dets. 2016 - Kommenteeri artiklit

1-19Kerttu SoansInimene puudlinahas”

Illustreerinud Kadi Kurema
Petrone Print, 2016, kõva köide, 144 lk

Kerttu Soans on kirja pannud lugusid loomadest ja Kadi Kurema on teinud nende juurde toredad joonistused. Kõik loomad, kellest raamatus juttu, on päriselt olemas olnud. Autori elus on olnud roll hiirtel, hingekassil, jahikoeral, merisigadel, papagoidel …

Selle raamatuga algab kirjastuse Petrone Print uus sari tõestisündinud loomalugudest kaasaelamiseks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Sobib iseseisvaks lugemiseks alates keskmisest koolieast. Järgmisena ilmub sarjas Epp Petrone raamat „Hiir püksis” Ilmar Trulli piltidega.

 

rmtKeith Stuart Plokipoiss. Isa, poeg ja autism”

Petrone Print, 2016, kõva köide, 304 lk

Peategelane Alex on kolmekümnendates pereisa, kes armastab oma poega Sami, aga ei mõista teda sugugi. Sam on kaheksa-aastane imetore poiss. Tal on autism. Temale on maailm üks suur mõistatus, mille lahendamisega ta üksi toime ei tule. Haiguse kaasnähud tunduvad ületamatud. Alex proovib mõnda aega kõike ignoreerida, sest olukord on talle lihtsalt liig. Saatusel on varuks mitmeid hoope, kuid Minecrafti avastades hakkavad asjad paremuse poole liikuma, mäng teeb isa ja poja suhte lukust lahti.

Romaani „Plokipoiss” sünd­mused on inspireeritud autori elust. Tema pojal diagnoositi seitsmeaastaselt autismispektri häire, aga tänu Minecrafti mängule sai ta oma pojaga lõpuks tuttavaks.

Autismi ei pea suhtuma kui ­tabuteemasse. See heidab valgust inimolemuse tähtsaimatele aspektidele. Raamat on teravmeelne, inimlik ja humoorikas. Soovitame seda kõigile, kel kasvab peres autistlik laps või kes tegelevad autistlike lastega.

 

1-23Cornelia Funke Tindisüda”

Kirjastus Tiritamm, 490 lk

Näitleja Robert Annus: „See on raamat, mille üle oleksin olnud eriliselt rõõmus, kui olin kaksteist. Põnevust, salapära ja fantaasiat on selles suurepärases noorte­romaanis küllaga. Lugu kaheteistaastase tüdruku ja tema isa seiklustest on kirjutatud kaasahaaravalt ning paksuvõitu raamatut on raske käest panna enne, kui see läbi saab.

Seiklusjutu peategelane on raamat ise. „Tindisüda” on seiklusrikka loo põhjus. Sellenimelist raamatut peidetakse, otsitakse, põletatakse ja loetakse.

Tindisüda” räägib raamatust, mis ongi sama raamat, mida lugeja käes hoiab. See on kirjaniku kaval nõks tekitada ühele seiklusloole veel üks reaalsus, mis pressib lugeja enda käte vahele. Kirjanik esitab küsimuse: kui reaalseks osaks üks raamat sinu elust võib saada, kuidas üks raamat muudab sinu reaalsust?

Loo tegelaste elu muutub just ühe raamatu tõttu. Nad hakkavad selle raamatu tegelastega kõrvuti elama. Peadpööritav seiklus, mis selle tagajärjel lahti rullub, paneb neid tihti endilt küsima, kas nad pole mitte ise ühte raamatusse sattunud.

Lugedes oma lemmikraamatut, ärkavad selle tegelased tavaliselt sinu peas ellu. Aga mõnikord, suure tahtmise korral, ärkavad tegelased ellu päriselt. Ja siis läheb põnevaks.

Tindisüda” on kergesti loetav põnevusromaan, mis sobib eelkõige 12–17-aastasele. Romaani sisu rullub lugeja ees lahti nagu põnevusfilm.”

 

1-22Henry Chancellor Muuseumi saladus. Tom Scatterhorni ebatavalised seiklused”

Kirjastus Tiritamm, 396 lk. Vanusele 10+

Tom Scatterhorn sõidab jõulu­vaheajaks oma onu ja tädi juurde, kes perekonnamuuseumi hooldavad. Tolmuste seinte vahelt leiate luitunud, kõndivaid ja rääkivaid loomatopiseid ning siin peitub palju saladusi. Mida arvate näiteks riidekirstust, millesse ronides pääseb minevikku? Või muuseumi peidetud hiigelsuurest sa­fiirist, mida vargad juba sadakond aastat otsivad? Sellest, mis muuseumi saalides öösiti toimub, ärge parem kellelegi rääkige, muidu hakatakse teid peast põrunuks pidama. Tomil tuleb hakkama saada uskumatu retkega ajas ja ruumis, et päästa inimkond hirmsast õnnetusest. Kaasahaarav lugemis­vara seiklushimulistele.

 

 

1-21Lauren Oliver Liesl ja Po”

Kirjastus Tiritamm, 272 lk. Vanusele 10+

Kolmandal ööl pärast isa surma nägi Liesl vaimu.” Liesl elab tillukeses ärklitoas, kus kuri võõrasema teda luku taga hoiab. Tüdruku ainsad kaaslased on varjud ja hiired – kuni ühel õhtul ilmub pimedusest vaim. See on Po, kes tuleb teispoolsusest. Samal õhtul peab alkeemiku õpilane Will kohale toimetama tähtsa saadetise. Kuid kogemata läheb võimsat võluväge sisaldav laegas vahetusse laekaga, milles on vaid mõni peotäis tuhka. Willi eksitusel on nii ­Liesli kui ka Po jaoks tähendusrikkad tagajärjed ja nad sattuvad kolmekesi üsna sündmusrikkale teekonnale. Lauren Oliver on kirjutanud helge ja maagilise loo, kus tõeline sõprus valgustab ka kõige süngemaid paiku. Fantaasia­rikkad pildid Kei Acederalt.

 

 

1-20Philip Reeve Larklight”

Kirjastus Tiritamm, 360 lk. Vanusele 10+

Art ja Myrtle elavad koos oma hajameelse isaga majas nimega Larklight, mis tiirleb orbiidil ümber Kuu. Ühel päeval saavad nad teate, et neile saabub külla keegi teadushuviline härra Webster, kes osutub valgeks ämblikuks ning haarab Larklighti enda valdusse. Õel-vennal õnnestub päästelaeval põgeneda ja alguse saab pöörane seiklus, mis viib nad Kuule, Veenuse asumaadesse, Marsile ning Londonisse Kristallpalee avamisele. Oma teekonnal kohtuvad nad ka hirmuäratava kosmosepiraadi Jack Havcockiga, kes mängib edasistes juhtumustes tähtsat osa.

Philip Reeve on inglise kirjanik, kes on loonud kirjanduses suurepäraseid fantaasiamaailmu. Tema aurupungi žanrisse kuuluvat „Liikuvate linnade” sarja (eesti k „Surelikud masinad” 2006, „Kuldseeklid” 2006, „Põrgulikud leiutised” 2010) on hinnatud mitmete preemiatega. Raamatu on rikkalikult illustreeritud David Wyatt.

 


1-13Hilli Rand
Nipsutera ja 10 vihma ehk Nipsutera vihma-aabits”

Pildid Mari-Leen Üksküla-Eomois

See raamat on pühendatud vihmadele. Nipsutera tunneb kümmet erinevat vihma ja mõni neist meeldib talle nii väga. Ta oskab ka jutustada, mis on vihmades erilist ja huvitavat ning teab vastust mitmetele keerukatele küsimustele.

Kes on vihmakass ja vihmalind? Millal lõpeb sadu ruttu? Mida tähendavad ilmakaared? Mis on jäävihm? Kuidas käituda äikese ajal? Millised on vikerkaarevärvid? Kuidas sõbrustada uduga?

Kuna raamatust saab nii palju vihmadest teada, ongi see üks tõeline vihma-aabits!

Samas on see juturaamat, millest saab lugeda põnevaid ja ebatavalisi seiku, mis on Nipsuteraga juhtunud vihmasadude ajal: kuidas saabus enneolematu ja võimas äikesetorm, kuidas paduvihmas tänavad muutusid jõgedeks, kuidas rahe tegi aias hävitustööd, kuidas pere mererannas udu sisse eksis … Kümme vihma ja kümme väikest lugu või seiklust!

Fantaasiaküllased ja lõbusad pildid annavad võluvalt edasi raamatu atmosfääri. Leidke üles ka omaenda lemmikvihm!

Nipsutera vihmavihik”

Tekstiga värviraamatus kõnelevad kõik: omavahel jutustavad nii vihmapiisad, päike, tuuled, äikesepilved, seened, kui ka kaisuloomad, majad, raamaturiiul, kakaokruus ja paljud teised, inimestest rääkimata. Ja ikka vihmateemadel. Kuidas aidata Nipsuteral vihmaraamatut valmistada?

Saab lugeda ja värvida ning oma mõtteid juurde kirjutada.

 

Avastage koos Nipsuteraga ­vihmade maailma!

Matle kirjastus www.matle.eu

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!