Tähelepanu! Osale LEGO ehitusvõistlusel!

1. dets. 2016 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit
Klotsipoe asutaja Erki Kukk. Foto: Tiina Vapper

Klotsipoe asutaja Erki Kukk. Foto: Tiina Vapper

 

Eesti suurim Lego kaubamaja internetis klotsipood.ee kutsub lapsi üles osalema Lego ehitusvõistlusel „Kui maailm oleks legodest”.

Osalemiseks tuleb meisterdada legodest sel teemal midagi vahvat ja laadida foto Klotsipoe kodulehele www.klotsipood.ee, kus on kirjas ka täpsed tingimused konkursil osalemise kohta. Seda on aega teha 3. jaanuarini. Võistluse võitja valib välja žürii. 4.–10. jaanuarini saab töid hinnata internetis ning valitakse välja publiku lemmik.

Klotsipoe asutaja Erki Kukk, miks te seda võistlust korraldate?

Me ei taha olla ainult Lego toodete müüjad, vaid soovime, et see oleks elustiil ja hea energiaga ettevõtmine. Tahame teha midagi selleks, et suunata lapsi päris mängude juurde. Kõige pisemate jaoks on Duplo klotsid, edasi tulevad legod, siis juba robootika komplektid, kus Legol on samuti palju tooteid pakkuda. Võistluse algatasimegi selleks, et tuua lapsed nutitelefonide juurest legodega mängima ja ehitama ning seeläbi oma motoorikat, kujutlusvõimet, loovust arendada. Teine oluline põhjus on, et lapsed ja vanemad koos rohkem aega veedaksid.

Kui populaarne see võistlus on?

Praeguseks on saadetud fotosid rohkem kui sajast tööst. Usun, et põhiosa töödest valmibki koolivaheajal. Korraldame seda võistlust juba seitsmendat aastat ja osalejate arv on iga aastaga natuke kasvanud. Poisse on olnud rohkem kui tüdrukuid, mis ilmselt on tingitud ka sellest, et Legol ongi rohkem poistele suunatud komplekte. Viimastel aastatel on hakatud rohkem mõtlema ka tüdrukutele, kellele on loodud näiteks Lego Friendsi ja Lego Elvese sarjad.

Kui palju on Legol tooteid ja millised neist on kõige populaarsemad?

Lego komplekte on meil müügil 500–600 vahel. Sortiment muutub ja vaheldub pidevalt. Neli-viis korda aastas tuleb juurde uusi tooteid, lisaks mitmesugused aksessuaarid: kotid, pinalid, hoiukastid legode hoidmiseks, mida väga palju ostetakse. Kõige müüdum kaubaartikkel on jõulukalender. Detsembri alguses on tulemas robootika mess Robotex, kus samuti osaleme, sest huvi robootika komplektide vastu kasvab. Laste huvid on väga erinevad, seepärast on konkreetseid tooteid raske välja tuua. Ühele meeldivad tehnikasarja tooted, teine on politsei, kolmas tuletõrje teemast huvitatud. Tüdrukuid paelub rohkem ponide ja hotellide maailm. Kuna tootevalik on äärmiselt suur, saabki internetipoes neist kõige parema ülevaate. Võib rahulikult süveneda, toodet lähemalt uurida ja selle kohta infot lugeda, mida kaupluses teha ei saa. Meie suur eelis võrreldes mitmete teiste internetis müüjatega on, et meil on oma ladu. See tähendab, et kui Klotsipood ütleb, et toode on müügis, ongi see päriselt olemas. Pakime selle enamasti juba samal päeval kokku, paneme teele ja järgmisel-ülejärgmisel päeval on pakk kohal.

Kui tihti ise legodest ehitate ja kas teil on mõni lemmikkomplekt?

Mulle meeldivad keerulised tehnika­legod, näiteks Volvo traktori mudel, mis ongi tehtud päris traktori järgi. Selle kokkupanek on tõeline inseneriteadus ja hästi põnev. Üht veoautot ehitasin kolm aastat järjest ainult jõulude ajal, igal aastal natuke. Siis oli kogu pere koos ja lapsedki said sellest osa. Kui nad väiksemad olid, meisterdasin rohkem koos nendega, nüüd on üks 5- ja teine 9-aastane ja nad saavad legodest ehitamisega suurepäraselt ise hakkama. Uutest komplektidest ei saa kunagi küllalt.

Mis suunas Lego tooted on arenenud?

Disain on legoklotsidel sama olnud juba aastast 1958. Kui lühidalt kokku võtta, siis varem oli rohkem n-ö päris elu komplekte, näiteks tuletõrje-, politsei- ja prügiauto, viimasel ajal aga tehakse üha enam fantaasiakomplekte, nagu Lego Ninjago, Hero Factori või Nexo Knigtsi sarjad. Samuti on klotsid muutunud üha tehnilisemaks – laps saab legodega mängides oma mängu üle kanda iPadi ja seal teistega koos mängida. Juba lasteaialaste jaoks on olemas selliseid komplekte, mida saab arvutiga ühendada – panna päris mäng arvuti, mootorite ja lisadega liikuma. Olen ühes lasteaias robootikatunde andnud ja näinud, kui hästi nad sellega hakkama saavad. Lego on maailma suurim mänguasjatootja, kes üritab kogu aeg teha paremini. Legod on väga arendavad ja arendatud mänguasjad.

Toodete väljamõtlemiseks on ettevõttel ilmselt eraldi ideede labor.

Jah, see on tõsine inseneritöö. Volvo traktorikomplekti valmistamiseks tehtigi koostööd Volvoga, et tulemus oleks võimalikult ehe. Sel aastal tuli välja üks eriti eksklusiivne Porsche komplekt, mida rikastab pildirohke raamat. See kirjeldab peensusteni päris Porsche ehitamist – tekibki tunne, nagu paneksid kokku päris autot. Arendustöö on väga heal tasemel ja oskuslikult kasutatakse ära maailmas levinud trende. Näiteks populaarsest Minecrafti arvutimängust tuttavad tegelased on ka legodena olemas. Sama kehtib Angry Birdsi või Star Warsi kohta.

Kas Lego ka laste ideedega arvestab?

Lego kodulehele www.legoideas.com võib igaüks panna üles oma idee uue komplekti loomiseks ning vaja on koguda vähemalt 10 000 poolthäält, et seda arutama hakataks.

Mille alusel te Klotsipoe ehitusvõistluse võitja välja valite?

Võidutöö peab millegagi vaimustama: jääma silma kas huvitava idee või teostusega – võiduvõimalus on kõikidel. Julgustangi ehitama mitte juhendi järgi ja nii nagu alati, vaid üritada teha teistmoodi. Tänase Õpetajate Lehe vahel on võistluse reklaamplakat, mille õpetajad võiksid kooli ja lasteaeda üles panna ning innustada lapsi võistlusel osalema.

 


Loe ka:

https://opleht.ee/39848-naitus-mis-innustab-lapsi-leiutama-ja-looma/

https://opleht.ee/39857-aratus-kaes-on-robootikaaeg/


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!