Tartu ülikooli muuseum tähistab 40. sünnipäeva

5. dets. 2016 Tartu ülikooli muuseum - Kommenteeri artiklit

6. detsembril saab Toomemäel, nii Tartu linna kui ka Tartu ülikoolilinnaku ajaloolises südames asuv Tartu ülikooli muuseum 40- aastaseks. 1976. aastal loodud muuseum tutvustab teaduse ja ülikoolihariduse ajalugu 17. sajandist tänapäevani – ülikooli rikkalikku minevikupärandit ning lugusid teadusest, kunstist, astronoomiast, meditsiinist ja tudengielust.

Tartu ülikooli muuseum, toonase nimega Tartu ülikooli ajaloo muuseum asutati 6. detsembril 1976, mil rektor Arnold Koop allkirjastas ülikooli ajaloo muuseumi asutamise määruse. Algselt paigutati kogutud seadmed, instrumendid ning õppevahendid ülikooli peahoone pööningule endise üliõpilaskartseri ruumidesse. 1965. aastal peahoones toimunud põleng andis kogumistööle tuntava tagasilöögi.

Aastal 1979 eraldati muuseumile püsiekspositsiooni loomiseks ning esemete hoiustamiseks neli ruumi peahoone keldris ning 1980. aasta 1. aprillil avatigi seal muuseumi esimene püsiekspositsioon, mis kajastas ülikooli ajalugu selle asutamisest 1632. aastal kuni 1918. aastani.

1981. aastal kolis muuseum Tartu ülikooli raamatukogu endistesse ruumidesse keskaegses toomkirikus. Pärast mõningaid väiksemaid remonditöid avati hoones aasta hiljem 1. septembril uus ning ulatuslikum püsiekspositsioon, mis kajastas Tartu ülikooli minevikku ning Eesti teadusajalugu kuni tänapäevani.

1989. aasta 28. novembril avas muuseum pärast põhjalikke renoveerimistöid juba kolmanda püsiväljapaneku. Selle loomise ajaks olid poliitilised olud märgatavalt muutunud ning muutused kajastusid ka põhjalikult ümber kujundatud ekspositsioonis – esimest korda sai pöörata tähelepanu emakeelse ülikooli loomisele 1919. aastal.

Pärast sajandivahetust toimus muuseumis mitmeid suuri muudatusi nii ekspositsioonis kui ka struktuuris. 2000. aastal alustati renoveerimistöödega toomkiriku tornides ning 2005. aastal avati vaateplatvormid külastajatele. EAS-i toel toimusid restaureerimistööd Tartu tähetornis, mis avas uksed muuseumina 2011. aasta aprillis. Ülikooli ajaloo, teadussaavutuste ja pärandi tutvustaja ja edasikandjana avas muuseum 2012. aastal varakambri, kuhu on kogutud ülikooli ajaloos olulist rolli mänginud väärtused ja hinnalisemad varad. Laste suureks rõõmuks tegutseb 2013. aastast muuseumis vahva tegelane Hull Teadlane, kelle  fantaasiaküllane kabinet pakub avastamisrõõmu ja katsetamist nii väikestele kui ka suurtele teadussõpradele.

2014. aasta alguses liideti muuseumiga ülikooli peahoones asuv kunstimuuseum ning sellest ajast alates kannavad kolm muuseumimaja – Tartu ülikooli muuseum ajaloolises toomkirikus, Tartu tähetorn ja Tartu ülikooli kunstimuuseum – ühtset nime Tartu ülikooli muuseum.

2015. aastal võeti ajaloolises toomkirikus taas ette ligi pool aastat kestnud renoveerimistööd.Muuseumimaja avati külastajatele Hullu Teadlase suurejoonelise sünnipäevapeoga 1. mail . Lisaks turvalisuse suurendamisele läbisid uuenduskuuri ka Hullu Teadlase kabinet ning Toompood, mis pakub nüüdsest veelgi suuremat tootevalikut. Samuti saavad huvilised lähemalt tutvuda muuseumi kogudes olevate esemetega, mis asuvad valge saali rõdu avafondis.

Muuseumi lähiaastate suurimad arendustegevused on seotud Morgensterni saaliga, kus avatakse 2019. aastal uus püsiekspositsioon ning rahvusülikooli 100. sünnipäevale pühendatud näitus “Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid”. Seoses läheneva RÜ tähtpäevaga algatas muuseum 1. detsembril suure mälestuste kogumisaktsiooni​ lähimineviku talletamiseks. Kogumisaktsiooni fookuses on viimase 30 aasta jooksul toimunu nii ülikooli akadeemilises kui ka mitteakadeemilises elus.  Muuseum kutsub üles kõiki jagama oma meenutusi ja mälestusi.  Valik kogutud materjalist leiab kasutamist ka Tartu ülikooli muuseumi näitustel.

Sünnipäeva puhul on ajaloolises toomkirikus asuv Tartu ülikooli muuseum 6. detsembril kõikidele tasuta avatud.

Vaata ka pildigaleriid muuseumi tähtsündmustest ja ekspositsioonidest läbi erinevate ajaperioodide.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!