TÜ audoktor Stefan Schreiner rõhutab humanitaarteaduste rolli ja mõju tänapäeva ühiskonnas

5. dets. 2016 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

Täna, 5. detsembril kella 16– 17 peab Tartu ülikooli audoktor professor Stefan Schreiner ülikooli aulas loengu „Humanitaarteaduste roll muutuvas maailmas”, kus käsitletakse humanitaarteaduste rolli demokraatlikus ühiskonnas ja globaliseerunud maailmas.

Professor Schreiner leiab, et humanitaarteaduste tähtsust globaliseerunud ühiskonnas ei tohi alahinnata. „Keskendudes inimkonna kultuurile selle kõige laiemas tähenduses, mis hõlmab keelte ja keeleteaduse, ajaloo ja geograafia, filosoofia ja usuteaduse, õigusteaduse ja poliitika, etendus- ja kujutava kunsti uurimist, aitavad humanitaarteadused omandada ja arendada neid esmaseid oskusi-teadmisi, mis on hädavajalikud koos elamiseks sellises paljurahvuselises, mitmekultuurilises ja multireligioosses ühiskonnas nagu meie oma. Humanitaarteaduste ülesanne ei ole pakkuda lahendusi viimasele kui ühele sotsiaalprobleemile või ühiskonna väiksematele või suurematele muredele, vaid anda nendega toimetulekuks vajalik suund,” räägib hinnatud teadlane.
Professor Stefan Schreiner on väljapaistev teadlane judaistika, islamistika, religiooniteaduse ja kultuurikontaktide vallas. Ta on prominentne ekspert kultuuriliste ja religioossete kontaktide alal Kesk- ja Ida-Euroopas ning Lähis-Idas.

Professor Schreineri aktiivne osalemine Kesk- ja Ida-Euroopa akadeemilisel ja kultuurilisel maastikul on teinud ta laialdaselt tuntuks väljaspool Saksamaad. Emeriteerumise asemel määrati ta 2013. aastal veel neljaks aastaks seenior-professori ametikohale, sest ta pidi jätkama tegevust Tübingeni ülikooli rektori nõunikuna islami teoloogiakeskuse (Zentrum für Islamische Theologie) rajamise ja arendamisega. Sellega kuulub Schreiner riiklikult koordineeritud islamialase kõrghariduse ja uurimise pioneeride hulka Euroopas. Mitu aastat akadeemilisi ja diplomaatilisi pingutusi andsid tulemuseks elava ja kompetentse institutsiooni, mis edendab islami teoloogilist diskussiooni Euroopas ning võimet ehitada sildu.

Alates 1996. aastast, mil professor Schreiner külastas esimest korda Tartut, on ta andnud terve hulga üliõpilaste seas populaarseid loenguid. Ta on püüdnud tõmmata tähelepanu vähetuntud tõsiasjale, et Eesti on kristluse, judaismi ja islami kultuuriliste ja religioossete sidemete iseloomu poolest Ida-Euroopa kultuuriruumi loomulik osa. Ta on markeerinud innustavalt siin ja meie naabermaades kolme suure religiooni kokkupuutepunkte.

Loeng peetakse inglise keeles.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!