Haridusuudiseid välismaalt

16. jaan. 2017 - Kommenteeri artiklit

Lumi pikendas nädalavahetust

Lumi kinkis Saksamaal mõnele õpilasele pikema nädalavahetuse. Saksamaal valib iga liidumaa eraldi, millal tohib laps koju jääda ja kuidas korraldatakse halbade ilmastikutingimuste korral kooliviimine. Mõnes piirkonnas otsustab koolidirektor, teises ministeerium, kolmandas lapsevanemad. Nii juhtuski, et reedel viisid koolibussid viies Bad Kissingeni asulas õpilased halbade teeolude tõttu asenduskoolidesse, aga näiteks Lüneburgis jäid kõik õpilased koju, vahendab Der Spiegel.

Jaht võltsdiplomitele

Suurbritannias käib jaht ülikooli võltsitud lõpudiplomeid pakkuvatele veebilehekülgedele. BBC teatel on üle 40 petulehekülje tegevus suudetud peatada.

Mainitud leheküljed pakkusid Suurbritannia ülikoolide võltsitud lõpudiplomeid või kaugõpet, mille lõpudiplom on kehtetu. Maha võetud lehekülgede hulgas oli näiteks Hiina veebilehekülg, mis pakkus 500 naela eest Kenti ülikooli diplomit. Samuti kasutati vahel ülikooliga sarnast nimetust, näiteks tegutses Wolverhamtoni ülikool, viidates Wolverhamptonile.

Kuidas tõsta laste huvi teaduse vastu?

Ühendkuningriigi statistika kohaselt tahab ainult 15% 9−11-aastastest teadlaseks saada, igal aastal jääb 40 000 töökohta teaduse ja tehnoloogia vallass tööjõupuuduse tõttu täitmata. Probleemi lahendamiseks algatas BBC koolides teaduse populariseerimise kampaania Liz Bonnini juhtimisel, kelle sõnul ei tõmba teadus teatud vanuses lapsi stereotüüpide tõttu, näiteks arvatavakse, et teadlased on igavad paksude prillidega mehed. Kampaania kestab kaks aastat.

Poola riik reformib kooli

Hoolimata kuuldustest, et Poola president Andrzej Duda vetostab kavandatava koolireformi, seadustas ta muudatused koolisüsteemis, mis kaotab ära kolmeaastase keskastme. Esimesest septembrist kehtima hakkava korra järgi käib laps kaheksa aastat koolis, misjärel valib kas nelja-aastase keskkooli või viieaastase kutsekooli praeguse 6+3+3-süsteemi asemel. President toonitas, et nii valitsus kui ka kohalikud omavalitsused viiksid muudatusi sisse ettevaatlikult ja läbimõeldult, vahendab thenews.pl.

Haridustase sõltub religioonist

The Guardiani teatel on kõige parem haridustase judaismi esindajatel, teiste religioonide järgijad käivad aastate lõikes vähem koolis.

Pewi aruande järgi õpivad juudid kogu maailmas keskmiselt 13,4 aastat ja paljud neist omandavad kõrghariduse. Kristlased õpivad vastavalt 9,3, budistid 7,9, moslemid ja hinduismi esindajad 5,6 aastat. Usulise kuuluvuseta inimesed aga 8,8 aastat. Haridustase sõltub piirkonnast, kus elatakse, näiteks Saharast lõunas on kristlastel madalam haridustase kui Euroopas.

Sooline palgalõhe Briti koolides

Veebileht tes.com avaldas naissoost ja meessoost Suurbritannia õpetajate palgauuringu tulemused. Võrreldi mediaantunnitasusid. Selgus, et gümnaasiumis teenivad naised meestest keskmiselt 6,4% vähem.

Täiskoormusega töötavad naised teenivad 4,7%, osakoormusega naisõpetajad 14,2% meeskolleegidest vähem. Lasteaia- ja algkooliõpetajate küsitluse tulemused on vastupidised. Naised teenivad meestest pool protsenti rohkem. Küsitluses ei arvestatud ületunde ega direktorite palganumbreid.

Rahakaotaja osutus kitsipungaks

Kui Emma, Joschua, Julius, Lena ja Luis mõni nädal tagasi Saksamaal teel kooli 30 000 eurot leidsid, lootsid nad raha politseisse viies salamisi suurt vaevatasu. Juba nädal hiljem leiti rahapataka omanik üles.

Rahapaki kaotanud 47-aastase mehe tänu jäi napiks. Suure tasu asemel kirjutas ta igale lapsele lühikese sõnumi ja saatis tänuks šokolaadi. Hiljem pidi mees siiski maksma seadusega määratud vaevatasu 910 eurot ehk 182 eurot igale lapsele, vahendab der Spiegel.

Austraalia õpetajad sekkuvad poliitikasse

Austraalias tekitab kõmu sadade õpetajate vaikiv protest. Nad kannavad tööl viibides T-särke kirjaga „Pagulased on teretulnud”.

Austraalia peaministrit Malcolm Turnbulli ärritas protest sedavõrd, et ta nimetas nende poliitilist tegevust klassiruumis lubamatuks ja soovitas rohkem õpetamisega tegeleda. Teema algatas ühiskonnas debati, kas õpetaja tohib tegeleda poliitiliste kampaaniatega. Näiteks Saksamaal peavad õpetajad jääma neutraalseks, poliitiline veenmine on keelatud, vahendab der Spiegel.

Inglismaal möllab gripp

Gripi tõttu suleti Suurbritannias viieks päevaks Stockportis tegutsev Bramhalli keskkool. BBC teatel on haigestunud üks kolmandik õpilastest ja töötajatest. 1200 õpilasega kooli desinfiteeritakse ja puhastatakse viie päeva jooksul põhjalikult, et vältida võimalikku uuesti nakatumist. Lisaks soovitab juhtkond end gripi vastu vaktsineerida eelkõige nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel ning näiteks südame- ja neeruhaigetel.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!