Haridusuudiseid välismaalt

27. jaan. 2017 - Kommenteeri artiklit

Brasiilia õpetaja soovinimekiri

Brasiilia õpetaja Rivaldo Araújo kirjutas üles, mida ta lapsevanematelt soovib, ning avaldas nimekirja internetis. Enamikus punktides palutakse lastele kodus rohkem kombeid õpetada.

Üks Portugali kool kleepis soovid sedelitena seinale, vahendab der Spiegel. Näiteid soovidest: „Tuletame teile meelde, et võlusõnad „tere päevast!”, „palun”, „palun vabandust”, „tänan” õpitakse selgeks kodus; kodus õpitakse puhtust hoidma, seda, et täis suuga ei räägita, ning sedagi, mida prügiga tegema peab.”

Tualetikeeld tõi kaasa valuraha

USA-s Californias sai õpilane koolilt 1,25 miljonit dollarit valuraha, sest õpetaja ei lubanud teda tunni ajal tualetti. Kui tal oli tõesti häda käes, pidi ta kasutama klassi taga asuvat abiruumi ja ämbrit.

Sellisesse olukorda pani 14-aastase õpilase kunstiõpetaja, kes arvas, et õpilast tualetti lubades rikuks ta kooli reegleid. Pärast intsidenti hakati õpilast kiusama ja praeguseks 19-aastane naine käib endiselt teraapias. Kunstiõpetaja töösuhe lõpetati ja kool muutis tualetikülastuse reegleid, vahendab der Spiegel.

Kas poisid on tüdrukutest targemad?

USA-s uurisid Princetoni, New Yorgi ja Illinoisi ülikooli akadeemikud, keda lapsed targaks peavad. Selgus, et viieaastaselt usuvad lapsed hoolimata soost, et nad ise on targad. Kuueaastaselt tekkis aga sooline lõhe: tüdrukud kaotasid usu enda võimetesse ja hakkasid poisse targemateks pidama. Arvatakse, et muutuse põhjustab kokkupuude stereotüüpidega koolis, meedias, vanemate või teiste lastega. Nii võib tekkida lumepalliefekt ja tüdrukud ei vali vaimset võimekust nõudvaid ameteid, vahendab BBC.

Rootsi eliitkooli varjatud pale: seks ja põletamine

Rootsis kahjustavad riigi parima eliitkooli mainet koolisisesed kiusamised ja kuriteod. Lundsbergi internaatkool sattus kooliinspektorite huviorbiiti mitme aasta eest, kui saabusid vihjed, et vanemad õpilased on põletanud kuuma triikrauaga nooremaid.

Nüüd jõudis politseini salaja filmitud seksivideo, mis näitab naisõpilaste ärakasutamist. Video on mitu aastat vana. Kooli juhatuse sõnul tegelevad nad probleemide lahendamisega, aga ei ole oma eesmärke veel saavutanud, vahendab The Local.

Teismelised väldivad sporditundi

Oma keha häbenevad teismelised ei taha käia kehalise kasvatuse tundides, sest kardavad kiusamist, kirjutab BBC. Ühendkuningriigis väldib uuringu kohaselt üle kolmandiku noortest lisaks kehalisele kasvatusele tegevusi, mille jaoks nende välimus ei ole „täiuslik”. 11−16-aastaste hulgas muretseb pidevalt oma välimuse pärast 60% tüdrukutest ja 43% poistest. Koolides peetakse oluliseks tõsta õpilaste enesekindlust ja rääkida probleemidest.

Hinded panka

Hiina idaosas katsetab üks keskkool hindepanka. Kui õpilasel jääb testil läbisaamiseks punkte puudu, võib ta neid laenata hindepangast. Tavaliselt laenatakse 1 või 2 punkti. Füüsikaõpetaja Mei Hongi sõnul õpitakse samamoodi nii 60 kui ka 59 punkti jaoks, läbikukkumine 59 punktiga mõjub õpilasele psüühiliselt väga halvasti. Sarnaselt tavapankadega tuleb laenajal maksta intresse: saada järgmistel testidel rohkem punkte või teha lisatööd, et punkte tagastada, vahendab The Guardian.

Keeletest kolmeaastastele

Taani tahab sisse viia kolmeaastastele kohustusliku keeletesti. Esimese klassi laste hulgas läbi viidud uuring näitas suuri lõhesid laste keele- ja sotsiaalsetes oskustes. Mõned lapsed olid eakaaslasest keeleliselt kaks aastat maha jäänud. Kolmeaastaste keeletest näitaks, kelle oskused on puudulikud. Nii saaks mahajäänud lastele abi pakkuda ja ühtlustada laste taset, kirjutab The Local. Plaani vastased ütlevad, et testimise asemel peaks investeerima lasteaiatöötajate arvu suurendamisse.

Poisid ja tüdrukud eraldi klassi

Rootsis katsetab Adolfsbergskolan eraldi poiste ja tüdrukute klasse. Örebros elavad 9.c ja 9.d klassi õpilased avastasid pärast talvist vaheaega, et neile olid tekkinud ainult samast soost klassikaaslased. Katse kestab kuus nädalat, selle aja jooksul kohtuvad poisid ja tüdrukud vaid loodusteaduse tundides. Ettevõtmist põhjendatakse väitega, et vahel ei julge tüdrukud mõnel teemal poiste juuresolekul rääkida. Üldiselt õpilastele ja lapsevanematele katse ei meeldi, vahendab The Local.

Lumi pikendas nädalavahetust

Lumi kinkis Saksamaal mõnele õpilasele pikema nädalavahetuse. Saksamaal valib iga liidumaa eraldi, millal tohib laps koju jääda ja kuidas korraldatakse halbade ilmastikutingimuste korral kooliviimine. Mõnes piirkonnas otsustab koolidirektor, teises ministeerium, kolmandas lapsevanemad. Nii juhtuski, et reedel viisid koolibussid viies Bad Kissingeni asulas õpilased halbade teeolude tõttu asenduskoolidesse, aga näiteks Lüneburgis jäid kõik õpilased koju, vahendab Der Spiegel.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!