TÜ teadlased selgitavad Soome lahe ja Saaristomere meremajanduse jätkusuutliku kasvu võimalusi

31. jaan. 2017 - Kommenteeri artiklit

TÜ teadlased uurivad Eesti-Soome ühisprojekti Plan4Blue „Mereruumi jätkusuutliku meremajanduse planeerimine”  käigus, millised võimalused on planeerida ja arendada meremajandust ajal, mil nõudlus mereruumi järele on suur ja kasvab kiiresti.

TÜ Eesti mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja Robert Apsi sõnul on Eesti ja Soome teadlaste ja ametkondade koostöö oluliseks eelduseks Soome lahe ja Saaristomere mereruumi planeeringu piiriüleste keskkonnahoidlike lahenduste leidmisel. „Meie tegevused selles projektis tuginevad täiel määral kahe riigi ametkondade, teadlaste ja huvirühmade koostööle,” täpsustas Aps.

Projekt on mõeldud toetama ja piiriüleselt siduma Eestis ja Soomes toimuvaid mereruumi planeerimise protsesse. Euroopa parlamendi ja nõukogu direktiivist tulenevalt on liikmesriigid kohustatud aastaks 2020 vastu võtma oma mereruumi planeeringud. Otsuse eesmärk on toetada Euroopa Liidu ühise merenduspoliitika eesmärkide saavutamist.

Projekt Plan4Blue sai alguse oktoobris 2016 ja selles analüüsitakse Soome lahe ja Saaristomere mereruumi ja rannikualade meremajanduse hetkeolukorda. Tulemuste põhjal hinnatakse eri sektorite majanduspotentsiaali piirkondlikku arengusse panustamisel. Uuendusliku lähenemisena seostakse planeeringute keskkonnadimensioon oluliste ökosüsteemiteenuste majanduslike ja sotsiaalsete aspektidega, seades tingimuseks merekeskkonna hea seisundi saavutamise.

Projekti Plan4Blue rahastavad Euroopa regionaalarengu fond (The Central Baltic Programme 2014–2020) ja keskkonnainvesteeringute keskus ajavahemikul oktoobrist 2016 kuni detsembrini 2019. Projektis osalevad MTÜ Balti keskkonnafoorum, Tartu ülikool (Eesti mereinstituut ja majandusteaduskond),  Soome keskkonnainstituut, Turu ülikool ja Helsingi-Uusimaa ning Edela-Soome maakonnaliidud. Assotsieerunud partneritena osalevad Eesti rahandusministeerium ja Harju, Ida-Viru ning Lääne-Viru maavalitsused.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!