Unikaalse ekspeditsiooni näitus avab Baeri juubeliüritused Tartu ülikoolis

10. jaan. 2017 - Kommenteeri artiklit

13. jaanuaril kell 16 avatakse Tartu ülikooli Vanemuise tänava õppehoones näitus „Kaugelt põhjast Vahemere äärde: Karl Ernst von Baer Itaalias 1845–1846”, mis tutvustab unikaalset Baeri Vahemere ekspeditsiooni ja selle käigus avastatud uusi mereelustiku liike. Baeri ekspeditsioon sai teoks tänu Vene suurvürstinna Jelena Pavlovna kutsele.

Näituse ühe koostaja, Tartu ülikooli teadusajaloolase Erki Tammiksaare sõnul on Baeri Vahemere ekspeditsioonid teadusajaloo seisukohast äärmiselt olulised. „Neid võib nimetada esimeseks süsteemseks katseks uurida selle mere veealust elustikku,” rääkis Tammiksaar. Baeri ekspeditsioon oli oma aja kontekstis unikaalne, kuna Vahemere veealust elustikku, sealhulgas merisiilikute embrüonaalset arengut oli vähe uuritud.

Baeriga oli Vahemerel kaasas Tartu ülikooli joonistuskooli kasvandik Peterburi teaduste akadeemia looduslooliste objektide ülesjoonistaja Georg Wilhelm Pape. Pape pidi Baeri kogutud liigid üles visandama ja tegi seda nii meisterlikult, et tema joonistused võimaldasid spetsialistidel määrata kujutatud liikide tänased nimed. Näitusel saabki näha reproduktsioone ekspeditsioonil tehtud liikide joonistustest.

Näituse koostajad on Erki Tammiksaar TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudist ja Eesti maaülikooli teadusloo uurimise keskusest ning Margherita Rainieri Genova ülikoolist. Näitus valmis 2015. aastal Itaalias ning seda eksponeeriti Trieste ja Genova loodusmuuseumides.  Näituse tekstid on inglise ja itaalia keeles, millele on Eesti väljapaneku jaoks lisatud eestikeelne sissejuhatus. Näituse Eestisse toomise ja väljapaneku korraldas Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning see jääb avatuks 30. juunini.

Avatav näitus on esimene sündmus Baeri juubeliürituste sarjast. 28. veebruaril möödub Baeri (1792–1876) sünnist 225 aastat. Karl Ernst von Baer on Eestis sündinud ning Tartu ülikoolis õppinud loodusteadlane ja embrüoloog. 1827. aastal avastas Baer imetaja munaraku, pannes sellega aluse nüüdisaegsele embrüoloogiale. Baeri on kujutatud ka taasiseseisvunud Eesti Vabariigi 2-kroonisel rahatähel.

Baeri juubeli raames toimuvad 10. märtsil loodusmuuseumis Baeri päev ja konverents ning TÜ aulas tuleb esiettekandele Baerile pühendatud oratoorium. Vaata ürituste kohta täpsemalt siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!