Uuringulaegas kutsub liituma

20. jaan. 2017 Marianne Lind Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskus - Kommenteeri artiklit

Õpetajad on kõige püüdlikumad õpilased. Foto: Marianne Lind

 

Kas sina oled juba uurinud Kuu peal peituvaid kraatreid, galaktikate kokku­põrkeid, miks on hea olla ilus või kuidas säästa kodus elektrit? Veel ei ole, aga tahaksid? Sel juhul tasub heita pilk Uuringu­laeka portaali.

Uuringulaeka portaal (http://arkportal.ut.ee) on Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskuse juhtimisel ja 12 riigi koostöös loodud uurimisõppe keskkond. Praegu sisaldab see üle 450 uurimistegevuse ja ülesande eri keeltes ja ainevaldkondades ning on nüüd avatud liitumiseks kõikidele õpilastele, õpetajatele ja teistele huvilistele.

Rahvusvaheliselt tunnustatud uurimisõppe mudelile tuginev Uuringulaegas avanes 2014. aasta märtsis ning on avatud neli aastat. Selle aja jooksul soovitakse jõuda 23 000 õpilaseni ja koolitada 1100 õpetajat üle Euroopa. Portaalis on rohkem kui 800 registreeritud kasutajat enam kui 20 riigist.

Uuringulaekast võib leida uurimisülesandeid ja tegevust, mis kuuluvad loodus- ja täppisteaduste ja tehnoloogia (LTT) valdkonda ning arvestavad õpilaste ealiste ja sooliste eripäradega. Vähemalt ühte uurimisõppe tsükli etappi sisaldavad tegevused koguti kokku teistes projektides varem välja arendatud ja koolides aastaid kasutusel olnud tegevuste hulgast.

Paljude Uuringulaekas olevate tegevuste eesmärk on muuta noored teadlikumaks vastutustundlikust teadusest ja innovatsioonist, õpetades neile teadusliku uurimuse usaldusväärsuse ja tagajärgede hindamiseks vajalikke uurimisoskusi ning pakkudes võimalusi suhelda teaduses ja innovatsiooniprotsessis osalejatega.

Lisaks ülesannetele ja tegevustele on Uuringulaekas uurimisoskuste hindamise tööriistakast, kust leiab abimaterjali, mis toetab õpetajaid õpilaste uurimisoskuste kujundaval hindamisel.

Praegu on Uuringulaeka portaal kasutusel ingliskeelsena, kuid alanud aastast lisandub võimalus kasutada eestikeelset portaali. Palju on juba praegu eesti keeles. Uuringulaeka kasutajaks saavad registreeruda kõik soovijad. Portaali registreerudes on kõik kasutajad vaikimisi õpilase rollis. Õpetaja õiguste saamiseks tuleks ühendust võtta portaali administraatoriga aadressil ­arkofinquiry@gmail.com ning paluda oma õpetajakonto kinnitada. Seda võib teha eesti keeles.

Uuringulaeka ja laiemalt uurimisõppe võimaluste tundmaõppimiseks pakub TÜ haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskus koolitusi. Esimesed koolide, muuseumite ja teaduskeskuste õpetajatele mõeldud Uuringulaeka koolitused toimusid 2016. aasta sügisel. 2017. aasta alguses on alustamas kaks täiendavat koolitusgruppi – üks jaanuaris ja teine märtsis. Koolitused on töötavale õpetajale tasuta, neid viivad läbi suure kogemusega uurimisõppe spetsialistid ja koolitajad Margus Pedaste, Mario Mäeots ja teised Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskuse meeskonna liikmed.

Koolituste eesmärk on õppida praktiliste ülesannete kaudu uurimisõpet ja selleks rahvusvahelisel tasemel loodud õpikeskkondi oma töös targalt kasutama. Samuti tutvutakse vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni mõiste ning Uuringulaeka portaaliga. Koolitusel osalejad külastavad ka AHHAA teaduskeskust ja koostavad vähemalt ühe uurimisülesande.

Rohkem infot leiab TÜ haridusteaduste instituudi kodulehelt (http://www.ht.ut.ee/et/uurimuslik-ope-loodusainetes-iii-ruhm) ja projekti kodulehelt (www.arkofinquiry.eu). Samuti saab projekti tegevusi jälgida sotsiaalmeedias (www.facebook.com/uuringulaegas).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!