Alatskivil neli koolitundi ühe korraga

10. veebr. 2017 Liivi muuseum - Kommenteeri artiklit

Juhan Liivi elu uues valguses.
Foto: Reet Kruup

Liivi muuseum, Alatskivi loss ning Alatskivi looduskeskus pakuvad juba aastaid koolilastele ühist haridusprogrammi „Põnev koolipäev Alatskivil”. Ühe väljasõiduga saab osaleda koguni neljas omamoodi koolitunnis. Kõik asutused paiknevad üksteisest kas jalutuskäigu või viieminutise bussisõidu kaugusel. Tunnid haakuvad riikliku õppekavaga ning on kohaldatavad kõigi kooliastmete õpilastele.

Kirjandustund toimub Juhan Liivi kodukohas Liivi muuseumis. Luuletaja elu käsitletakse uues valguses, samuti saab aimu, kuidas elati eesti talus 19. ja 20. sajandi vahetusel. Teeme läbi ajarännu ning arutleme, milliseid tingimusi on vaja suure kirjanduse loomiseks.

Lossis viiakse läbi koguni kaks koolitundi. Ajalootunnis saab Alatskivi lossi näitel tutvuda Nolckenite perekonnaloo kaudu baltisakslaste ajalooga. Uhke lossi projekteeris parun Arved Georg von Nolcken ise Balmorali kuningliku residentsi eeskujul ning selles elas tema viieliikmeline pere umbes kakskümmend aastat. Õpilased näevad ühe tavalise, teisalt meist väga erineva perekonna eluolu. Teine põnev küsimus ongi, millist tööjõudu oli vaja, et üks korralik mõis üldse toimida sai. Kes olid kilter, kubjas ja aidamees? Aga kärner? Kõiki neid ja veel teisigi ametimehi ja -naisi võib elusuuruses näha lossi keldrikorrusel paiknevas mõisateenijate vahakujude ekspositsioonis.

Lossi teisel korrusel asuvas Eduard Tubina muuseumis teevad külastajad tutvust Alatskivi kandist pärit maailmakuulsa heliloojaga. Kuidas sündisid suured sümfooniad ja Eesti esimene ballett „Kratt” ning kuidas peegeldus Tubina elusaatus tema loomingus? Näha saab helilooja arvukaid hobisid, vaadata tema tehtud amatöörfilme ja kuulata muusikat.

Vanas mõisaaidas paiknevas looduskeskuses toimub mõistagi loodusõpetuse tund. Keskuse ekspositsioonid tutvustavad kohaliku looduse eri tahke: kivimeid, puuliike, mudakonna, vesineitsikut ja teisi. Kes soovib vahelduseks õuesõpet, saab valida ümber Alatskivi järve lookleva matkaraja koos loodusgiidiga.

Ka söögivahetunni pärast ei ole vaja muretseda. Selle saab korraldada kas piknikuna mõne ülalnimetatud külastuskoha hoovil või ruumides või siis broneerida lõunasöögi ühes Alatskivi toidukohtadest. Kogu koolipäeva pakett on oluliselt odavam kui eraldi tellides, samuti ei tule lisatasu maksta giiditeenuse eest. Tagasiteel tasub läbi põigata ­Peipsi-äärsetest vanausuliste tänavküladest.

Täpsem info Liivi muuseumi kodulehel www.muusa.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!