Austusega ja inimlikult

8. veebr. 2017 Mare Müürsepp lastekirjanduse kriitik ja klassiõpetaja - Kommenteeri artiklit

Kultuurrahva üheks tunnuseks on asjaolu, et neil leidub küllalt vaimujõudu, et oma rahva suurtest mõjutajatest, poegadest-tütardest nii noorele kui ka veel nooremale lugejale raamatuid kirjutada. Saab ju püsiväärtuseks see, mida põlvest põlve kinnitatakse. Oma rahva näo ja saatuse tunneb ära see, kes teab, kuidas asjad on olnud: kes ja mil moel rahva püsimiseks ja arenemiseks on panustanud.

Seni on eesti lapse lugemislaud sellest teemast paraku vaene olnud. Elulugusid on sutike püütud vahendada noorele, st peaaegu täiskasvanud lugejale, vanemale kooliõpilasele, aga sedagi väga. Ka lastekirjandusega lähedalt seotud inimeste seas pole kuigivõrd tekkinud arusaama, et elulookirjandus on üks oluline laste- ja noortekirjanduse alajaotus.

Kui Eesti Entsüklopeediakirjastus söandas 2006. aastal astuda sammu selles sihis: anda välja sari „Maailma elulood”, 12 raamatut, kurtis kirjastuse toonane juht Hardo Aasmäe eravestluses, et paraku pole müügiedu näha. Ehkki see on sari, millega saab koolis teha kuldaväärt tööd, nii et iga kooliraamatukogu võinuks ja isegi pidanuks seda saama klassikomplekti kaupa nagu õpikuidki.

2011. aastal üritas eesti lapse teadmatust vähendada Lauri Vahtre (Anu Kalmu väga ilusate piltidega) raamat „Meie suured tegijad”, paraku panustas autor rohkem huumorile kui teadmistele, mis raamatu väärtuse üsna kahtluse alla paneb.

Seda enam on tähelepanuväärne Loone Otsa värske teos „Lugusid kuulsatest eestlastest” (2016, kirjastus Menu), illustratsioonid Marja-Liisa Plats. Ehkki ka Loone Ots kui väga hea näitekirjanik ja rikka kujutlusvõimega looja on tuntud inimeste elulooseikade esitamisel julget mõttelendu usaldanud, on need lood ikkagi hoitud selles mõttes selgena, et püüavad esile tuua iga kõnealuse elukäigu peajoone, selgitada, miks üks või teine Eesti kultuuris ja ajaloos oluliseks on saanud.

Valitud isikud – Kristjan Jaak Petersonist Lennart Mereni – on kõik enam-vähem võrdselt ruumi saanud; lastele on tore see, et seal leidub lugusid nii sõjameestest kui ka sportlastest. On leitud sihtgrupile (6−10 a) väga paras lähenemine. Jutt on ladus ja köitev.

See on raamat, mida saab soojalt soovitada nii suurele kui ka väiksele eestlasele, aga ka mujalt tulnule ja eemal elunevale.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!