Haridusuudiseid välismaalt

15. veebr. 2017 - Kommenteeri artiklit

Fašismiajastu ball jäeti ära

Itaalias kavandas Roomas asuv Istituto Via P.A. Micheli keskkool fašismiteemalist balli. Suure fašismiajastu balli eesmärk oli rekonstrueerida ajalugu ja näidata elu Mussolini ajajärgul, lendlehtedel lubati tolle aja muusikat, kaunistusi, fotosid, jagati infot, et kooli avas kunagi Mussolini isiklikult. Paluti riietuda võimalikult ajastutruult.

Lapsevanematele idee ei meeldinud ja ööpäev pärast lendlehtede avaldamist üritus tühistati, väidetavalt arusaamatuste vältimiseks, vahendab The Local.

Raamat teeb vabaks

Kõige rohkem ülikoolidiplomeid maailmas on 70-aastasel itaallasel Luciano Baiettil. Tal on 15 bakalaureuse- ja magistrikraadi ning praegu omandab ta kuueteistkümnendat. Baietti õpib öösiti alates kolmest, mil ta suudab fakte paremini meelde jätta. Nii on tal päeval võimalik normaalset pereelu elada.

Baietti tunneb end tänu raamatutele vabalt, viidates, et sõnadel „raamat” ja „vabadus” on sama tüvi. Itaalia keeles on raamat „libro” ja vaba „libero”. Esimese ülikooli lõpetas ta 1972. aastal, vahendab The Local.

Saksa koolis vallandus käimlakriis

Saksamaal suleti kaheks päevaks Oberstufenzentrum I Berliinis Kreuzbergi linnaosas. Tegemist on Berliini suurima kooliga, kus õpib 4700 õpilast ja töötab üle 200 õpetaja. Õppetöö katkestamise põhjus oli katkised tualetid, ainult iga viies WC töötas.

Ventilatsiooni kohal asuv äravoolutoru läks katki ja fekaalset vett sattus ventilatsiooni. Seega tuli sulgeda suurem osa tualettidest. Õpilastel lubati kasutada personali WC-sid. Kui probleem ei lahene, paigaldatakse ajutised WC-d, vahendab Der Spiegel.

Inglismaal algavad küberkaitse tunnid

Inglismaal hakatakse alates septembrist teismelistele pakkuma küberkaitse tunde. Viieaastase pilootprojekti jooksul loodetakse kasvatada nii abiväge võitlemaks küberrünnakute vastu.

Prognoositakse, et 5700 vähemalt 14-aastast õpilast õpivad küberkaitset kuni neli tundi nädalas. Projekti eelarve on 20 miljonit naela. Noortele annab projekt võimaluse omandada oskused keskkooli kõrvalt. Lisaks arendatakse samalaadset õpipoisiprojekti välja vähemalt 16-aastastele noortele, vahendab BBC.

Range kasvatus ei aita õpitulemusi parandada

Range kasvatus ei aita kaasa parematele õpitulemustele, väidavad USA teadlased. Marylandi osariigis uuriti 12−21-aastaste hulgas sotsiaalsete tegurite mõju akadeemilisele ja psühhosotsiaalsele arengule. Leiti, et need noored, keda seitsmendas klassis rangelt kasvatati, pidasid kaks aastat hiljem sõprade arvamust vanemate reeglitest olulisemaks, neli aastat hiljem esines neil enam riskikäitumist. Õpitulemused hoopis kannatasid. Range kasvatuse all mõeldi lapse peale karjumist, nende löömist, samuti vaimseid ja füüsilisi karistusi, vahendab Der Spiegel.

Kui kallis on koolilaps?

Saksamaal maksab ühe lapse koolitamine riigile aastas keskmiselt 6700 eurot, aga liidumaade vahel esineb suuri hinnaerinevusi, mis sõltuvad näiteks õpilaste arvust klassis, õpetajate töötasust, lisavõimalustest koolis, näiteks pikapäevarühmast jne. Kõige rohkem maksab lapse koolitamine Berliinis ja Hamburgis, nimelt 8500 eurot. Kõige vähem antakse raha välja Schleswig-Holsteinis, kus hakkama saab keskmiselt 5800 euroga aastas, kirjutab Der Spiegel.

Briti õpetajad kannavad kaameraid

Suurbritannias katsetatakse keha külge kinnitatavaid kaameraid. Testimisfaasist võtab osa kaks täiesti tavalist keskkooli. Õpetajad kannavad kaameraid riiete küljes nähtaval kohal kolm kuud. Kaamerad ei salvesta tegevust kogu aeg. Õpetaja lülitab kaamera sisse, kui tunneb, et tal on vaja midagi jäädvustada, näiteks õpilase ohtlikku käitumist, mida saab hiljem salvestisega tõestada. Kaamerad pole mõeldud ainult negatiivse jäädvustamiseks, õpetaja võib salvestada ka meeldivaid hetki, vahendab BBC.

Esmasündinud on terasemad

The Guardiani teatel on esmasündinutel parem mõtlemisvõime kui nende noorematel õdedel-vendadel. Edinburghi ülikool analüüsis andmeid 5000 lapse kohta, keda jälgiti sünnist 14. eluaastani. Iga kahe aasta järel testiti nende võimeid. Esmasündinud sooritasid väga hästi näiteks lugemisteste ja ühenda-pilt-sõnaga-teste. Edu saladuseks peetakse seda, et vanemad arendavad esmasündinuid rohkem, näiteks loevad koos raamatuid. Samuti on esimese raseduse ajal vähem riskikäitumist, näiteks suitsetamist.

Reisimine kiires kapslis

Ärimagnaat ja leiutaja Elon Musk soovib, et tulevikus saaks San Franciscost Los Angelesse kuue tunni asemel 30 minutiga. Hüpoteetiliselt võimaldab reisi ülikiire kapsel läbi toru.

Hyperloop-kapsli ehitamiseks lõi ta projekti, mille teostamiseks ehitasid meeskonnad üle kogu maailma kapsli prototüüpe. Kõike kiirema prototüübi ehitas Müncheni tehnikaülikooli meeskond. Kapsli maksumus on 350 000 eurot ja tippkiirus 94 km/h. Usutakse, et tulevikus saab välja arendada kümnekordse kiiruse, vahendab Der Spiegel.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!