Kui vanamoodi enam ei saa

21. veebr. 2017 Ingrid Herrmann Kohila Sipsiku lasteaia Jaanijusside rühma õpetaja - Kommenteeri artiklit

Käevõru värvi järgi kahe meeskonna moodustamine on Jaanijusside rühmas kaasa toonud juba palju häid muutusi. Foto: Tiiu Reinumäe

Kohila Sipsiku lasteaias Jaanijusside rühmas algas käimasolev õppeaasta mitme muudatusega. Esimeseks muutus rühma töökorraldus ‒ augustist alates töötab rühmas üks õpetaja ja kaks assistenti. Selline süsteem võimaldab lastele individuaalsemalt läheneda ja nende arengut paremini toetada, kuna aktiivsel tegutsemise ajal on rühmas tööl kolm täiskasvanut.

Alates oktoobrist, kui uue töökorraldusega harjunud olime, võtsime kasutusele värvide süsteemi. Esmaspäeva hommikul valib iga laps loosiga endale kas punase või musta käevõru ning käevõru värv on grupi moodustamise aluseks. Sel viisil moodustatud grupp toimib meeskonnana kogu nädala jooksul, edaspidi oleme plaaninud gruppe muuta kahel korral kuus. Värvide järgi gruppideks jagamise eesmärk on, et lapsed mängiksid, suhtleksid ja teeksid oma igapäevatoimetusi väiksemates gruppide. Niisamuti on korraldatud ka kõik õppetööga seotud tegevused kahes grupis. Väiksemas grupis on õpetajal võimalik lapse arengupotentsiaali paremini toetada, lapsed on julgemad oma arvamust avaldama ega pea nii kaua üksteise järele ootama. Samuti saab väiksemas grupis paremini läbi viia aktiivõppetegevusi. Tore, et lastele sobis selline gruppide moodustamise viis, muidu kiputakse eelistama teatud kindlaid lapsi ja tagasihoidlikumad võivad kõrvale jääda.

Laste vaba mängu ajal mängivad ühel päeval punase käepaelaga lapsed magamistoas ja musta käepaelaga lapsed rühmatoas, järgmisel päeval grupid vahetuvad. Magamistoas on lastel võimalus mängida loovmänge (kodumängud, ehitusmängud jne), rühmatoas aga arendavaid lauamänge, panna kokku puslesid, vaadata ja lugeda raamatuid ning tegutseda kunstipesas. Enne värvide kasutusele võtmist eelistasid poisid mängida magamistoas ja tüdrukud rohkem rühmatoas toimetada. Tänu uuele süsteemile on poisid hakanud  vabamängu ajal rohkem  kunstiga tegelema ja arendavaid lauamänge mängima.

Uus süsteem on mõjunud hästi ka laste omavahelistele suhetele ‒ lapsed on muutunud sotsiaalsemaks, oskavad valida endale mängukaaslasi grupisiseselt, tunnevad oma meeskonna tunnet. Paranenud on koostöö- ja suhtlemisoskus. Lastel on toas tegutsemiseks nüüd rohkem ruumi, kuna ühes ruumis on korraga vähem lapsi. Samuti on nad tähelepanelikumad ning suudavad keskenduda tegevusele kauem ning süvenenumalt, kuna üldine müratase on väiksem. Ka juhendajal on lihtsam väiksema hulga laste tegutsemist jälgida ja suunata.

Õueminekul tekkis laste vahel varem konflikte, nüüd riietuvad nad kahes grupis. Tänu sellele riietutakse kiiremini ja rühm on õueminekuks varem valmis. Riietumist juhendavad kaks täiskasvanut ning kui enamik grupist on riides, saab üks täiskasvanu minna väikse grupiga õue ning ülejäänud nendega järk-järgult liituda. Hea on, et iga laps saab riietuda oma tempos ja täiskasvanul on võimalus teda aidata. Ajakulu on vähenenud ka tuppa tulles. Enne tuppa tulekut mängime õues nädala teemaga seotud õppemängu. Teeme seda samuti kahes grupis, kumb grupp saab ülesande tehtud, läheb tuppa riietuma.

Lisaks oleme laste üldoskuste arendamiseks andnud neile võimaluse planeerida reedeseid õppetegevusi. Esmaspäeval arutame hommikuringis ühiselt, mida reedel teha. Lapsed pakuvad välja ideid ning tihti peame maha pika arutelu. Sageli lõpevad arutelud hääletamisega. Idee, mis saab kõige rohkem hääli, teostame. Kui ideid pakutakse palju, oleme pannud kõik kirja ja jätnud varuks. Lapsed on tavaliselt planeerinud ühe kunstitegevuse, kindlasti liikumismängu, tihti jalutuskäigu. Eriti head meelt teeb, et tegevustesse planeerivad lapsed meie endi valmistatud õppemänge. Praegu hindavad lapsed väga tähe- ja numbribingot.

Selliste tegevuste abil on lapsed kaasatud planeerima ja tegutsema. Nad saavad ja julgevad oma arvamust avaldada, areneb arutlemis- ja analüüsioskus. Õpitakse tegema kompromisse ja kaaslastega arvestama. Kauaaegse lasteaiaõpetajana tunnen rõõmu ja uhkust tegutsemisest ühtse meeskonnana. Laste siiras rõõm ja tegutsemistahe annavad indu ning vanemate positiivne tagasiside on julgustanud uuendusi katsetama ja ellu viima.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!