Lapsed seostavad Eestit kõige enam kodu, perekonna ja lipuga

22. veebr. 2017 Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 - Kommenteeri artiklit

Laste ja noorte kultuuriaasta küsitluse „Mina ka!” esimesed tulemused näitavad, et laste jaoks seostub Eesti kõige enam perekonna, kodu ja Eesti lipuga, samuti eesti keele, looduse, sõprade ja kooliga: „Eestis on kõige puhtam õhk ja vesi. See on kõige parem ja ilusam vabariik.” Leidub ka hulk toredaid seoseid: „Eesti on väike, mina olen väike. Eesti on lahke, mina olen lahke. Eesti on töökas, mina olen töökas.
Kõige erilisemaks peavad lapsed eesti keelt, kodu ja peret, Eestimaa ilu ja metsarohkust. Eestis elavad toredad, sõbralikud, naljakad, erinevad ja erilised inimesed, meil on neli aastaaega ja ei ole looduskatastroofe. Erilised inimesed on laste arvates Arvo Pärt ja Kelly Sildaru. „Eesti on ainulaadne riik, sest me kasvatasime endale ise süüa ja ehitasime maju” ja „Eestis on öö siis, kui teisel pool maakera on päev”. Laste konkurentsitu lemmikkoht Eestis on  kodu „oma voodi, kolme padja ja paksu tekiga”.
Enamiku laste meelest Eestis midagi väga imelikku ei ole, kuid palju nimetatakse imelikuna meie kliimat, Eesti väiksust ja naispresidenti. „Eestis on imelik see, et see riik on nii väike, aga ikka nii oluline.” Muret tuntakse inimeste kiirustamise, imelike vanasõnade ja Eestist lahkumise üle, puudust aga kõrgetest mägedest ja kaelkirjakutest loomaaias. „Imelik on see, et kui Eesti rahval on mingi probleem, siis ei tegeleta sellega kohe, vaid jäetakse see kõrvale ja alles siis, kui probleem on lahendatud, küsivad kõik, kes sellega tegelema pidid, miks te meie abi ei küsinud.”
Eestlane on laste meelest tore, heatahtlik, sõbralik ja tark, ka töökas, ilus ja viisakas ning sööb kõike ja sülti ning on Eesti ilmadega harjunud. „Eestlased on tagasihoidlikud, kuid see ei käi kõigi kohta. On väga palju julgeid ja aktiivseid inimesi, kes võtavad sõna. Eestlased on töörahvas ja paljudele meeldib maal elada.” “Kui neid kiidetakse, siis nad häbenevad oh-mis-te-nüüd…”
7‒12-aastaste laste ülemaailmses küsitluses „Mina ka!” osales üle 4000 lapse Eestist Tonga saareni. Tähelepanu all olid nende mõtted Eesti, koolielu, vaba aja ja kultuuriliste eelistuste kohta. Küsitluse tulemused aitavad luua tänapäeva Eesti laste portreesid ning on inspireerivaks materjaliks uue Eesti lastest kõneleva trükise koostamisel. Vabariigi aastapäeva eel tehtud väljanopped küsitluste tulemustest annavad aimu, mida laps Eesti puhul oluliseks ja eriliseks peab.
Küsitlusele vastanute vahel loositakse auhinnad 1. märtsil. Auhinnad on välja pannud Eesti Rahva Muuseum, Eesti meremuuseum, tervishoiumuuseum, Pillezoo,  kino Sõprus, ajakiri Täheke ning haridus- ja teadusministeerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!