„lift” ja Arvustuste öö Eesti Draamateatris

3. veebr. 2017 Kairi Kruus Eesti Draamateatri kirjandustoa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Kersti Heinloo ja lift lavastuse proovis. Foto: Eesti Draamateater

 

Eesti Draamateatris on sel hooajal tulekul veel kuus esietendust. Üks neist on Kersti Heinloo lavastaja­debüüt noortelavastusega „lift”. Lisaks toimub traditsioonilise arvustuste võistluse raames teist korda Arvustuste öö.

Suurel laval esietendub 12. veebruaril „lift”. Lavastaja Kersti Heinloo kasvatab lihtsast loost – viis noort astuvad lifti, et peole sõita – fantaasiarikka avastusretke täiskasvanuks saamisest. Lugu jutustatakse peamiselt füüsilise ja visuaalse keele abil.

Lavastuses jälgitakse viie tegelase rännakut – nad peavad silmitsi seisma oma peidetud hirmudega ja koos leidma viise nende ületamiseks. Ainult nii on neil võimalik liikuda uutesse eluetappidesse. Ainult nii saab liftiga kõrgemale sõita. Lavastaja sõnutsi muutub lift maagiliseks ajalõksuks, kus igal tegelasel tuleb silmitsi seista kriisiga, mis eelneb täiskasvanuks saamisele. „Usun, et noored on avatud ja valmis pöörasteks seiklusteks. Maagiat on meie argipäevas praegu liiga vähe ja poolteist tundi teatrisaalis püüab seda tühimikku pisut täita. Kindlasti ootame saali ka neid, kes ise arvavad, et on noortelavastuste east välja kasvanud,” lisab Heinloo.

lift” sünnib tihedas koostöös trupiga. Lava ruumilisi piire katsetab kunstnik Kristjan Suits, näitlejate füüsilised oskused paneb proovile koreograaf Sylvia Köster. Hendrik Kaljujärv loob lavastuse helimaailma ning Triin Suvi valguse. Kostüümide eest hoolitseb moekunstnik Britt Samoson ning tervikul aitab silma peal hoida dramaturg Veera Marjamaa. Kuhu „lift” parasjagu jõudnud on, saab jälgida Instagramis (#seeonminununnuelu).

18. veebruaril toimub taas Arvustuste öö. See ühendab etenduse vaatamise arvustuse kirjutamise koolitusega. Seekordse Arvustuste öö keskmes on nagu eelmiselgi aastal Hendrik Toompere jr lavastus „Väljaheitmine”. Enne ning pärast etendust saavad osalejad ülevaate arvustuse kirjutamise põhitõdedest ning asuvad teatrimajast lahkumata nähtud etendust analüüsima. Arvustuste öö juhendajad on õppejõud Eva-Liisa Linder lavakunstikoolist ja Priit Kruus Tallinna ülikoolist. Täpsema info ning registreerimislehe leiab aadressilt draamateater.ee/oo.

Arvustuste öö on üks osa traditsioonilisest Eesti Draamateatri teatriarvustuste võistlusest. Sel kevadel ootame noorte arutlusi draamateatri lavastuste kohta 20. aprillini aadressil kairi.kruus@draamateater.ee. Keskenduda võib ühe draamateatri lavastuse analüüsimisele, kuid oodatud on ka teised lähenemised – ühe lavastaja mitme lavastuse võrdlus, ühe näitleja rollide analüüs või eri lavastuste ühise teema üle arutlemine. Isikupärane lähenemisnurk on kindla peale üks asjadest, mis teatritöötajatest žürii rõõmsaks teeb.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!