Tartu ülikooli muuseumil on üllatusi varuks

10. veebr. 2017 Külli Valk, haridusprogrammide kuraator; Jaanika Anderson, TÜ kunstimuuseumi juhataja, kuraator - Kommenteeri artiklit

 

Tartu ülikooli muuseum pärjati 27. jaanuaril tiitliga aasta muuseumihariduse edendaja 2016 seoses Hullu Teadlase II teaduskonverentsi „Muld kui kuld” korraldamisega. Laste teaduskonverents tuleb ka 2017. aastal, kuid lisaks mahub talve ja kevadesse mitmeid uusi ja toredaid ning vanu ja vajalikke haridusprogramme.

9. veebruarist on Tartu ülikooli kunstimuuseumis, kuhu õpilasi on harjutud tooma osa saama Kreeka kunstist, kirjandusest ja kultuurist, avatud muumiakamber. Vana-Egiptuse hauakambritest inspireeritud püsinäituse uues osas on eksponeeritud Egiptusest pärit inim- ja loomamuumiad ning seinamaalingud, mis jutustavad elust ja salapärasest surmakultuurist.

Muumiakambri saladused

Koolidele pakutakse seoses uuendusega haridusprogrammi „Muumiakambri saladused”. Õpilased saavad panna end arheoloogi või egüptoloogi rolli, uurida seinamaalingutel kujutatud lugusid egiptlaste ihaldatud hauatagusest elust, matustega seotud rituaale ja jumalaid. Ühiselt mõistatatakse hieroglüüfkirjas tekstide tähendusi, piilutakse sarkofaagi ja kanoope ning saadakse teadmisi mumifitseerimise kohta.

Teekond hommikumaale

Teist Vana-Egiptuse kultuuri programmi „Teekond hommikumaale” saab tellida 12. maini, kuni kestab näitus „Teekond hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon”. Tutvutakse Lõuna-Eestist pärit orientalistiga ja saadakse ettekujutus inimeste igapäevaelust Niiluse kallastel: millised olid loodusolud, mida inimesed sõid ja jõid, miks ehitati püramiide ja tehti muumiaid, milline oli nende kunst ja kiri.

Keskkond ja kultuur

Lisaks on pakkumises „Keskkond ja kultuur” – Egiptuse kultuurist lähtuv keskkonnateemaline haridusprogramm, kuhu on integreeritud geograafia, loodusainete, ajaloo- ja kultuuriajaloo, rahvastiku- ja majandusteadmised. Uuritakse, kuidas loodus mõjutas kõrgkultuuri teket iidses Egiptuses ning millised traagilised tagajärjed on hilisemal inimtegevusel sealsele kultuurile ja loodusele.

2017. aastal pakub Tartu ülikooli muuseum jätkuvalt mitmekülgseid keskkonnateemalisi õppeprogramme üldharidussüsteemi õpilastes keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamiseks ja ökoloogilise tasakaalu tundmaõppimiseks.

Taotlusvoor koolidele 2017/2018. õa õppekäikude korraldamise ja aktiivõppeprogrammides osalemise toetuseks keskkonnainvesteeringute keskuselt on avatud. Info keskkonnahariduse veebilehel (www.keskkonnaharidus.ee) ja keskkonnainvesteeringute keskuse veebilehel (www.kik.ee) rubriigis „toetatavad tegevused”.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!