Tartu Uus Teater toob lavale praktilise Eesti ajaloo

3. veebr. 2017 Tartu Uus Teater - Kommenteeri artiklit

„Praktilise Eesti ajaloo” trupi bändipilt. Foto: Ivar Põllu

Tartu Uues Teatris esietendub 23. veebruaril kahevaatuseline muusikaline teraapia, täpsemalt praktiline ekskursioon eestlaseks söömisesse, eestlaseks rääkimisse ja eestlaseks laulmisesse – kulinaaria, kaljujooniste ja Kukerpillide laulude kaudu.  

Lavastus „Praktiline Eesti ajalugu” avab eestlaste ajalugu toidukultuuri arengu kaudu. Lavastaja on Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu. Lavastuses mängivad Maarja Jakobson, Maarja Mitt, Robert Annus (Eesti Draamateater) ja Tambet Seling (Endla). Lavastuse muusikajuhid on Rando Kruus ja Oliver Vare bändist Odd Hugo ning lavastuse toidukunstnik on Ann Ideon.

Uuel ajastul vajavad inimesed mitte sõdade ja maniakkide, vaid õnne, ellujäämise ja praktiliste tarkuste ajalugu. On viimane aeg hakata väärtustama seda, mis on meid läbi paksu ja vedela siia välja toonud.

Kõigel on alati olnud oma praktiline põhjus. Igal kombel ja traditsioonil, mida me truult järgime, on oma asine algus. Kõik, mis on „alati nii olnud” ning milles ei tohi kahelda, on kord saanud alguse, ning enamasti väga selgelt praktilisest vajadusest.

Missugune on meie minapilt, meie mõttemaailm, meie söögilaud ja siht, on ikka sõltunud väga asistest põhjustest ja olukordadest. Oleme alati olnud need, mida me sööme, ja tahtnud saada millekski muuks, mida me veel söönud pole.

Miks just Kukerpillid? Sest nende repertuaariks on rahvalaulud ja algupärandid, milles on sees kogu eestlasena elus ja maailmas püsimise teadus. See on suur tarkus, rüütatud arusaadavasse ja söödavasse vormi. Nende lauludes on sees „nagu asjad on”, päriselt, nagu räägiks seda viguriga vanaisa, kes teab kõike, aga ei hakka sellega viisakusest kelkima, sest see võiks varjutada tema õpetuse vastuvõtmist.

Lavastus on kahes vaatuses ning sisaldab väga palju muusikat, toidulõhnu, liikuvaid pilte ning ilmselt ka huumorit. Publikut siiski ümber ei paigutata, ei toideta ega kiusata. Kes tunneb end ette petetuna, sellele võib lohutuseks lisada, et vaheajal töötab puhvet ja saab ka jalutada.

Etendused Tartu Uues Teatris:

  • 25. ja 28. veebruaril kell 19
  • 1., 2. ja 3. märtsil kell 19
  • 7., 9., 11., 13., 15., 16. ja 17. aprillil kell 19

Piletite broneerimine piletid@uusteater.ee.

Lisainfo uusteater.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!