120 vene noort kolib suvel eesti peresse

20. märts 2017 Integratsiooni sihtasutus - Kommenteeri artiklit

111 noort Ida-Virumaalt ja kümme noort Tallinnast õpib eeloleval suvel eesti keelt ja kultuuri tundma nii, et kolib ajutiselt eesti peredesse. Pereõpet korraldab integratsiooni sihtasutus.
Pereõpe on hästitoimiv meetod tutvustada Eestis elavatele eesti keelest erineva emakeelega 7-19 aastastele noortele lähemalt eesti kultuuri ning pakkuda võimalusi keele praktiseerimiseks ja kontaktide loomiseks eesti keelt emakeelena kõnelevate samaealiste noortega.
Projektikonkursil osutus edukaks kolm pakkujat. Nii korraldab Tallinna Pae gümnaasium sel aastal oma kooli kümnele noorele pereõpet Rae vallas Harjumaal. MTÜ Volonta ja MTÜ Veeda Vaheaeg Võrumaal pakuvad 111 Ida-Virumaa noorele aga pereõpet Võrumaal.
Integratsiooni sihtasutuse valdkonnajuhi Jana Tondi sõnul võimaldab pereõpe erinevalt keeletunnist õppida ja kasutada keelt kogu aeg ning väga erinevas tegevuses. „Maaperes viibides on noorel võimalus kogeda teistsugust elukorraldust. Ta saab näha kohti, kuhu turistina ei satu, ning sõlmib suhteid omaealistega.”

Pereõppesse saabuvad noored vahetuste kaupa – 5–8 noort korraga, kuid eri peredesse. Kümnepäevase projekti kestel peab toimuma vähemalt kaks ühisüritust, kuid kohtutakse ka kultuurireisidel või ühistegevustes, nagu käsitöötubades või ühiselt korraldatavatel spordipäevadel.

Enamik noori toimetab eesti peres suvel, esimesed alustavad juba juuni alguses ja viimased vahetused toimuvad oktoobris. Septembris ja oktoobris toimuvates vahetustes peab noor käima päevasel ajal koolis ja õhtusel ajal huviringis.

Eesti keele ja kultuuri õpet peredes toetatakse 45 000 euroga. Pereõppe korraldajate kontaktid on leitavad sihtasutuse kodulehelt SIIN.

Eesti keele- ja kultuuriõppe korraldamist peredes rahastab kultuuriministeerium riigieelarvest.

Integratsiooni Sihtasutus on toetanud eesti keele ja kultuuri õpet peredes ja laagrites juba aastast 1998 ja sellest on osa saanud ligikaudu 20 000 last ja noort Eestimaa eri paigust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!