Baeri sünniaastapäeva tähistatakse ooperi esmaettekande, näituse ja konverentsiga

7. märts 2017 - Kommenteeri artiklit

10. märtsil tähistatakse Tartu ülikoolis Eestist pärit kuulsaima loodusteadlase Karl Ernst von Baeri 225. sünniaastapäeva ingliskeelse konverentsi, embrüoloogile pühendatud ooperi esmaettekande ja teadlasega seotud oluliste esemete näitusega.
28. veebruaril möödus 225 aastat imetaja munaraku avastanud ja nüüdisaegsele embrüoloogiale aluse pannud Karl Ernst von Baeri (1792–1876) sünnist. Olulise sündmuse puhul tuleb 10. märtsil kl 19 Tartu ülikooli aulas esmaettekandele spetsiaalselt Baerile pühendatud ooper „Der nordische Baer”, mille autor on hollandlane Dominy Clements. Ooperit juhatab dirigent Tõnu Kaljuste ja lavastab Marko Matvere.
„Tartu ülikooli ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia koostöös lavale jõudev ooper räägib Karl Ernst von Baeri elust ja tööst. Ooper ise sündis juba paar aastat tagasi, kui autor Dominy Clements otsustas teose Nargen festivali jaoks kirjutada,” rääkis Baerile pühendatud päeva üks korraldajatest.

Samal päeval, 10. märtsil kl 13 toimub TÜ loodusmuuseumis rahvusvaheline konverents „Baer 225 – kollektsioonid teaduse teenistuses”, kus ettekannetega esinevad neli Baeri elulugu ja tööd hästi tundvat teadlast nii Eestist kui välismaalt.
Tänasest 12. märtsini saavad huvilised loodusmuuseumis uudistada Baeriga seotud olulisi esemeid, mille hulgas on unikaalne 1872. aastal avaldatud tänapäeva embrüoloogia aluseks olev teadlase põhiteos embrüoloogiast. Samuti on võimalik näha Baeri surimaski ja herbaarlehti, mida kuulsa teadlase kogudest on säilinud ligi 9000 lehte.
Baer 225. aastapäeva tähistamisega seotud ürituste täpsem kava on leitav siit.

Ooperi piletihind üliõpilastele on 5 eurot ja täispilet 10 eurot.
Rahvusvaheline konverents on tasuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!