Eesti lastekirjanduse keskus soovitab: Realistlikud noorteraamatud

17. märts 2017 - Kommenteeri artiklit

Jasmine Warga

Minu süda ja teised mustad augud”

Kujundanud Jan Garshnek, tõlkinud Evelin Schapel. Pehme köide, 256 lk. Päikese kirjastus 2016

Targal ja asjalikul, kuid tõrjutud Ayselil ning populaarsel spordipoisil Romanil pole esmapilgul midagi ühist. Tegelikult aga seob neid plaan lahkuda elust. Selleks vajavad nad kedagi, kes oleks küll toeks, kuid ei takistaks neid tegemast seda, mis noorte arvates vältimatu. Enesetapufoorumis tutvununa asuvad nad plaani pidama ja lahkumiseks ettevalmistusi tegema. End teineteisele avades hakkab aga tunneli tagumises otsas paistma imepisike lootuseleek. Kas tõesti on siiski olemas miski, mille nimel veel elada?

 

Nicola Yoon

Sina minu kõrval ja maailm meie vahel”

Kujundanud Jan Garshnek, tõlkinud René Tendermann. Pehme köide, 312 lk. Päikese kirjastus 2016

Maddy elab koos emaga lumivalges majas steriilsete asjade keskel. Ta ei käi majast väljas, kuna on väidetavalt maailma vastu allergiline. Maddy aga ei kurda, tal on emaga filmi- ja mänguõhtud, ta teab, et ema on tema nimel valmis kõigeks. Ühel päeval kolib naabermajja Olly, poiss, keda tüdrukul on esialgu vaid tore jälgida. Hiljem asuvad noored ka suhtlema, esialgu läbi klaasi, hiljem internetis. Ühel hetkel aga tahavad noored ka kohtuda. Kas riskida eluga lihtsalt selleks, et korraks oma armastatut näha?

 

Julie Buxbaum

Ütle mulle kolme asja”

Kujundanud Jan Garshnek, tõlkinud Liis Väljaots. Pehme köide, 296 lk. Päikese kirjastus 2016

Jessie ema sureb ning mõni aeg hiljem kohtub ta isa leinanõustamise käigus uue naisega. Kui isa otsustab abielluda ja Los Angelesse kolida, on tüdruk sunnitud lahkuma ka viimastest turvalisust loovatest asjadest – oma kodust, koolist ja parimast sõbrannast. Uues elukohas hakkab ta käima peenes erakoolis, milles kõik tundub talle teistmoodi. Peagi saabub tüdruku meiliaadressil kiri tundmatult, kes lubab aidata tal kooliellu sisse elada. Varsti tunneb tüdruk, et nende kirjadeta ta enam olla ei saa. Kes küll on see tundmatu abistaja?

 

Daan Remmerts de Vries

Tiigrisaar”

Illustreerinud Daan Remmerts de Vries, tõlkinud Kerti Tergem. Pehme köide, 190 lk. Kirjastus Verb 2016

13-aastase Tijs Kalmani vanemad lahutavad. Poiss tunneb end ema ja isa probleemides süüdlasena. Pidevalt ketrab ta peas lähiaastate sündmusi ning mõtleb, mida ta oleks võinud teisiti teha. Lahutusest räsitud ema tuju tõstmiseks teeb poiss talle ettepaneku Indiasse sõita. Poisi suurim soov on kohata seal metsikus looduses elavaid tiigreid. Paraku teeb ema üha süvenev kapriissus ja isekus loomade otsimise keerukamaks, kui Tijs oleks uskunud.

Raamatule on antud Hollandi parima noorteromaani tiitel 2014. aastal.

 

Kristi Rebane

Aitäh elu eest”

Kujundanud Angelika Schneider. Pehme köide, 294 lk. Tänapäev 2016

Täiskasvanuikka jõudnud Deivi on sügavale hingepõhja matnud rasked noorukiea probleemid, kuid lahendamata asjad ujuvad ikka pinnale. Mõtlematult õhku paisatud sõnad viisid toona traagiliste tagajärgedeni. Tasapisi tekkinud söömishäire muudkui süvenes ning neiul oli raske tavapärasesse ellu naasta. Kuidas saavutada tasakaal, kui sa ei suuda lõpuni usaldada ei oma peret ega sõpru?

 

Ene Sepp

Vabandust, aga mis asja!”

Kujundanud Angelika Schneider. Pehme köide, 224 lk. Tänapäev 2016

Gümnaasiumis õppiv Jane elab õnnelikku elu. Koolis läheb tüdrukul hästi ja tal on kolm väga head sõbrannat. Jane vanemad on küll lahutatud, kuid ema ja isa saavad omavahel hästi läbi, nii et sageli veedetakse aega ka ühtse perena. Ühel päeval helistab ema kooli ja palub tüdrukul kohe pärast tunde koju tulla – neil isaga olevat talle midagi olulist rääkida. See, mida vanemad ütlevad, vapustab tüdrukut hingepõhjani. Tema ema on leidnud endale uue elukaaslase, naise. Jane on vihane ja solvunud. Peaasi et keegi koolis teada ei saaks, mõtleb ta. Jane soov pole aga määratud täituma.

Teos saavutas kirjastuse Tänapäev ja Eesti lastekirjanduse keskuse 2016. aasta noorteromaani võistlusel II koha.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!