Eesti sportlased võitsid eriolümpial 11 medalit

31. märts 2017 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit

Eesti eriolümpia talimaailmamängude meeskond 25. märtsil sotsiaalkaitseminister Kaia Iva vastuvõtul Tallinna lennujaamas. Fotod: Tiina Vapper

 

25. märtsil kell 16. 45 Tallinna lennujaamas. Ootesaali on kogunenud palju rahvast, paljudel on kaasas lilled, sest kohe peaks maanduma Frankfurdi lennuk, mis toob koju Austrias eriolümpia talimaailmamängudel käinud meeskonna.

Sealt nad tulevadki sinistes koondise fliisides, medalid kaelas, väsinud, aga õnnelikud. Kokku võitis Eesti 16-liikmeline võistkond eriolümpial 11 medalit: ühe kulla, viis hõbedat ja viis pronksi.

Samal ajal maandub lennujaamas teinegi lennuk, millega saabub sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. Ajastus on suurepärane, mõne aja pärast tervitab minister sportlasi ja nende juhendajaid teise korruse Zeppelini vastuvõturuumis ja ütleb neile tublide tulemuste eest tänusõnad. Tänavu Austrias Grazis talimaailmamängudel osalenud Eesti võistkond on läbi aegade suurim. Selle eest tuleb tänada ka toetajaid: haridus- ja teadusministeeriumi, kultuurkapitali, hasartmängumaksu nõukogu ja Hooandja kaudu hoogu andnuid, tänu kellele sõit teoks sai.

Suure aplausi osaliseks saavad kõik kaasas olnud treenerid ja delegatsiooni juht Siret Kruk. Tehakse ühispilti ja süüakse torti. Meeleolu on ülev. Tihedas konkurentsis hõbemedali pälvinud saalihoki võistkond võtab treenerite Taiga Lauri ja Lii Laanoja eestvedamisel üles hoogsa laulu, mis algab sõnadega: „Saalihokimäng on see, mis mu hinge rõõmsaks teeb …”

Hanti Sep Vaeküla koolist ja Laura Viidemann Kosejõe koolist.

Murdmaasuusatamises võitis meie meeskond talimängudel ühtekokku kümme medalit. Kosejõe kooli 8. klassi neiu Laura Viidemann ja Vaeküla kooli 9. klassi noormees Hanti Sep said kumbki kolm medalit. Hanti võitis 1 km vabatehnika sõidus kuldmedali ning teatesuusatamises ja 2,5 km distantsil mõlemas pronksi. Laura pälvis hõbemedali 2,5 km vabatehnikas ja teatesuusatamises ning pronksmedali 1 km vabatehnikas.

Laura räägib, et tänavusel lumevaesel talvel harjutas ta võistlusteks Valgehobusemäe kunstlumest rajal ja suusalaagrites. Hanti treenis rulluiskudel ja jooksis palju. Mõlemad on sporti teinud lapsest peale. Hanti on tegelenud kergejõustiku ja korvpalliga, Laura lisaks jalgpalliga.

Võistluste ajal sadas vihma, rada oli märg ja loigud maas. Laura tunnistab, et enne võistlust oli tal närv sees, kuid ta sisendas endale, et saab hakkama. Hanti lisab, et teda aitas korralik soojendus ja venitused. Raja läbimiseks kasutati vaheldumisi nii klassikalist kui ka uisustiili. Noortele meeldis, et võistlustel jäi aega üksteisega suhelda ja võistlustest vabal päeval kohapeal ka ringi vaadata.

Maailmamängude suusavõistkond valiti välja juba eelmise aasta märtsis Otepää talimängudel. Suusatreenerid, Porkuni kooli kehalise kasvatuse õpetaja Evelyn Himma ja Kosejõe kooli kehalise kasvatuse õpetaja Helen Tuisk kohtusid õpilastega aasta jooksul neljas laagris ja andsid neile laagritevaheliseks ajaks treeningülesandeid ja harjutusi.

Evelyn Himma kinnitab, et nad jäid võistlejatega väga rahule. „Võistlustingimused olid rasked. Reljeefilt oli rada isegi kergem, kui arvasime, eriti kõrgeid tõuse ei olnud. Aga Austrias oli juba kevad, ilm oli väga soe, lumi vesine ja pehme – see võttis suusa libisemise maha ja suusatajad pidid tohutult tööd tegema, et finišisse jõuda.”

Eriolümpia maailmamängude talimängud toimuvad iga nelja aasta tagant ja on korraldatud sama suurejooneliselt nagu tavalised olümpiamängud. Tänavu võistles 2707 sportlast 105 riigist. Avatseremoonial oli sportlastega kokku 15 000 inimest. Võistluse avas Austria president, esinesid Viini parimad ooperilauljad ja tippbaleriinid. Mängude lõpetamisel oli kohal ka üks tuntumaid austerlasi Arnold Schwarzenegger. Kõik on tehtud selleks, et erivajadustega sportlastel oleksid samad tingimused kui tavasportlastel. Erinev on see, et eriolümpial jagatakse võistlejad eelvõistluste tulemuste põhjal tugevusgruppidesse, et igaüks saaks võistelda oma tasemel ja medalivõimalus oleks rohkematel.

Evelyn Himma ütleb, et võistlusel tekkis palju pingelisi hetki, oli nappe kaotusi, aga ka võite. „Meie esimene teatesuusatamise meeskond võitis pronksmedali ülinapilt. Kasahstani võistleja oli meie võistlejal terve viimase distantsi kannul. Aga Hanti tõi pronksi ära – vaatas küll tihti tagasi, aga pani endast viimase välja ja pingutas võiduka lõpuni.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!