Haridusuudiseid välismaalt

2. märts 2017 - Kommenteeri artiklit

Seksuaalkasvatus muutub kohustuslikuks

Inglismaal muutub seksuaalkasvatus õppekava kohustuslikuks osaks, mida rakendatakse alates 2019. aasta septembrist. Teemale lähenetakse, arvestades lapse vanust, näiteks algkoolis räägitakse pigem ohutusest ja inimsuhetest, vanemates kooliastmetes jätkatakse inimsuhetega, millele lisatakse seksiteema. Lisaks käsitletakse sõltuvalt lapse vanusest sexting’u teemat (seksuaalse alatooniga sõnumite saatmine – toim), netipornot ja seksuaalset ahistamist. Lapsevanemal säilib õigus laps soovi korral tunnist eemaldada, vahendab BBC.

Magusamaksust saadav tulu jõuab koolidesse

Ühendkuningriigi koolid saavad 2018/2019. õppeaastal 415 miljonit naela tervisliku elustiili soodustamiseks. Raha pärineb suhkrujookide maksust. Raha kasutatakse nii vaimse kui ka füüsilise tervise parandamiseks vajaliku eest tasumiseks, näiteks spordiringide varustuse ostmiseks, uute ringide avamiseks jne. Töötajate palkadeks maksutulu kasutada ei tohi. Suhkrujookide maksuga soovitakse vähendada rasvumist, õpetades lastele tervise eest hoolitsemist ja tervislikku toitumist, vahendab BBC.

Šoti õpetajaid vaevab stress

Peaaegu pooled Šotimaa õpetajatest hindavad oma vaimset tervist halvaks või väga halvaks, vahendab tes.com. Märkimisväärne osa õpetajatest (15%) kasutab vaimset tervist parandavaid ravimeid just tööstressi tõttu. Nii selgub Jenny Harvey läbiviidud küsitlusest 778 õpetaja seas. Eksperdi arvates vajab iga kool nõustajat. Suurimaks stressiallikaks peetakse tohutut töökoormust, mistõttu tunnevad õpetajad tihti, et nad ei paku õpilastele parimat haridust, sest neil pole aega kõigega korralikult tegeleda.

Plagiaatorid jäid diplomist ilma

Kaheksalt arstilt, kes on lõpetanud Münsteri ülikooli pärast 2005. aastat, võeti ära doktorikraad. Põhjuseks plagiaadijälgede leidmine nende doktoritöödest. Lisaks keelati 14 arstiteaduskonna lõpetanul teadusliku tööga tegelda. Üht professorit karistati 2015. aasta sügisel tõsiste eksimuste eest teaduslikus töös. Tema oli vähemalt kahe arstiteadlase juhendaja, kellelt kraad ära võeti. Professor töötab ülikoolis edasi, aga ei tohi enam doktoritöid juhendada, vahendab Der Spiegel.

Kust saab tasuta kõrgharidust?

Körberi instituudi heaks töötanud USA teadlased uurisid kolmeteistkümnes riigis pakutava kõrghariduse maksumust. Võrreldi Saksamaad, Prantsusmaad, Ühendkuningriiki, Venemaad, Egiptust, Ghanat, Austraaliat, Hiinat, Indiat, Jaapanit, Brasiiliat, Tšiilit ja USA-d. Leiti, et ainsa riigina pakub Saksamaa peaaegu kõikidele üliõpilastele tasuta kõrgharidust. Õppeteenustasu küsivad vähesed eraõppeasutused. Kõrgharidus ei ole nii mõneski riigis enam ainult sotsiaalse eliidi privileeg, vahendab The Local.

Esseeveskid keerutavad üles segadust

Ühendkuningriigi ülikoolide ja teaduse eest vastutav minister Jo Johnson teatas, et otsib abinõusid, kuidas võidelda plagiaati soodustavate veebilehekülgedega. Niinimetatud esseeveskid müüvad üliõpilastele akadeemilisi kirjatükke, mida tudengid oma nime all esitavad. Minister on abi küsinud asutustelt, aga ka üliõpilastelt endilt. Usutakse, et kümned tuhanded tudengid kasutavad esseeveskite teenuseid. Essee hind võib ulatuda sadade naelteni, kirjutab The Guardian.

Briti ülikoolid Prantsusmaale?

Prantsusmaa meelitab Ühendkuningriigi ülikoole avama filiaale Pariisis. Kuigi lepinguid veel sõlmitud ei ole, käivad läbirääkimised Oxfordi ja Warwicki ülikooliga. Kui Oxfordi ülikool nõustuks ja paberimajandus saaks korda, võiks filiaali ehitus alata 2018. aastal. Oxfordi ülikool säilitaks filiaali avades Euroopa Liidu teadusrahastuse, mis Brexiti tõttu kaduma läheb. Oxfordi ülikooli esindaja sõnul tahab ülikool jääda maailmale avatuks, hoolimata poliitilisest olukorrast, kirjutab The Telegraph.

Selgusid globaalse õpetaja kandidaadid

2017. aasta globaalse õpetaja auhinna kümme kandidaati on välja kuulutatud, kirjutab BBC. Videoklippi Prints Harry sõnumiga esitleti koos nimede väljakuulutamisega. Printsi sõnul ei ole hea õpetaja kinni õpikutekstis, vaid õpetab lisaks kaastunnet ja võimet asjadega hakkama saada, valmistades õpilast ette elu tõusudeks ja mõõnadeks. 2017. aasta auhinna finalistid tegutsevad Ühendkuningriigis, Pakistanis, Hispaanias, Brasiilias, Saksamaal, Jamaical, Kanadas, Austraalias, Hiinas ja Keenias.

Fašismiajastu ball jäeti ära

Itaalias kavandas Roomas asuv Istituto Via P.A. Micheli keskkool fašismiteemalist balli. Suure fašismiajastu balli eesmärk oli rekonstrueerida ajalugu ja näidata elu Mussolini ajajärgul, lendlehtedel lubati tolle aja muusikat, kaunistusi, fotosid, jagati infot, et kooli avas kunagi Mussolini isiklikult. Paluti riietuda võimalikult ajastutruult. Lapsevanematele idee ei meeldinud ja ööpäev pärast lendlehtede avaldamist üritus tühistati, väidetavalt arusaamatuste vältimiseks, vahendab The Local.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!