Haridusuudiseid välismaalt

31. märts 2017 - Kommenteeri artiklit

Õpetaja matkis tüdruku soengut

Brasiilias São Paulos narris koolikaaslane ühte tüdrukut tema soengu pärast. Poisi sõnul olid tüdruku juuksed koledad. Õpetaja Ana Barbara Ferreira märkas tüdruku kurbust ja lohutas teda. Õpetaja tuli järgmisel päeval kooli täpselt samasuguse soenguga nagu tüdrukul. Tüdruk jooksis õpetaja juurde ja ütles, et too näeb ilus välja. Õpetaja vastas: „Täna olen ma ilus, täpselt nagu sina.”

Nii leidis õpetaja vahendi kiusamise ohvri lohutamiseks, vahendab BBC. Sotsiaalmeedias kiitis õpetaja tegu 142 000 inimest.

Mänguasjad viiakse lasteaiast ära

Saksamaal on koolieelsed asutused hakanud oma ruumidest mänguasju ära viima, kõige rohkem kolmeks kuuks järjest. Suundumus ei ole uus.

Mänguasjade äravõtmist põhjendatakse 1980. aastate uuringuga, milles leiti, et mänguasjadeta edenevad lapse sotsiaalsed ja probleemide lahendamise oskused paremini, samuti väheneb sõltuv käitumine. Mänguasjad aga peletavad negatiivsed emotsioonid eemale. Kui mänguasju enam ei ole, peab laps õppima igavuse ja frustratsiooniga toime tulema, vahendab tes.com.

Jaapanlased hädas inglise keelega

Jaapanis Tokyos toimuvad 2020. aastal paraolümpia- ja olümpiamängud. Riik muretseb aga rahva kehva inglise keele oskuse pärast.

Kõrgtasemel keeleoskajaid vajatakse kõikides mängudega seotud sektorites. Nii on mõned koolid häda leevendamiseks hakanud kasutama briti komöödiaklassika abi, näidates sarju nagu „Fawlty Towers”, et õpilased kuuleksid praktilist keelt.

Jaapani koolisüsteemi puuduseks peetakse perfektsionismi, mistõttu õpilased ei julge vigade kartuses tunnis rääkida, vahendab BBC.

Kiitmine innustab õppima

Kui õpetaja last julgustab, aitab see pikas perspektiivis kaasa lapse haridustee jätkamisele, leiti Inglismaal läbi viidud uuringus. 4300 õpilast vastasid ajavahemikul 2003−2010 igal aastal küsimustele. Uuringus arvestati ka laste sotsiaalse taustaga.

Leiti, et õpetaja innustamine ja positiivne tagasiside aitab kõige rohkem keskmise võimekusega õpilasi. Pärast kohustusliku koolikohustuse iga jätkas kooliteed protsentuaalselt rohkem neid, keda õpetajad olid julgustanud, vahendab BBC.

Puudumise põhjus: perekondlik puhkus

Üha rohkem Ühendkuningriigi lapsi puudub koolist perekondliku puhkuse tõttu, vahendab tes.com.

Eelmisel aastal võtsid rohkem kui 100 000 õpilase vanemad oma võsukese mõneks ajaks koolist ära just puhkuse ettekäändel. Ülemkohus arutab, kas perepuhkus kuulub põhjuseta puudumise alla, mille eest võib lapsevanemat karistada.

Haridusministeeriumi esindaja sõnul ei tohiks lapsevanemad oma võsukesi mõjuva põhjuseta koolist mõneks ajaks ära võtta. Iga puudutud päev vähendab lapse võimalusi saavutada eksamitel häid tulemusi.

Boko Harami ohvrid ei unune

Järgmisel kuul möödub kolm aastat saatuslikust ööst, kui Boko Harami rühmitus röövis Chiboki tüdrukutekoolist Nigeerias üle 270 tüdruku. Põletati õpikuid, ähvardati relvaga. Üks pääsenud tüdrukutest kutsub rahvusvahelist üldsust üles mitte unustama neid tüdrukuid, kes on ikka veel vangistuses.

Hinnanguliselt hoitakse kinni 195 noort naist. Pseudonüümi Sa´a kasutav tüdruk hüppas sõbraga metsas veokilt maha. Nüüd õpivad nad usinamalt kui kunagi varem, kasutades ära võimalust haridust omandada, vahendab BBC.

Kooli jõuavad õigemad maakaardid

Bostoni koolide pilootprojektis asendatakse traditsioonilised Gerhard Mercatori kaardid maailma tõetruumana kujutavate maakaartidega. Kui vanadel kaartidel olid Gröönimaa ja Aafrika sama suured, siis uutel kahanevad USA ja Euroopa; suurenevad India ja Austraalia; Aafrika ja Ladina-Ameerika on kitsamad, aga pikemad; Saksamaa ei asu enam kaardi keskpaigas, vaid veidi põhja pool. Kaartide kujundus ulatub 1973. aastasse, kui Bremeni hobikartograaf Peters Mercatori kaarte täiustas, vahendab Der Spiegel.

Britid hakkavad õppima hiina õpikutest

Hiina matemaatikaõpikuid hakatakse inglise keelde tõlkima ja nende järgi Ühendkuningriigi lapsi õpetama, vahendab The Guardian. Nii loodetakse tõsta õpilaste taset.

Kirjastus HarperCollins sõlmis Shanghai kirjastajatega kokkuleppe, mille kohaselt tõlgitakse 36 hiina matemaatikaõpikut. Hiina linnadest Shanghaist ja Pekingist on pärit mõned maailma parimatest noortest matemaatikutest. Mõni ekspert kahtleb aga projekti edukuses, sest kahe riigi haridussüsteemid ja hindamispõhimõtted on väga erinevad.

Spikerdamise keeld päädis krahhiga

Kolm Rumeenia majandusteadlast uurisid, mis juhtub, kui vähendada gümnaasiumi lõpueksamil spikerdamist. 2010. aastal oli spikerdamise haripunkt, seejärel paigaldati eksamiruumidesse kaamerad ja teatati meedias, mis ootab ees neid, kes spikerdamisega vahele jäävad.

2012. aastaks vähenes eksamil läbisaanute osakaal poole võrra ehk 43%-ni. Teadlased jõudsid andmeid analüüsides järeldusele, et läbisaanute protsent vähenes eelkõige vaesemate õpilaste hulgas, mis näitab lõhet hariduse omandamisel, vahendab BBC.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!