„Luulemaraton” Tallinna keskraamatukogus

14. märts 2017 Tallinna keskraamatukogu - Kommenteeri artiklit

Rahvusvahelise luulepäeva tähistamiseks toimub teisipäeval, 21. märtsil Tallinna keskraamatukogus „Luulemaraton”. Keskraamatukogu peamajas (Estonia pst 8) kõlab eestikeelne luule ning võõrkeelse kirjanduse osakonnas (Liivalaia 40) saab kuulata vene- ja ingliskeelset luulet.
Tänavune „Luulemaraton” keskendub ühiskonnakriitilisele luulele ning päeva jooksul kõlavad luuletused eelkõige eri maailmavaadetest ja poliitikast. Kuna 2017. aasta on Eestis laste ja noorte kultuuriaasta,  saavad sõna valdavalt noored loojad.
Tallinna keskraamatukogus (Estonia pst 8) esineb keskpäeval Andra Teede ja kell 13.15 loeb luulet Ilmar Trull. Kell 15 saab kuulata räppar Azmat, kes väljendab ennast agressiivselt, läbi väära huumori ja ilustamata tõe, sest tal ei ole kellegi eest mitte midagi varjata. Kell 16 saab sõna süstemaatiline unistaja Teele Lember, kes lahendab oma eksistentsialistlikud ninaverejooksud tavaliselt heausksete läbiröökimiste teel. Kell 17 esitab luulet Birk Rohelend, kes enda sõnul ei suuda kuidagi areneda tänapäevani, vaid on nagu Frankensteini groteskne looming, lihasse kutsutud pool sajandit pärast oma tegelikku eluaega. Maratonile paneb kell 18 punkti luuletaja ja tõlkija Kristjan Haljak, kes on avaldanud luulekogud „Palavik” (2014) ja „Conceptio Immaculata” (2017), samuti tõlke Baudelaire’i päevikutest (Loomingu Raamatukogu, 2014). K. Haljaku tekste on ilmunud ajakirjades Vikerkaar, Ninniku, Värske Rõhk ja Looming. Luulemaratoni päevajuht on luuletaja ja kirjandusürituste sarja „Viimane neljapäev” peakorraldaja Steven Vihalem. Eelmise aasta lõpus avaldas S. Vihalem oma debüütromaani „6ism2e_dpi_error:_unsupported_personality”, sotsiaalkriitilise ulmeromaani, mille tegevus toimub 2086. aasta Õismäel. Üritusel on ka vaba lava ning huvilised saavad esitada oma luuletusi.
Võõrkeelse kirjanduse osakonna fuajees ja Loovuse toas toimub  kell 17‒20 võõrkeelne „Luulemaraton”. Vene keeles loevad oma luulet Dmitri Krasnov, Juri Lutsep, Antipa Moltšun, Ljudmila Kazarjan, P. I. Filimonov, Igor Kotjuh ja Nikita Dubrovin. Inglise keeles luuletab USA päritolu, Eestis elav luuletaja El Dären Clere. Õhtut juhib P. I. Filimonov. Maratonil esinevad ka flashmob tantsuga V.A.T. Crew noored.
Tallinna keskraamatukogu korraldab „Luulemaratoni” alates 2011. aastast. „Luulemaratoni” eesmärk on pakkuda raamatukogu lugejatele võimalust nautida kogu päeva jooksul Eesti luuletajate luulet elavas esituses. Lisainfo: www.keskraamatukogu.ee ja Facebookis (“Luulemaraton” Tallinna keskraamatukogus ja võõrkeelse kirjanduse osakonnas).
Üritus on tasuta! „Luulemaratoni” toetab Eesti kultuurkapital.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!