Lydia Koidula sõnas ja muusikas

6. märts 2017 Kadi Härma Eesti muusikaõpetajate liidu esimees - 2 kommentaari

Eesti muusikaõpetajate liidu eestvõttel toimusid Eesti eri paikades 2016. aastal, mil Lydia Koidula surmast möödus 130 ja ümbermatmisest 70 aastat, loengud-kontserdid „Mu isamaa on minu arm”. Tekstid koostas ja esitas muusikateadlane Tiia Järg ning muusikalise osa eest kandsid hoolt noorte segakoor Vox Populi ning Tallinna muusikakeskkooli laulu- ja koorijuhtimise eriala õpilased dirigent Janne Fridolini juhatusel.

Kontserdid toimusid Kosel ja Vändras (1. detsembril), Paides ja Võrus (6. detsembril) ning Keilas ja Haapsalus (12. detsembril). Väärtuslik ettevõtmine värvis nii mõnegi valge laigu Eesti kultuuriloos. Ligikaudu 1200 kolmanda kooliastme ja gümnaasiumiõpilasele pakuti kuulamiseks kõrgel kunstilisel tasemel koori- ja soololaule, et tõsta esile romantilise isamaalauliku Lydia Koidula loomingut. Kontserdil kõlasid järgmisel laulud: Cyrillus Kreek, „Meil aiaäärne tänavas” (tsüklist “Nostalgia”); Gustav Ernesaks, „Mu isamaa on minu arm”, Alo Ritsing, „Teretus”, Karl August Hermann, „Ema süda”, Rein Rannap, „Eesti muld ja Eesti süda”; Cyrillus Kreek, „Miks sa nutad, lillekene?”; Aleksander Kunileid, „Sind surmani”, Lydia Koidula, „Ööbik”, Aleksander Kunileid, „Mu isamaa on minu arm”.

Kontserdid olid õppekava hea praktiline väljund, lõimides Eesti ajalugu, kultuurilugu, kirjandust ja muusikalugu. Kinnituseks headest emotsioonidest mõned õpilaste kontserdijärgsed kommentaarid: „Sain teada väga palju uut Lydia Koidula kohta”, „Kohe oli näha, et muusikateadlane on väga tark”, „Tiia Järg teadis nii palju põnevaid fakte”, „Väga-väga meeldis koor ja selle laulmine”, „Koori esitus oli väga võimas!”

Pärast kontserti Haapsalus pandi küünal Cyrillus Kreegi hauale ning lauldi helilooja laulu Lydia Koidula tekstile „Meil aiaäärne tänavas”. Jõululaupäeval, Lydia Koidula sünniaastapäeval käisid haridusprojektis osalenud koor Vox Populi, Tiia Järg ja EMÕ liidu esimees Kadi Härma Metsakalmistul, kus süüdati küünal poetessi kalmul ning lauldi Gustav Ernesaksa laulu „Mu isamaa on minu arm”. Edukate 2016. aasta kontsertide emotsioonide mõjul pikendati kontsertide toimumise perioodi ka 2017. aastasse. Eesti Vabariigi 99. aastapäeva eel esineti Tallinnas, J. Westholmi gümnaasiumis ja emakeelepäeval, 14. märtsil pannakse sarjale lõppakord Pirita majandusgümnaasiumis. Nii korraldajate kui ka osasaajate arvates väärib algatus edasimõtlemist – uued ideed on juba idanemas.

Vox Populi ja TMKK õpilased dirigent Janne Fridolini juhatusel esinemas Keila koolis 12. detsembril.


2 kommentaari teemale “Lydia Koidula sõnas ja muusikas”

  1. […] Loe kajastust Õpetajate Lehes: Lydia Koidula sõnas ja muusikas. […]

  2. Alla Eenma ütleb:

    JWG ajalooõpetaja T. Parktali muljed loeng-kontserdist
    “Kontsert-loeng oli suurepärane. Ühendatud olid laulud, nende sündmislugu ning mõju erinevatele ajastutele Tiia Järg´i põhjaliku ettekande vahendusel. Saime teada millistes oludes ja meeleolus sündisid meie esimesel laulupeol esitatud isamaalised laulud, mis omakorda aitas koori poolt esitatud laule eriliselt tunnetada. Väga huvitav oli G.Ernesaksa “Mu isamaa on minu arm” loomislugu Teise maailmasõja päevil ja selle muutumine uueks rahvussümboliks okupatsiooniaegse Eestis. On palju kergem mõista laulude tähendust ja mõju, kui tead, millistes oludes ja keskkonnas need sünnivad. Suur tunnustus Tiia Järgile, kes tõi esile ka EKP juhi N.Karotamme teened keerulisel stalinismiajal, kui ta lõi Jaroslavi kunstiansambli eestlastest kunstnikest ja muusikutest (säästes neid niimoodi ka rindeleminekust) ning Koidula ümbermatmisel kodumulda.
    Kokkuvõttes oli kontsert-loeng väga informatiivne, isamaaline ja kauni muusikaga elamus.”

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!