TTÜ ja maanteeamet asuvad ühiselt välja töötama Põhjamaade kliimasse sobivat päikesepaneelidega teekatendit

6. märts 2017 TTÜ - TTÜ ja maanteeamet asuvad ühiselt välja töötama Põhjamaade kliimasse sobivat päikesepaneelidega teekatendit kommenteerimine on välja lülitatud

Tallinna tehnikaülikool hakkab koostöös maanteeametiga töötama välja päikesepaneelidega varustatud teekatendit. Teadusprojekti „Nordic e-Pavement” suurim väljakutse on leida Põhjamaade kliimasse sobivaimad taastuvenergiat tootvad teekatendi lahendused. 

Koostöös arendatakse välja kaks e-katendi demopaneeli koos energiasalvesti ja elektrit tarbiva rakendusega, milleks võib olla valgusfoor, LED-tänavavalgusti, valgustatud liiklusmärk vms. Projektis valminud päikesepaneelidega e-katendi näidis paigaldatakse TTÜ Mektory maja ette selle aasta sügiseks. Projektis osalevad teedeehituse, materjali- ja energeetikateadlased ning üliõpilased.

Maanteeamet kutsub abituriente juba sel sügisel valima õppimiseks teedeehituse eriala, kuna lähitulevikus on oodata palju suuri tee-ehitusprojekte. Koos teede arendusega muutub ka liikluskeskkond üha nüüdisaegsemaks ja IT-ga integreerituks. Tulevikutehnoloogiaid silmas pidades püütakse juba varakult tulevasi insenere koos TTÜ-ga ette valmistada.

Tehnikaülikoolist on projekti kaasatud Mektory,  inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi teedeehituse ja geodeesia uurimisrühm, materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia teaduslabor ning keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabor. Lisaks osaleb projektis Tallinna tehnikakõrgkool.