TÜ teadlased aitavad tadžikkidel luua moodsaid õppekavasid

17. märts 2017 - Kommenteeri artiklit

20.‒27. märtsini võõrustab Tartu ülikool koostöös Dresdeni ja Olomouci ülikooliga tadžikkide delegatsiooni, kes tuleb Eestisse tutvuma meie ülikooli õppekorralduse ja õppekavade võimalustega.
Tartu ülikooli, Dresdeni tehnikaülikooli ja Olomouci ülikooli teadlased on otsustanud õla alla panna projektile, millega toetatakse Tadžikistani ülikoolides õppe nüüdissajastamist. Dresdeni ja Olomouci ülikooli pädevuses on humanitaarteaduste valdkonna areng (Dresdeni ülikooli teadlased õpetavad kultuuriteooriat ja Euroopa mitmekesisust, Olomouci teadlased pakuvad keeleõpet). TÜ roll on panustada sotsiaalteadusliku lähenemisega. Õppekavade moderniseerimine on vajalik selleks, et lõpetavate tudengite oskused ja teadmiseks vastaksid senisest enam moodsa tööturu vajadustele ja Tadžikistani ühiskonnale tervikuna.

TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudi asejuhataja Olga Bogdanova sõnul on TÜ õppejõudude roll antud projektis abistada tadžikkide Euroopa Liidu teemaliste õppeainete arendamisel. „Kavandatava projekti käigus jagame oma oskuseid ja teadmisi, et uus õppekava sisaldaks nii uuenduslikke õpetamise kui ka õppimise meetodeid. Õpetame näiteks Euroopa Liidu toimimist, ajalugu, protsesse, integratsioonipoliitikat ja geopoliitikat,” rääkis Bogdanova, kuidas eestlased aitavad Tadžikistanis luua esimest Bologna nõuetele vastavat ingliskeelset õppekava. „Lisaks õppekava arendamisele on projekt heaks võimaluseks arendada inimestevahelisi kontakte, suurendada kultuuridevahelist teadlikkust ja mõistmist,” lisas Bogdanova.
Tadžikistanis kehtib NSV haridussüsteem, mis ei ole vastavuses tänapäevase ühiskonna vajadustega. „Kogu süsteem vajab uuendamist ja seda just eelkõige didaktika poole pealt – miks ja kuidas peaks õppima ning milliseid oskuseid on vajalik arendada, et omandatud teadmisi hiljem ka kasutada saaks. Samuti on teemaks tööturul oodatud oskused rahvusvaheliste suhete ja poliitikakujundamise valdkonnas, kuna Tadžikistan hakkab aktiivselt arendama oma majandust ja suhteid naaberriikidega,” rääkis Bogdanova. Tadžikkide jaoks on tegemist mastaapse projektiga, millesse on kaasatud riigi teadusakadeemia, mitmed ülikoolid ja EL-i esindus Tadžikistanis.
Tadžikkide õppevisiit Tartusse on tadžiki õppejõududele esimene taoline kogemus, kuna riigis on vähe mobiilsust toetavaid meetmeid. Visiidil kohtutakse TÜ õppejõududega ja külastatakse loenguid, et saada aimu õpetamise võimalustest ja meetoditest. Sügisel sõidab Eesti delegatsioon ametlikule visiidile Dušanbesse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!