Väike sooduspakkumiste välimääraja õpetajale

3. märts 2017 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Tartu erakooli õpetajad saavad ITIC-kaarti kasutada ka kooli­ukse avamiseks. Oma kaartidega on löögi­valmis õppedirektor Marjeta Venno ja õpetajad Karen Kärtmann, Anu Liiv ja Anu Jõgiaas. Foto: Sirje Pärismaa

 

Rahvusvahelise õpetajakaardiga saab Eestis soodustusi enam kui 700 ja välismaal ligi 40 000 kohas. Kus õpetajad enim kaarti viibutavad ja kui suurt kokkuhoidu saavad?

SEB pank väljastab koostöös Eesti üliõpilaskondade liiduga õpetaja ITIC-pangakaarte. Panga andmeil on kõige populaarsemad teatripiletite ja hambaravi soodustused. Enamik teatreid pakub kaardiomanikele vähemalt 20% odavamaid pileteid. Mõned teatrid isegi 30% (vene teater, Von Krahl, NO99, VAT) ja rahvusooper Estonia lausa 50%.

Hambaravifirmade nimistu pole väga pikk, see-eest lubab mõnigi soodustust, mis, arvestades teenuse kõrgeid hindu, pehmendab hoopi rahakotile. Näiteks on E-hambaravi soodustus 40%, Molaari ja Happy Smile’i hambaravil 15%. Viimati nimetatu lubab soodustust ka proteesitöödele.

Usinad õpetajaile soodsat sissepääsu tagama on meie muuseumid. Rannarootsi muuseumis on pilet 60% odavam. 50% allahindlust pakuvad näiteks meremuuseum, Tartu linnamuuseum, Pärnu uue kunsti muuseum, Kalevipoja koda, Lihula, Hanila, Vargamäe, Järvamaa, Viljandi muuseum, ajakeskus Wittenstein. N-ö keskmises muuseumis on soodustus 30–40%. Ehkki koos klassiga saab õpetaja sisse enamasti tasuta, käiakse muuseumis ka õpilasteta, seega läheb soodustus igati asja ette.

Õpetaja kullipilgu tagab hulk prillipoode. Silmatera Optika ja Efekt Optika pakuvad 20% soodustust, kümmekond optikaäri 15%.

Ilukliinikus VipMedicum saab aga õpetajakaardiga lasernoorenduse protseduure teha 20% soodsamalt, et õpilasi värskema välimusega üllatada.

Nagu märkisid Õpetajate Lehe küsitlusele vastanud õpetajad (vt kõrvallugu), kasutavad paljud oma sooduskaarti kohvikutes ja teistes toitlustusasutustes. Kui enamik kohti annab hinnas alla kümmekond protsenti, siis Viru tänava Katusekohvikus saab happy hour’i ajal kella 14–17 koguni 25% soodsamalt ning Pärnus Cafe Grandis, Park Inn hotelli restoranis Kompass, Gurmee Sushis ja Habibi vesipiibukohvikus 20% allahindlust.

Kuum koer ja kohv

Kes tahab, saab R-kioskist haarata kaasa hot dog’i ja limonaadi 30% või siis kohvi 21% soodsamalt.

Raamatupoodidest on heldeim Rahva Raamat 12%-ga. Postimees pakub õpetajaile aastatellimust 30% tavalugejast odavamalt.

Mõned silmahakanud pakkumised veel. Eesti suurimasse salsa tantsukooli, Casa de Baile tantsukeskusesse võib õpetaja võtta tasuta kaasa kaaslase, tingimusel, et ka tantsupartneril on õpetajakaart. 50% soodustust kehtib ka Taevaskoja majutus- ja puhkekeskuses maastikutõukerataste rentijaile ja discgolf’i mängijaile. Samuti saab endale poole soodsamalt hankida Tripwolfi rahvusvahelise mobiilse reisijuhi.

Aga võib-olla minna pingeid maandama hoopis Ronimisministeeriumi, kus piletile on soodustus 25%, või siis Estonia spaa termidesse (soodustus 20%)? 20% soodustus kehtib ka Kassetikeskuses toonerite täitmiseks ja R2 taksosõiduks. Muide, kodumaine kauni pesu firma BonBon Lingerie teeb 15% allahindlust ja rõivaäri Bastion 10%.

SEB panga väljastatavat õpetaja pangakaarti saab lisaks oma akadeemilise staatuse tõestamisele ja ostude eest tasumisele kasutada ühistranspordis ühiskaardina.

ITIC-kaarte on ka pangakaardi funktsioonita. Eesti haridustöötajate liit pakub koostöös üliõpilaskondade liiduga juba kolm aastat oma liikmeile võimalust tellida sellist liidu liikmemaksu eest, mis tähendab, et eraldi kaardi eest õpetaja maksma ei pea.

Haridustöötajate liidu juhatuse esimehe Reemo Voltri hinnangul on ITIC-kaart kuni pooltel EHL-i 6000 liikmest.

Ehkki mitmed väljaspool Tallinna ja Tartut elavad õpetajad väitsid Õpetajate Lehe küsitluses, et maal ei ole kaardiga suurt midagi teha, pole Voltri sõnul eriti suurt vahet ITIC-kaardi tellijate arvudes paiguti.

„Suhteliselt sarnane on tellijate ja seega ka kaardi omajate arv,” ütles Voltri. „Kuigi jah, linnades on soodustusi võimaldavaid kohti rohkem, aga eks see tuleneb sellest, et seal on ka kaubandus- ja teenindusettevõtteid palju enam.”

Voltril endal on ITIC-kaart juba palju aastaid ning ta on seda kasutanud päris paljudes kohtades, nagu Aura veekeskus, Ahhaa teaduskeskus, kontoritarvete poed, Rahva Raamat, Decora ehituskauplus, prillipoed.

Ametiühingul oma eelised

„Saan selle siduda Tartu ja Tallinna ühistranspordi kaardiga ega pea nii palju kaarte kaasas kandma,” toob Voltri esile. „Olen kaarti kasutanud ka välismaal, kuid kodumaal rohkem. Vahel tuleb ette, et mõnes riigis on soodustus ette nähtud ainult selle riigi õpetajatele. Mäletan, et aastaid tagasi õnnestus Tartu füüsikaõpetajatega Stockholmi tehnikamuuseumi pääseda siiski Rootsi õpetajatega samadel tingimustel.”

EHL-i liikmetel on veel kaks suurt soodustust, mida liitu mittekuuluvail õpetajail pole. Olerex teeb kütustelt ja ka muudelt teenustelt nii suurt soodustust, mida tavaline eraisik ei saa. Liikmemaksu sees ja täiesti tasuta on ametiühingu liikmeile õnnetusjuhtumikindlustus, mis võimaldab surmajuhtumi korral hüvitist 10 000 ja invaliidistumisel 15 000 eurot. Kui kindlustusjuhtumi tagajärjel tekib kindlustatul ajutine vaimne või füüsiline tervisekahjustus, mille ravi kestab vähemalt seitse päeva, maksab kindlustusandja valu­raha, mille määr on kindlaks määratud kindlustuse tingimustes.

„Meil on sõlmimisel kokkulepe ka My Fitnessiga, et õpetajad mitte ainult ei oleks õnnetuste vastu kindlustatud, vaid teeksid ka sporti ning seega elaksid tervislikult ja hoiaksid oma tervist,” lisab Voltri. Sõlmimisel on koostöö­lepe suurima prillipoodide ketiga Optiline Grupp, et prille saaks osta soodustingimustel.

Soome õpetajatel kaasneb ametiühingu liikmeks olemisega veel rohkem soodustusi kui meil. Näiteks annab Teboil autokütuse jm teenused odavamalt 2,1 senti liitrilt. Soodsamalt saab sõlmida reisikindlustuse ja noor õpetaja saab viieks aastaks soodsat pangalaenu. On muuseumikaart ja mitmete firmadega lepingud soodsatele hotelli- ja puhkusepakettidele. Samuti 25% allahindlust prillidele, allahindlus ajakirjanduse tellimisel ja tasuta õpetajate leht kodusel aadressil.

Latokartano põhikooli õpetaja Silja Aavik meenutab, et kooli tööle asudes tegid kolleegid selgeks: ametiühingusse on kasulik kuuluda. „Eks ma siis astusingi, kuumaks on umbes 1,15% palgast. Sellega „ostan” endale palju tagatisi, mida ei pruugi kunagi kasutada,” ütleb Aavik. „Põhiline on tasuta juriidiline abi, kindlustused, korterite üürimine ja palju muud. Helsingi linna töötajatena saavad õpetajad ka linnalt hüvesid, näiteks käin teistest soodsamalt ujulas. Aga olulisim on, et ametiühing seisab võimsalt õpetajate õiguste eest – meid ei saa naljalt vallandada, koondada, anda ületunnitööd.”

Aavik oli väga imestunud, lugedes Eesti Õpetajate Lehest, et direktorid teavad tööõigusi, aga töötajaid neist ei informeeri. Soomes tehakse õpetajatele nende õigused selgeks ja juhil oleks häbi, kui ta alluvaid nende õigustest ei teavitaks.

Reemo Voltri sõnul püüdleb ka meie ametiühing selles suunas, et liikmeile üha rohkem soodustusi pakkuda. „Loodetavasti hakkab Eesti õpetaja aru saama, et ise tuleb enda eest seista. Mida rohkem on meil liikmeid, seda paremaid soodustusi saame oma liikmeile eri firmadega koostöös pakkuda,” ütleb Voltri.

 


KÜSIMUS JA VASTUS

Millised on teie kogemused ITIC-kaardiga?

 

Ülle Kuusk (Muhu põhikool):

Kasutan kaarti bussipileteid ostes. Paljudes poodides annab ITIC soodustuse, keskmiselt võidab 15%. Muuseumidesse saab odavamalt, aga rühmaga minnes saab õpetaja nagunii soodsalt või tasuta. Rohkem on kaardist kasu siiski suures linnas.

Arvan, et mõned on kaardi kotti unustanud ega kasutagi seda. Peab soodustustega rohkem kursis olema! Arvestatav kasu tuleb mulle hoopis ametiühinguliikme soodustustest.

 

Tiina Saar (Muhu põhikool)

Kasutan kaarti päris tihti, põhiliselt küll Eestis. Peamiselt bussiga sõites, mõnel firmal annab ITIC soodustuse. Samuti teatripiletite ostmisel, muuseumides. Viimati draamateatris, vist soodustus umbes 20%. Tegelikult jaguneb see soodustus ju pika perioodi peale ja mingit väga tuntavat kasu justkui ei teki. Samas on just teatris käies ikkagi hea, kui pilet paar eurot odavam. Olen pakkunud seda ka reisidel olles muuseume külastades, kahjuks paljudes kohtades siiski õpetajatele soodustust ei ole.

 

Andres Anton (Muhu põhikool):

Saaremaal on vähe kohti, kus kaarti kasutada. Rohkem saab suurtes linnades. Kohvikus on vahel juhtunud nii, et kui ütled teenindajale, et sul on ITIC-kaart, siis tema vastab, et peab nüüd arve ringi tegema. Löön käega ja soodustus jääbki saamata. Laua taga istudes ju ei näe, mis kirjad leti juures väljas.

 

Leena Peegel (Muhu põhikool):

Kasutan kaarti peaaegu igal nädalal. Kui sõidan mandrile, siis soodsama bussipileti saamiseks. Kahjuks ei aktsepteeri seda Lux Express ega Go Bus. Kasu olen saanud näiteks fotode tellimisel, teatripiletite ostmisel, mõningates muuseumides, söögikohtades. ITIC-u soodustused on eksponeeritud, kuid mõningatest kohtadest peab ka ise küsima.

Lisaks olen õpetajana soodust saanud, kui olen oma klassiga ekskursioonidel käies külastanud muuseume või välisreisil saanud tasuta laste arvu pealt

 

Marjeta Venno (Tartu erakool):

Kasutan kaarti ­koolimaja uste avamiseks, vahel ka bussikaardina. Kõige enam saab soodustusi toidukohtades ja teatripiletite ostmisel, korra olen saanud ka spaas. Info on kodulehtedel ja kassade juures, aga seda võib julgelt ka teenindajatelt küsida.

 

Kristi Kartašev (Tartu erakool):

ITIC-u soodustuse kohti pole väga palju. Näiteks sõidusoodustust saab pigem ISIC-uga. Sel aastal olen üliõpilane ja kasutangi hoopis ISIC-kaardi soodustusi.

 

Tanel Pärnamets (Tartu erakool):

Olen kasutanud kaarti Rahva Raamatus ja kohvikutes, restoranides. Ja aastaid tagasi Aura ujulas. Välismaal kasutanud ei ole.

 

Karol Tšarnetski (Tartu erakool):

Mina kasutan ITIC-ut suhteliselt harva kodumaal, sest kaitseväelase isikutunnistus on parem variant seal, kus tavaliselt käin.

 

Marjeta Venno (Tartu erakool):

Igapäevaselt kasutan kaarti koolimaja uste avamiseks, vahel ka bussikaardina. Kõige enam saab soodustusi toidukohtades ja teatripiletite ostmisel, korra olen saanud ka spaas. Konkreetne näide on Pärnu Viking spaast, kus hinnasoodustus oli vähemalt 10%. Info on kodulehtedel ja kassade juures, aga seda võib julgelt ka teenindajatelt küsida.

 

Raili Isak (Tartu erakool):

Kasutan harva. Välismaal olen soodustusi saanud Oslos Roald Amundseni muuseumi külastamisel (20% soodsam), Eestis Decora poes 7% soodustust (seal on ITIC-u pilt kassa kõrval hästi nähtav). Eriti meeldib mulle sooduspilet Hansa Liinide bussides (Viljandisse, Pärnusse sõites 5‒10% soodsam). Pitsat olen ostnud Opera Pizzas, seal on ka ITIC-u soodustust kerge märgata, Rahva Raamatus olen ka kasutanud.

 

Marge Lahe (Tartu erakool):

Mina kasutan kaarti Auras ja teatripiletite ostmisel, mõnikord ka kohvikutes ja poodides, kui suurelt on kirjas, et selle kaardiga saab soodustust.

 

Keret Altpere (Tartu erakool):

Kasutan kaarti bussiga sõites, vahel harva kooliukse avamiseks, raamatupoes ja välismaal muuseumides või näitustel käies. Õpetajana on ITIC ainus, mille abil olen soodustusi saanud.

 

Hiie Asser (Tartu Annelinna gümnaasium):

Kasutan kodu- ja ka välismaal, kui sinna juhtun. Kasu on näiteks Aura keskuse ja teiste sportimisasutuste piletihinna puhul. Samuti kasutan kaarti mõnes toitlustusasutuses, mõnikord kultuuriüritustele pileteid ostes, raamatuid soetades. Mõni aasta tagasi tegi Elron ametite kaupa sooduspiletite kuid, st ühes kuus sai õpetajakaardiga soodsamalt sõita.

 

Veronika Kim (Tartu Annelinna gümnaasium):

Olen ITIC-kaardi kauaegne omanik. Kasutan seda nii kodus kui ka välismaal.  Suurem osa teenuseid on kultuuri valdkonnas: muuseumid, teatrid, raamatupoed. Mõned söögikohad pakuvad ka soodustusi, nt Vapiano, Papa Pizza, La Dolce Vita. Tavaliselt küsin ise kas ITIC-kaardi soodustused kehtivad või mitte.

 

Katrin Raidma (Tartu Karlova kool):

Juba teist aastat on ­kaart pikendamata. Teatrid teevad niigi piletisadusid ja kauplustes annavad kliendikaardid soodustuse. Kui lähen õpilastega teatrisse või muuseumi, saan õpetajana tasuta, aga seda ma soodustuseks ei pea, sest olen ju tööl.

 

Karmo Kurvits (Võru gümnaasium):

Mina kasutan kaarti iga päev, kuna minul on ITIC õpetajakaart, mis on seotud SEB rahvusvahelise deebetkaardiga. Kasutan nii kodu- kui ka välismaal, enamasti maksmisel. Positiivne on, et internetipoodides saab seda kaarti kasutada. On justkui krediitkaar­di eest.

 

Evi Lestberg (Haanja kool):

Mul on ITIC-kaart kasutusel pangakaardina. Lisaks olen saanud teatri- ja kontserdipileteid mõne euro võrra soodsamalt. Muuseumi ma ITIC-kaardiga odavamalt pääsenud ei ole, ei kodus ega välismaal. Varem oli kaardiga bussi­sõit odavam, aga seda võimalust pole juba ­mõnda aega. Praegu ei tulegi ­meelde, kus oleksin näinud ITIC-kaardi pakutavat soodustust.

Lisaks ITIC-kaardile saame õpetajatena soodustusi õpilasekskursioonidel ja õppekäikudel, kus saatja on sageli tasuta kaasas. Seda pakutakse ka välisreisile minnes.

Ma arvan, et just suuremates linnades on pakkumisi rohkem. Õpetaja­amet oleks kindlasti rohkem väärtustatud, kui ette­võtjad soodustusi praegusest enam pakuks. Kuna neid on vähe, pole vähemalt maaõpetajate seas ITIC-kaart üldse populaarne.

 

Kersti Leit (Haanja kool):

Kasutan kaarti üsna harva, põhiliselt suvel, kui elan Tartus. Kasutan kohvikus ja Suva sukapoes. Kohvikus on soodustus vist 5%, samuti sukapoes, täpselt ei mäleta. Soodustus ei ole eriti nähtavalt eksponeeritud. Nimetatud kohti ma lihtsalt tean, et seal on soodustus.

Seetõttu, et olen õpetaja, pole ma muid soodustusi saanud. Ka on ITIC-kaardi soodustusi nüüd vähem kui siis, kui kaart kasutusele tuli, näiteks oli varem soodustus bussipileti ostmisel.

 

Tarmo Valgepea (Jõhvi gümnaasium):

Olen väga kehv kaartide kasutaja, ei jälgi reklaame ja teavitusi, aga kindlasti olen kasutanud seda kaarti teatri- ja kinopiletite ostmisel ja seda Eestis.

 

Mari-Liis Sults (Tallinna kunstigümnaasium):

Hambaravist sai kaardi abil mingil aastal ikka kokku hoitud 200 eurot.

 

Marje Nurk (Tallinna Lilleküla gümnaasium):

Kasutan oma ITIC-pangakaarti pea iga päev. ­Kaart on minu jaoks kasulik, sest õpetajatele on sellega päris palju soodustusi. Head soodustused on Rahva Raamatus ja teatrites. Olin meeldivalt üllatunud ka tervishoiumuuseumis, kui märgatavalt soodsama pileti sain.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!