Digiühiskonna suur probleem: kuidas tagada loomingu autori huvid?

24. apr. 2017 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

Kolmapäeval, 26. aprillil kell 16.15 peab Tartu ülikooli aulas oma inauguratsiooniloengu „Kas digiühiskond vajab uut autoriõigust” intellektuaalse omandi professor Aleksei Kelli.

Tänapäeva autoriõigus tugineb ulatuslikele rahvusvahelistele kokkulepetele, mis peegeldavad kohati vastandlike huvide tasakaalu. Inauguratsiooniloengul analüüsitakse, kuivõrd on digiühiskond seda tasakaalu mõjutanud ning kas seetõttu on vaja autoriõigust põhjalikult muuta või piisab kehtiva autoriõiguse kohandamisest muutunud tehnoloogilistele tingimustele.

Mitmetes EL-i ning Eesti teadus- ja arendusprojektides intellektuaalse omandi ja innovatsiooni asjatundjana osalenud Kelli sõnul on IT ja teadmistepõhise ühiskonna kese looming. „Kuna autoriõigus seostubki loomingu kaitsmise ja kasutamisega, on see väga aktuaalne teema. Suuremaid probleeme on huvide tasakaalustamine. Autoritel, ettevõtjatel ja ühiskonnal on erinevad huvid. Üks kesksemaid probleeme autorile on, et tema huvid ei ole tagatud. Autor jääb tihti väärtusahelast välja, kuna loomingu pealt teenivad pigem ettevõtjad,” rääkis Kelli, kelle sõnul puudutab autoriõiguse teema meist igaüht. „Me oleme kõik autorid ja kasutame iga päev teiste loomingut,” rõhutab Kelli, et see, kui me autoriõiguse teemat ei tunne, ei tähenda, et me sellega kokku ei puutuks.

Loengus käsitletakse autoriõiguse ja digiühiskonna seoseid autoriõiguse süsteemi kesksete koostisosade kontekstis. Esmalt vaadeldakse, kas autor, autorsus ja autori looming (teos) sobituvad digiühiskonnaga. Seejärel analüüsitakse autori isiklike ja varaliste õiguste ning nende piirangutega seotut. Aleksei Kelli pöörab läbivalt tähelepanu Euroopa Liidu tasandil toimuvatele digiühiskonda puudutavatele autoriõiguslikele arengutele.
Professor Aleksei Kelli kaitses oma doktoritöö Tartu ülikooli õigusteaduskonnas 2009. aastal. Ta oli külalisteadur Columbia ülikooli õigusteaduskonnas (2010) ning Uppsala ülikooli innovatsioonikeskuses (2011).
Aleksei Kelli tegeleb digitaalsete keeleressursside õiguslike küsimustega Tartu ülikoolis ja Eesti Keele Instituudis ning on CLARIN ERIC-i (Common Language Resources and Technology Infrastructure) õiguskomitee juhataja. Ta on ka vastutav täitja teadus- ja arendustegevuse tugevdamise programmi avatud teaduse valdkonnas.
Aleksei Kelli juhtis intellektuaalse omandi õiguse kodifitseerimise töögruppi 2012.–2014. aastani justiitsministeeriumis. Ta oli vastutav projekti eest, mis oli pühendatud tööstuse ja teadusasutuste koostöö ning teadmussiirde edendamisele Ukrainas (2015.–2016. aastal välisministeeriumis), ning oli teadus- ja innovatsioonipoliitika seire programmi intellektuaalse omandi seirevaldkonna põhiekspert 2011.–2015. aastani haridus- ja teadusministeeriumis).
Aleksei Kelli oli ÜRO intellektuaalse omandi ekspertgrupi (Team of Specialists on Intellectual Property) liige 2010.–2013. aastani ÜRO Euroopa majanduskomisjonis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!