Eesti koolipsühholoogide ühingu esimeseks auliikmeks sai professor Eve Kikas

28. apr. 2017 Karmen Maikalu, Triin Kahre koolipsühholoogid - Kommenteeri artiklit

TLÜ koolipsühholoogia professor Eve Kikas. Foto: Karmen Maikalu

Eesti koolipsühholoogide ühing valis kevadisel üldkogul esimese auliikme, kelleks sai Tallinna ülikooli koolipsühholoogia professor Eve Kikas.

Eve Kikas on koolipsühholoogia eriala suur toetaja, kelle initsiatiivi ja aastatepikkuse töö tulemusena on nii Tartu kui ka Tallinna ülikoolis jätkuvalt olnud võimalik seda eriala õppida. Eve huvi oma valdkonna vastu on siiras ning tema pühendumine imetlusväärne. Just tema juhendamise alt on tulnud hulk silmapaistvaid kooli­psühholooge, kes ka praegu selles ametis töötavad. Evel oli ja on autoriteeti, ta innustab ja suunab.

Professor Eve Kikas on teadlane, kes oskab siduda teadustöö praktilise maailmaga, mistõttu on tema uurimuste tulemused väga olulised nii õpetajale kui ka teistele koolis töötavatele spetsialistidele. Tema töö tulemusena on teaduspsühholoogia ja haridusvaldkond teineteisele lähemale liikunud ning tänapäeva õpikäsitusse ilmunud olulised õppematerjalid, mis aitavad õppimist kui vaimset tegevust paremini mõtestada.

Eve Kikase koostatud kogumikud näitavad selgelt, kuidas õpetamine on midagi palju enamat kui oma aine edasiandmine, need annavad suuniseid, mismoodi on koolis võimalik igat last tema individuaalsetest vajadustest lähtuvalt toetada. Tema töö toetab selgelt tänapäeva hariduses levinud mõttelaadi, mille kohaselt peavad kõik lapsed saama õppida ning õpetamine omakorda peab olema kohandatud nende jõudlusele vastavalt.

Viimaste aastate suurprojektina on Eve Kikas juhtinud koolipsühholoogide hindamisvahendite komplekti koostamist. Kauaoodatud töövahend võtab kokku normeeritud hindamisvahendid erivajaduste sõeluuringuteks, eristamiseks ja kirjeldamiseks kooli astumisest põhikooli lõpuni ning sai tänavu kevadel Eesti teadusagentuuri korraldatud 26. kasvatusteaduslike tööde riiklikul konkursil didaktilis-metoodiliste tööde hulgas I preemia.

Konkursil tunnustati professor Eve Kikast veel mitmel korral: parima võõrkeelse artikli I ja II preemia ning tänukiri parima doktoritöö juhendamise eest.

Aastate jooksul on Eve Kikas teinud Eesti koolipsühholoogide ühinguga pidevat koostööd eesmärgiga eriala propageerida ning koolipsühholoogide väljaõpet nüüdisajastada, näiteks on tema initsiatiivil kaasatud mitmeid praktikuid Tallinna ülikooli koolipsühholoogia väljaõppesse. Lisaks on Eve olnud aastaid koolipsühholoogide kutsekomisjoni aktiivne liige, kelle roll koolipsühholoogi kutse populariseerimisel on olnud ja on ka praegu märkimisväärne.

Eesti koolipsühholoogia arengu silmapaistva toetamise ning pikaajalise ja tulemusliku tegevuse eest Eesti koolipsühholoogide ühingus sai Eve Kikas Eesti koolipsühholoogide ühingu tänukirja ning valiti ühingu esimeseks auliikmeks. Eve Kikas on kahtlemata Eesti koolipsühholoogia eriala säravamaid eestvedajaid ning väärib igati avalikku tunnustust tehtud töö eest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!