Eesti sportlased astuvad valge kaardiga koolikiusamise vastu

6. apr. 2017 SA Kiusamisvaba Kool - Kommenteeri artiklit

Neljapäeval, 6. aprillil tähistatakse Eesti olümpiakomitee eestvedamisel rahvusvahelist valge kaardi päeva, mille raames sportlased kutsuvad valget kaarti näidates üles koolikiusamist märkama ja kiusamisele vahele astuma.

Kettaheitja Gerd Kanter nentis, et praegu kogeb iga neljas või viies õpilane Eesti koolis oma klassikaaslaste kiusu. „See pole normaalne. Kui näeme, et kedagi kiusatakse, tuleb sekkuda. Sekkumiseks ei pea olema kaks meetrit pikk ja sada kilo raske. Alustada võib sellest, et lihtsalt midagi öelda ja kiusajat korrale kutsuda,” ütles Kanter.

Kulturist Ott Kiivikas lausus, et kiusamine teeb haiget. „Isegi ainult sõnad võivad teha väga palju valu. Kui näed, et kedagi kiusatakse, siis sekku. Selleks pole vaja suuri muskleid, piisab sellest, et süda ja pea on õigel kohal. Hea sõna aitab vahest väga palju,” ütles Kiivikas.

Iluuisutaja Johanna Allik meenutas juhtumit esimesest klassist, mis teda isegi kümme aastat hiljem saadab. „Minu klassivenda kiusati ja mul on väga kahju, et temaga nii tehti, sest ühegi inimesega ei peaks nii käituma. Tahtsin teda kuidagi aidata – küpsetasin talle mõnikord pirukaid ja jalutasin temaga koos koju, et ta ennast turvalisemalt tunneks. See kõik on mul tänaseni hinges. Kui näete, et kedagi kiusatakse, siis astuge palun vahele ja aidake, sest ka sellele inimesel hakkab siis kergem,” ütles Allik.

Gerd Kanter, Ott Kiivikas ja Johanna Allik salvestasid videopöördumised, milles kutsuvad üles koolikiusamisele vahele astuma. Samuti kutsuvad paljud teised Eesti sportlased ja meeskonnad täna valge kaardiga üles koolikiusamist märkama ja sekkuma. Kõik videod ja fotod jõuavad Eesti olümpiakomitee Facebooki lehele nimega „Olen Olümpiafänn”.

Ka igaüks, kes tunneb, et tahab koolikiusamise vastu üles astuda, on oodatud tegema endast foto valge kaardiga ning hashtag’idega: #äralasekiusata #WhiteCard #terveeestieest @Olympiafann @peaceandsport

Valge kaardi päev keskendub spordi võimele muuta ühiskonda paremaks. Päeva sümboliks on valge kaart. Kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis valge kaart sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!