Eesti vanim muuseum jutustab aastapäeva puhul värvikaid lugusid

3. apr. 2017 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli loodusmuuseum tähistab 6. aprillil oma 215. aastapäeva ning sünnipäevaüritused kannavad koondnimetust „LOODusmuuseumi LOOD”. Muuseumi külastamine on sel päeval tasuta, toimuvad kuraatoriekskursioonid, avatakse töötajate loodusfotode näitus ning toimub pidulik jalutuskäik linnas läbi muuseumi ajalooliste asupaikade.

Aastapäeva puhul jutustatakse ennekõike värvikaid lugusid inimestest, kollektsioonidest ja neisse kuuluvatest erilistest objektidest, ajaloost ja tänapäevasest teadustegevusest. Igal kuul saab näiteks muuseumi veebilehel uurida 3D-mudelit ühest haruldasest objektist. Loodusmuuseumi sotsiaalmeediakanalite vahendusel saab aimu, miks kääbusvaal Raadi tiiki sattus või kuidas Lennart Meri lumelammast sõi.

Sünnipäeval juhivad muuseumis ekskursioone geoloog Tõnu Pani, zooloog Mati Martin ning kuraator Inge Kukk. Juttu tuleb nii pärlitest ja sigadest kui ka muuseumiga seotud uskumatutest lugudest. Aastapäeva pidulikul jalutuskäigul, mis algab 6. aprilli keskpäeval loodusmuuseumi esimesest asukohast botaanikaaias, möödutakse muuseumi ajaloolistest asukohtadest, muuhulgas ülikooli peahoonest ja von Bocki majast ning tervitatakse linnarahvast.

Loodusmuuseumi alguseks loetakse 6. aprilli 1802, kui Vene suurvürsti kingitusena saabus esimene kollektsioon. Esimeseks direktoriks sai loodusloo professor Gottfried Albrecht Germann ning muuseumi esimene asukoht oli botaanikaaias professori korteris. Praegusesse asukohta Vanemuise 46 toodi muuseum 1920. aastate alguses. Maja ise valmis 1915. aastal ning on esimene Eestis spetsiaalselt muuseumiks ehitatud hoone.

Vaata aastapäeva kava siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!